Comparaţie Finala EURO 2024: Southgate vs. De la Fuente:  diferenţă salarială  de 4 milioane de euro!
Luis de la Fuente. Foto: Imago

ComparaţieFinala EURO 2024: Southgate vs. De la Fuente: diferenţă salarială de 4 milioane de euro!

• Pe măsură ce se apropie finala EURO 2024, atenția se concentrează pe antrenorii finalistelor.
  • Există o discrepanță semnificativă în clasamentul celor mai bine plătiți antrenori de la EURO 2024, cu o diferență de 12 poziții între Gareth Southgate și Luis de la Fuente.
Dorit în Serie A Două cluburi, gata să plătească  10.000.000 €  pentru Daniel Boloca

Cu două zile înainte de finala EURO 2024, se poate observa cum clasamentul celor mai bine plătiți antrenori, publicat la începutul campionatului, capătă o nouă relevanță.

Antrenorul aflat pe prima poziție în acest clasament financiar, englezul Gareth Southgate, va disputa finala împotriva lui Luis de la Fuente, antrenorul Spaniei, care ocupă locul 13 în același top.

Echipa lui De la Fuente, mai pragmatică

Luis de la Fuente câștigă 1.25 milioane de euro pe an. Totuși, Spania a avansat fără dificultăți din faza grupelor, după ce a câștigat toate cele trei meciuri disputate.

• Spaniolii au învins Croația cu 3-0 în primul meci și au câștigat cu 1-0 împotriva Italiei și Albaniei în următoarele două partide.
  • În optimile de finală, Spania a întâlnit Georgia. Deși georgienii au deschis scorul și au condus cu 1-0, echipa lui Luis de la Fuente a reușit să întoarcă situația și a câștigat meciul cu 4-1.
  • În sferturile de finală, Spania a învins Germania în prelungiri, după ce Wirtz a egalat târziu în meci. Mikel Merino a marcat golul decisiv în minutul 119, prin care au evitat loviturile de departajare.
  • În semifinale, Spania a învins Franța cu 2-1, deși a fost condusă inițial cu 1-0.
4,5 milioane de euro
este diferența dintre salariile celor doi selecționeri

Englezii au trăit cu emoții aproape fiecare meci până în finală. Cu toate acestea, Southgate câștigă 5,8 milioane de euro pe an.

• Anglia a câștigat doar un meci în grupe, 1-0 cu Serbia, a remizat 1-1 cu Danemarca și a remizat fără goluri cu Slovenia.
  • În optimi, englezii au învins Slovacia cu 2-1, deși au fost conduși din minutul 25 până în minutul 91.
  • În sferturi, echipa lui Southgate a câștigat la loviturile de departajare cu 5-3 în fața Elveției.
  • În semifinale, au fost conduși de Olanda cu 1-0, dar englezii au egalat rapid și Ollie Watkins a marcat golul victoriei în minutul 90.

Edward Iordănescu, printre antrenorii cel mai prost plătiți, de la EURO 2024

Selecționerul României, Edward Iordănescu, ocupă penultimul loc, cu un venit anual de 240.000 de euro, poziția 23 din 24.

Doar antrenorul Georgiei, Willy Sagnol, se clasează mai jos, cu un salariu de 200.000 euro anual.

Amândoi antrenorii au reușit să își conducă echipele spre optimi.

În grupa României, ceilalți antrenori au salarii mai mari decât Iordănescu:

• Francesco Calzona, selecționerul Slovaciei, câștigă 540.000 de euro pe an
  • Serhiy Rebrov, antrenorul Ucrainei, are un salariu de 1,25 milioane de euro pe an
  • Domenico Tedesco, selecționerul Belgiei, câștigă 1,5 milioane de euro pe an.

• 24. Willy Sagnol GEORGIA €200.000

Finala Euro 2024, dintre Anglia și Spania, este programată duminică, 14 iulie, de la ora 22:00, pe Olympiastadion din Berlin.

Meciul Anglia - Spania va fi transmis în direct pe Pro TV, dar și în format liveTEXT pe GOLAZO.ro.

SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost  cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
16:19
SĂPUNARU 40 Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
Ultimul drum în alb și roșu  Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim  omagiu pentru Gigi Mulțescu
Diverse
14:16
Ultimul drum în alb și roșu Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim omagiu pentru Gigi Mulțescu
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face  6 modificări cu Petrolul
15:04
FCSB, schimbată radical Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR,  nemulțumit  de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
14:05
Săgeți spre Petrescu! Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”