JO 2020: Ovidiu Ionescu, eliminat în turul doi la simplu masculin în proba de tenis de masă

Ovidiu Ionescu a pierdut duminică partida cu mai slab clasatul Gustavo Tsuboi, în al doilea tur al probei de simplu masculin la tenis de masă din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Ovidiu IonescuFoto: Anne-Christine POUJOULAT / AFP / Profimedia

Tsuboi (Brazilia) s-a impus în fața lui Ionescu cu 4-1 (11-6, 9-11, 13-11, 11-9, 11-9) în 48 de minute.

Ovidiu Ionescu ocupă locul 38 în ierarhia mondială, în timp ce Tsuboi este pe 56.

Meciul a început cu o întârziere cu aproximativ 75 de minute din cauza unei defecțiuni la tabelă.

Ovidiu Ionescu era unicul reprezentant al României în proba individuală la tenis de masă de la Tokyo.

Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu, eliminați în sferturi la dublu mixt (tenis de masă)