​Europa League: Victorii pentru Manchester United, Arsenal, AS Roma și PSV; Dudelange și Wolfsberger, suprizele serii (Rezultate complete)

​Joi a avut loc prima etapă a grupelor Europa League. Echipe precum Manchester United, Arsenal, AS Roma și PSV au debutat cu dreptul, obținând victorii cu FC Aastana (1-0), Eintracht Frankfurt (3-0), Başakşehir (4-0) și Sporting (3-2). Cele mai mari surprize ale serii au fost oferite de Dudelange (vechea cunoștință a celor de la CFR) și Wolfsberger. Luxemburghezii au învins-o pe APOEL, scor 4-3, în timp ce formația din Austria s-a impus cu 4-0 în fața Borussiei Monchengladbach.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

S-ar putea să te intereseze și:

VIDEO "Festivalul" autogolurilor în Europa League - Opt jucători au înscris în propria poartă

VIDEO Claudiu Keșeru, trei goluri în meciul cu ȚSKA Moscova - Primul, o adevărată bijuterie

Rezultate înregistrate în prima etapă din grupele Europa League:

Grupa A

APOEL Nicosia - F91 Dudelange 3-4

Au marcat: Andrija Pavlovic 54, 58, Tomas De Vincent 56 - penalty, respectiv Danel Sinani 36, 82, Antoine Bernier 51, Dominik Stolz 72.

Qarabag FK - Sevilla 0-3

Au marcat: Javier Hernandez 62, Munir El Haddadi 78, Oliver Torres 85.

FC Basel - FC Krasnodar 5-0

Au marcat: Kevin Bua 9, 40, Luca Zuffi 52, Tonny Vilhena (autogol) 54, Noah Okafor 79.

Getafe - Trabzonspor 1-0

A marcat: Angel Rodriguez 18.

Grupa D

LASK Linz - Rosenborg 1-0

A marcat: James Holland 45+3.

PSV Eindhoven - Sporting Lisabona 3-2

Au marcat: Donyell Malen 19, Sebastian Coates (autogol) 25, Timo Baumgartl 48, respectiv Bruno Fernandes 39 - penalty, Pedro Mendes 82.

Grupa E

CFR Cluj - Lazio Roma 2-1

Au marcat: Ciprian Deac 41 - penalty, Billel Omrani 75, respectiv Bastos 25.

Rennes - Celtic Glasgow 1-1

Au marcat: Mbaye Niang 38 - penalty, respectiv Ryan Christie 59 - penalty.

Cartonaş roşu: Vakoun Issouf Bayo (Celtic, 90+2).

Grupa F

Eintracht Frankfurt - Arsenal Londra 0-3

Au marcat: Joseph Willock 38, Bukayo Saka 85, Pierre-Emerick Aubameyang 88.

Cartonaş roşu: Dominik Kohr (Eintracht, 79).

Standard Liege - Vitoria de Guimaraes 2-0

Au marcat: Florent Hanin (autogol) 66, Paul-Jose Mpoku 90+1.

Denis Drăguş a fost rezervă la Standard Liege.

Grupa G

FC Porto - Young Boys Berna 2-1

Au marcat: Francisco Soares ''Tiquinho'' 8, 29, respectiv Jean Pierre Nsame 15 - penalty.

Glasgow Rangers - Feyenoord Rotterdam 1-0

A marcat: Sheyi Ojo 24.

James Tavernier (Rangers) a ratat un penalty în min. 10.

Grupa H

RCD Espanyol Barcelona - Ferencvaros Budapesta 1-1

Au marcat: Matias Vargas 60, respectiv Javi Lopez (autogol) 10.

Ludogoreţ Razgrad - ŢSKA Moscova 5-1

Au marcat: Wanderson 47, Jody Lukoki 50, Claudiu Keşeru 52, 68, 73 - penalty, respectiv Igor Diveev 11.

Dragoş Grigore a evoluat 90 de minute la campioana Bulgariei, iar Cosmin Moţi a fost rezervă.

Grupa I

KAA Gent - AS Saint-Etienne 3-2

Au marcat: Jonathan David 2, 43, Loic Perrin (autogol) 64, respectiv Wahbi Khazri 38, Thomas Kaminski (autogol) 74.

VfL Wolfsburg - Oleksandria 3-1

Au marcat: Maximilian Arnold 20, Admir Mehmedi 24, Josip Brekalo 68, respectiv Evghen Banada 67.

Grupa J

Borussia Moenchengladbach - Wolfsberger AC 0-4

Au marcat: Shon Weissman 13, Mario Leitgeb 31, 68, Marcel Ritzmaier 41.

AS Roma - Istanbul Başakşehir 4-0

Au marcat: Junior Caicara (autogol) 42, Edin Dzeko 58, Nicolo Zaniolo 71, Justin Kluivert 90+3.

Grupa K

Slovan Bratislava - Beşiktaş Istanbul 4-2

Au marcat: Andraz Sporar 14, 58, Marin Ljubicic 90+3, Mohammed Rharsalla 90+4, respectiv Adem Ljajic 29 - penalty, Vasil Bojikov (autogol) 45+1.

Partizan Belgrad - AZ Alkmaar 2-2

Au marcat: Bebras Natcho 42 - penalty, 61, respectiv Calvin Stengs 12, Myron Boadu 67.

Cartonaş roşu: Jonas Svensson (AZ, 28).