„O lecție” Ilie Sprîncean și Oleg Nuță, locul 9 la canoe,  dezamăgiți  că au ratat lupta pentru medalie olimpică

„O lecție”Ilie Sprîncean și Oleg Nuță, locul 9 la canoe, dezamăgiți că au ratat lupta pentru medalie olimpică

• Ilie Sprîncean, 30 de ani, și Oleg Nuță, 27 de ani, s-au clasat pe locul 9 în semifinalele probei de dublu 500 de metri la kaiac-canoe și nu au prins finala pentru medalie.
  • În finala B, românii au terminat pe prima poziție, cu 1:43.80
„N-a fost să fie” Alina Rotaru Kottmann, locul 7 în finala de la săritura în lungime, se gândește deja la JO de la  Los Angeles

Ilie Sprîncean: „E o lecție”

După concurs, cei doi sportivi români au vorbit despre prestația lor, declarându-se dezamăgiți.

„E o lecție, e prea la cald să ne spunem durerea. Sunt și familiile noastre aici, vom încerca să ne revenim.

Am plecat de acasă cu visuri și, credeți-ne, puteam. Dezamăgirea e mare. Vom lămuri lucrurile la rece, acasă și vom vedea ce va fi de la toamnă!”, a spus Ilie Sprîncean pentru COSR.

Oleg Nuță: „Nu am fost noi azi”

„Nu este nici un fel de consolare. Nu am fost noi azi. Vom munci mai departe, vom revizui greșelile ca să fim mai buni data viitoare!”, a completat Oleg Nuță pentru sursa citată.

China a câștigat titlul olimpic la canoe dublu 500 m.