Mourinho, învins în clasicul Turciei   Galatasaray  a câștigat  clar pe terenul rivalei Fenerbahce » Viorel Moldovan, invitat special
Jose Mourinho, antrenor Fenerbahce. Foto: IMAGO

Mourinho, învins în clasicul Turciei Galatasaray a câștigat clar pe terenul rivalei Fenerbahce » Viorel Moldovan, invitat special

• Galatasaray s-a impus pe terenul rivalei Fenerbahce, scor 3-1, într-un nou episod din clasicul Turciei, de data aceasta în etapa a 6-a din Super Lig.
  • Viorel Moldovan (52 de ani), președintele clubului Rapid București și fost jucător al celor de la Fenerbahce, a fost prezent pe stadionul Sukru Saracoglu din Istanbul.

Acest duel este supranumit „derby-ul intercontinental” deoarece Fenerbahce îşi are sediul în cartierul Kadikoy, situat în partea asiatică a oraşului, în timp ce Galatasaray se află în Seyrante, cartier aflat pe partea europeană din Istanbul.

Înaintea partidei, ambele echipe erau neînvinse în acest sezon: Fener înregistrase 4 victorii și o remiză, în timp ce Galata câștigase toate cele 5 meciuri.

Parma, egal dramatic  „Cruciații” au înscris de două ori în prelungirile meciului cu Lecce »  Man și Mihăilă  au fost titulari

Oaspeții au deschis scorul în minutul 20. Torreira a nimerit bara dreaptă, iar mingea a intrat în poartă după ce l-a lovit pe portarul Livakovic.

Opt minute mai târziu, Osimhen i-a pasat cu pieptul lui Mertens, iar belgianul a ridicat mingea peste portar.

Dezastrul a continuat pentru Fenerbahce și în repriza secundă: Gabriel Sara ('60) a înscris cu un șut la colțul lung.

Echipa antrenată de Jose Mourinho a redus din diferență prin Edin Dzeko ('63), care a transformat un penalty, dar nu a reușit să revină în meci.

• Grație acestui succes, Galatasaray a acumulat 18 puncte și s-a desprins în fruntea clasamentului. Fenerbahce rămâne pe 2, cu 13 puncte.

Fenerbahce - Galatasaray 1-3

Au marcat: Dzeko '63 (p) / Livakovic '20 (a),Mertens '28, Sara '60

• Fenerbahçe: Livakovic - Muldur, Djiku (En Nesyri '67), Soyuncu, Oosterwolde - Fred (Yandas '80), Yuksek (Amrabat '46) - Tadic (Kahveci '61), Szymanski, Saint-Maximin (Under '80) - Dzeko
  • Antrenor: Jose Mourinho
  • Galatasaray: Muslera - Ayhan (Nelsson '86), Sánchez, Bardakci, Jakobs - Torreira (Kutlu '84), Sara (Demirbay '84) - Yilmaz (Jelert '83), Mertens (Sallai '75), Akgun - Osimhen
  • Antrenor: Okan Buruk

Viorel Moldovan, invitat special la Fenerbahce - Galatasaray

Pe lângă cei 50.530 de spectatori prezenți pe stadionul „Sukru Saracoglu”, la meci a asistat și Viorel Moldovan.

Fost atacant al „Canarilor galbeni” în perioada 1998-2000, Moldovan a fost invitat la meci de Fenerbahce și i-a făcut un cadou președintelui Ali Koc: un tricou al Rapidului, cu numele oficialului turc.

„Am acceptat cu mare onoare și o imensă plăcere invitația de la Fenerbahce pentru a asista la derby-ul cu Galatasaray.

Rivalitatea uriașă dintre cele două cluburi este dovada istoriei fotbalului, aducând multe emoții sportului, bucurie și pasiune fanilor.

Iubesc Fenerbahce și îmi amintesc bătăliile pe care le-am purtat jucând pentru acest club incredibil. O amintire de neuitat este aceea a golului pe care l-am înscris contra lui Galatasaray. Hai Fenerbahce!”, a scris Moldovan pe Instagram.

44 de goluri
a influențat Viorel Moldovan în cele 59 de meciuri în care a jucat pentru Fenerbahce. A înscris de 34 de ori și a livrat 10 pase decisive.
Meci nebun în Ghencea!  FCSB - Petrolul 1-1.   VIDEO CU GOLUL : Tudorie a egalat campioana la ultimul atac
21.09
Meci nebun în Ghencea! FCSB - Petrolul 1-1. VIDEO CU GOLUL: Tudorie a egalat campioana la ultimul atac
Meci nebun în Ghencea! FCSB - Petrolul 1-1.  VIDEO CU GOLUL : Tudorie a egalat campioana la ultimul atac
Alarmă la FCSB Campioana simte că îi scapă play-off-ul printre degete: „Nu e glumă. Trebuie să scoatem  Dinamo  de acolo!”
21.09
Alarmă la FCSBCampioana simte că îi scapă play-off-ul printre degete: „Nu e glumă. Trebuie să scoatem Dinamo de acolo!”
Alarmă la FCSB Campioana simte că îi scapă play-off-ul printre degete: „Nu e glumă. Trebuie să scoatem Dinamo de acolo!”
21.09
Mourinho, învins în clasicul Turciei  Galatasaray a câștigat  clar pe terenul rivalei Fenerbahce » Viorel Moldovan, invitat special
Ghiță, GOL SUPERB  Fundașul chemat de Lucescu la  națională  a marcat  în Polonia