FOTOGALERIE Champions League: Juventus vs Real Madrid 1-4/ Real Madrid, regina Europei pentru a doua oara consecutiv

Real Madrid a castigat pentru al doilea an consecutiv si pentru a 12-a oara in istoria clubului finala Champions League, dupa ce s-a impus categoric in fata lui Juventus Torino, scor 4-1. Millennium Stadium din Cardiff a fost gazda unui meci extrem de spectaculos, in care jucatorii lui Zinedine Zidane s-au distrat cu apararea lui Juventus, echipa care primise doar trei goluri pana la disputarea ultimului act al competitiei. Prima repriza a fost una echilibrata, insa "galacticii" s-au dezlantuit dupa pauza, au marcat de doua ori in trei minute, iar trupa lui Massimiliano Allegri nu a mai contat.

Golurile madrilenilor au fost reusite de Cristiano Ronaldo '20 si '64, Casemiro '61 si Asensio '90. Unicul gol al lui Juventus a fost inscris Mario Mandzukic, in minutul 27.

• Realul este prima echipa din istorie care se impune de doua ori consecutiv in actualul format al Ligii Campionilor (numita Cupa Campionilor Europeni pana in 1992) si prima echipa care isi apara titlul castigat anterior, dupa AC Milan (4-0 cu Steaua in 1989, 1-0 cu Benfica in 1990).
  • Zinedine Zidane a devenit primul antrenor care castiga Champions League pentru al doilea an consecutiv.
  • Juventus Torino este echipa cu cele mai multe finale pierdute in Champions League: sapte.
  • Primul 11 trimis in teren de Allegri a avut o medie de varsta de 30 de ani si 336 de zile, acesta fiind al doilea cel mai in varsta "11" titular dupa cel al lui AC Milan in 2007 (31 ani si 35 zile).
  • Primul gol reusit de Cristiano Ronaldo a fost cel cu numarul 500 pentru Real Madrid in Cupa Campionilor Europeni/Champions League, in timp ce al doilea gol a fost al 600-lea din cariera sa, inscris pentru echipele de club si pentru nationala Portugaliei.
  • Cristiano Ronaldo (2008, 2014) a devenit primul jucator care inscrie in trei finale de Champions League.
  • Real Madrid si Manchester United vor disputa Supercupa Europei pe 8 august, pe stadionul Filip II din Skopje (Macedonia).

187: Lyon

Rezultatele inregistrate de Juventus in finala Cupei Campionilor Europeni/Champions League:

Victorii: 2

Infrangeri: 7

1972/73: AFC Ajax - Juventus 1-0

1982/83: Hamburger SV - Juventus 1-0

1984/85: Juventus - Liverpool FC 1-0

1995/96: Juventus - AFC Ajax 1-1 (4-2 dupa penaltiuri)

1996/97: Borussia Dortmund - Juventus 3-1

1997/98: Real Madrid -Juventus 1-0

2002/03: Juventus - AC Milan 0-0 (2-3 dupa penaltiuri)

2014/15: Juventus - FC Barcelona 1-3

2016/17: Juventus - Real Madrid 1-4.

Rezultatele inregistrate de Real Madrid in finala Cupei Campionilor Europeni/Champions League:

2001/02: Real Madrid - Bayer 04 Leverkusen 2-1

2013/14: Real Madrid - Atletico Madrid 4-1 (dupa prelungiri)

2015/16: Real Madrid - Atletico Madrid 1-1 (5-3 dupa penaltiuri)

Desfasurarea livetext a finalei Champions League:

Final de meci. Juventus - Real Madrid 1-4.

90' Gool Real Madrid! Asensio stabileste scorul final, dupa o cursa superba a lui Marcelo. Juventus - Real Madrid 1-4

89' Schimbare in echipa lui Real Madrid: Alvaro Morata intra in locul lui Toni Kroos

84' Juventus ramane in 10 oameni, dupa ce Cuadrado a fost eliminat pentru cumul de cartonase. Columbianul a vazut al doilea cartonas galben dupa o simulare a lui Sergio Ramos

82' Zinedine Zidane il introduce pe Asensio in locul lui Isco

82' Alex Sandro a trimite putin pe langa poarta adversa dupa o centrare venita din partea lui Dani Alves

78' Ultima schimbare in echipa italienilor: Dybala ii lasa locul lui Mario Lemina

77' Schimbare la Real Madrid: Gareth Bale intra in locul lui Karim Benzema

73' Marcelo centreaza in fata portii pentru Cristiano Ronaldo, dar portughezul reia peste poarta

72' Cuadrado vede si el cartonasul galben

71' Allegri efectueaza a doua schimbare: intra Marchisio, iese Pjanic

70' Alex Sandro este avertizat cu un cartonas galben

66' Prima schimbare in echipa lui Juventus: Cuadrado ii ia locul lui Barzagli

64' Gool Real Madrid! Cristiano Ronaldo reuseste dubla, dupa o centrare perfecta trimisa la coltul scurt de Modric. Juventus - Real Madrid 1-3

61' Gool Real Madrid! Casemiro o aduce in avantaj pe Real Madrid, cu un sut puternic de la aproximativ 30 de metri. Mingea a fost deviata de Khedira. Juventus - Real Madrid 1-2

58' Acelasi Marcelo trimite foarte bine in fata portii pentru Ronaldo, dar portughezul nu ajunge la timp pentru a impinge mingea in plasa

56' Marcelo trimite de la aproximativ 20 metri, balonul nu prinde insa spatiu portii lui Buffon

54' Modric suteaza de la marginea careului, dar Buffon retine fara probleme

53' Kroos vede cartonasul galben pentru un fault asupra lui Khedira

48' Isco este lansat excelent pe partea stanga, patrunde in careu, dar Barzagli intervine foarte bine si trimite mingea in corner

46' A inceput repriza secunda. Madrilenii au avut lovitura de incepere. Nicio schimbare in cele doua echipe

Juventus si Real Madrid se afla la egalitate, scor 1-1, dupa o prima repriza extrem de spectaculoasa. Junventus a avut initiativa in startul meciului, insa trupa lui Zidane a echilibrat rapid jocul si a deschis scorul in minutul 20, prin Cristiano Ronaldo. Avantajul madrilenilor a durat doar sapte minute, Mario Mandzukic restabilind egalitatea cu un gol superb.

