FINAL Rapid - Slask Wroclaw 1-1 / Rapid se califica fara probleme in grupele Europa League dupa o pauza de 5 ani

Rapid s-a calificat fara emotii in grupele Europa League dupa 1-1 cu formatia poloneza Slask Wroclaw si 4-2 scor general, intr-un meci dominat de un capat la altul. Veteranul Daniel Pancu a marcat pentru Rapid in minutul 12, cu o lovitura de cap de la sase metri, polonezii marcand in prelungirile partidei prin Madej, la o neatentie a apararii giulestene. Rapid asteapta tragerea la sorti de maine, dupa o absenta de 5 ani din grupe.

Daniel PancuFoto: AGERPRES

Desfasurarea meciului, cele mai importante faze:

Min 90+2 - Partida se incheie cu scorul de 1-1. Rapid se califica mai departe in grupele Europa League.

Min 90+1 - Sburlea rateaza ultima ocazie a meciului, singur cu portarul Kelemen.

Min 90 - GOL Slask. Madej egaleaza in ultimul minut regulamentar.

Min 89 - Arbitrul de rezerva arata doua minute de prelungiri.

Min 85 - Romeo Surdu iese de pe teren, in locul sau intrand Sabrin Sburlea.

Min 82 - Marcos Antonio primeste cartonasul galben. Slask executa o lovitura libera de la marginea careului rapidist, Dudek suteaza pe langa poarta.

Min 79 - Stefan Grigorie il inlocuieste pe Ovidiu Herea.

Min 76 - Herea executa lovitura libera in zid. Voskamp intra in locul lui Diaz, Dudek in locul lui Gancarczyk, iar Sztylka il inlocuieste pe Elsner.

Min 76 - Surdu este faultat la marginea careului polonez. Slask pregateste trei schimbari.

Min 74 - Elsner suteaza spre poarta rapidista, dar Dani Coman respinge in corner.

Min 70 - Rapid obtine o noua lovitura libera de la marginea careului lui Slask. Apostol executa, fara rezultate pe tabela de marcaj.

Min 64 - Contraatac al polonezilor, Madej obtine cornerul, retine cu siguranta Coman.

Min 62 - Rapid obtine o lovitura libera de la marginea careului polonez, lateral dreapta, Deac suteaza direct spre poarta.

Min 60 - Schimbare la Rapid. Razvan Lucescu il introduce pe Ciprian Deac in locul lui Mihai Roman.

Min 55 - Rui Duarte centreaza de pe partea dreapta, Kelemen respinge balonul pana la Surdu care trage mult peste poarta

Min 53 - Surdu patrunde in careu dupa pasa lui Herea, dar atacantul rapidist a pasat gresit.

Min 48 - Herea patrunde spre poarta adversa, Socha il faulteaza si vede cartonasul galben. Pancu executa lovitura libera, Kelemen retine.

Min 47 - Sobota vede si el cartonasul galben.

Min 46 - Incepe repriza a doua, fara modificari in cele doua formatii.

Min 45+2 - Arbitrul fluiera finalul primei reprize.

Min 45 - De la margine se arata doua minute de prelungiri.

Min 44 - Lovitura libera pentru Slask, Alexa respinge fara probleme de la 16 metri.

Min 39 - Ocazie mare pentru Rapid, Pancu scapa din nou spre poarta poloneza, dar suteaza incredibil peste poarta lui Kelemen

Min 32 - Corner pentru Rapid executat de Apostol, Kelemen intervine formidabil la voleul lui Burca. Din nou corner.

Min 28 - Sobota centreaza de pe partea dreapta, rapidistii resping in corner.

Min 26 - Surdu patrunde la marginea careului, dar este blocat de fundasii polonezi.

Min 22 - Dan Alexa vede primul cartonas galben al partidei, dupa un fault la Diaz.

Min 19 - Meciul este intrerupt dupa ce suporterii au aprins fumigene.

Min 16 - Acelasi Pancu este blocat la marginea careului lui Slask.Rapid domina meciul.

Min 12 - GOOOL Rapid. Daniel Pancu deschide scorul de la 6 metri cu o lovitura de cap din centrarea lui Surdu.

Min 10 - Ocazie dubla pentru Rapid, Kelemen a respins in corner.

Min 5 - Daniel Pancu scapat singuer cu portarul rateaza o ocazie imensa.

Min 4 - Giulestenii obtin o lovitura libera dupa un fault la Surdu.

Min 2 - Rapid obtine primul corner al partidei, Mihai Roman suteaza periculos.

Min 1 - Arbitrul fluiera inceputul partidei.

Rapid intalneste la Timisoara formatia poloneza Slask Wroclaw in returul play-off-ului Europa League. Dupa ce in meciul tur a reusit sa se impuna in deplasare cu scorul de 3-1, Rapid va avea cea mai usoara misiune dintre echipele romanesti angrenate in competitie.

Meciul incepe la ora 21:00 si este transmis in direct de TVR1 si LIVE TEXT pe HotNews.ro.

Rapid vanduse pana aseara doar 1.500 de bilete, pana la ora meciului anuntandu-se aproape 5.000 de fani. "Stiu ca nu vor fi multi suporteri pe stadion, dar noi trebuie sa ne calificam oricum", a afirmat antrenorul Razvan Lucecsu. Giulestenii vor disputa la Timisoara primul meci considerat pe teren propriu in alt oras, in urma problemelor legate de stadionul Valentin Stanescu.