45' Prima repriza este prelungita cu doua minute

45' Casemiro suteaza slab de la distanta, iar mingea trece pe langa poarta lui Buffon

42' Carvajal vede si el cartonasul galben

40' Pjanic suteaza puternic de la marginea careului, dar este blocat inca o data

34' Dybala executa o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, insa trimite direct in zid. Cristiano Ronaldo a atins mingea cu mana, insa arbitrul a lasat jocul sa continue

33'Ronaldo reia cu capul o centrare trimisa de pe partea stanga de Isco, insa mingea se duce pe langa poarta

30' Cartonas galben pentru Sergio Ramos, dupa un fault asupra lui Dani Alves

27' Gool Juventus! Mario Mandzukic egaleaza cu o executie de senzatie. Croatul reia pe spate din interiorul careului, dupa ce a preluat pe piept pasa lui Gonzalo Higuain, iar mingea se duce direct in vinclul portii aparate de Navas. Juventus - Real Madrid 1-1

23' Pjanic este blocat la maginea careului de apararea lui Real Madrid

20' Gool Real Madrid! Echipa lui Zinedine Zidane deschide scorul la primul sut pe poarta lui Buffon. Cristiano Ronaldo este cel care modifica pentru prima data tabela de scor in finala de la Cardiff, cu un sut din marginea careului, pe jos, dupa o pasa primita de la Carvajal. Juventus - Real Madrid 0-1.

12' Dybala vede cartonasul galben pentru un fault asupra lui Toni Kroos

7' Trupa lui Massimiliano Allegri detine controlul in acest inceput de meci. Pjanic suteaza periculos de la marginea careului de 16 metri, insa Keylor Navas intervine inca o data salvator

4' Acelasi Higuain suteaza de la distanta, dar Navas este din nou la post

3' Gonzalo Higuain il pune la incercare pentru prima data pe Navas, cu o lovitura de cap. Portarul madrilenilor retine fara probleme

1' Felix Brych fluiera inceputul meciului. Lovitura de start le-a apartinut celor de la Juventus. Acoperisul arenei a fost tras cu patru ore inainte de inceperea partidei, din motive de securitate.

Se intoneaza imnul Champions League. Atmosfera senzationala pe Millennium Stadium. "The time is now" este mesajul afisat de galeria italienilor

Cele doua echipe intra pe teren

Trupa americana Black Eyed Peas canta la cermonia de deschidere a finalei de la Cardiff

Echipele de start:

Juventus (3-4-1-2): Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Alves, Pjanic, Khedira, Sandro - Dybala - Higuain, Mandzukic; Antrenor: Massimiliano Allegri.

Rezerve: Neto, Benatia, Cuadrado, Marchisio, Lemina, Asamoha, Lichtsteiner.

Real Madrid (4-3-3): Navas, Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo, Casemiro, Kroos, Modric, Isco, Ronaldo, Benzema; Antrenor: Zinedine Zidane.

Rezerve: Casilla, Nacho, Bale, Kovacic, Asensio, Morata, Danilo.

Arbitru: Felix Brych (Germania), ajutat de asistentii Mark Borsch, Stefan Lupp. Al patrulea oficial: Milorad Mazic (Serbia). Arbitri aditionali: Marco Fritz si Bastian Dankert (ambii din Germania).

Ultimele patru intalniri directe:

Real Madrid - Juventus 2-1 (Grupele Champions League, 2013)

Juventus - Real Madrid 2-2 (Grupele Champions League, 2013)

Juventus - Real Madrid 2-1 (Semifinalele Champions League, 2015)

Real Madrid - Juventus 1-1 (Semifinalele Champions League, 2015).

Parcursul celor doua echipe pana in finala:

Juventus

Faza grupelor: Juventus - Sevilla 0-0, Dinamo Zagreb - Juventus 0-4, Lyon - Juventus 0-1, Juventus - Lyon 1-1, Sevilla - Juventus 1-3, Juventus - Dinamo Zagreb 2-0

Optimi: FC Porto - Juventus 0-2, Juventus - FC Porto 1-0

Sferturi: Juventus - Barcelona 3-0, Barcelona - Juventus 0-0

Semifinale: AS Monaco - Juventus 0-2, Juventus - AS Monaco 2-1.

Real Madrid

Faza grupelor: Real Madrid - Sporting Lisabona 2-1, Borussia Dortmund - Real Madrid 2-2, Real Madrid - Legia Varsovia 5-1, Legia - Real 3-3, Sporting - Real 1-2, Real - Borussia Dortmund 2-2

Optimi: Real Madrid - Napoli 3-1, Napoli - Real 1-3

Sferturi: Bayern Munchen - Real Madrid 1-2, Real - Bayern 4-2

Semifinale: Real - Atletico Madrid 3-0, Atletico - Real 2-1.

Sursa foto: uefa.com

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”