REZULTATELE ROMÂNILOR LA JO - 8 AUGUST Alina Rotaru, pe locul 7 la sărituri.  Oleg Nuță și Ilie Sprîncean  au ratat finala, la fel și Annaliese Drăgan

REZULTATELE ROMÂNILOR LA JO - 8 AUGUSTAlina Rotaru, pe locul 7 la sărituri. Oleg Nuță și Ilie Sprîncean au ratat finala, la fel și Annaliese Drăgan

• Ziua a 15-a a Jocurilor Olimpice de la Paris 2024. Românii intră în concurs la gimnastică ritmică, lupte libere, kaiac-canoe și atletism.
  • Jocurile Olimpice se desfășoară în perioada 26 iulie - 11 august și sunt transmise în România de TVR, Eurosport și platforma Max. Probele românilor sunt liveTEXT pe GOLAZO.ro.

După 14 zile de Jocuri Olimpice, România ocupă locul 14 în clasamentul medaliilor. Avem 8: 3 de aur, 4 de argint și un bronz.

• AUR: David Popovici (200 m liber); Florin Enache, Andrei Cornea (dublu vâsle); Simona Radiș, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Adriana Adam, Maria Lehaci, Ancuța Bodnar, Roxana Anghel, Magda Rusu și Victoria Petreanu (canotaj 8+1)
  • ARGINT: Simona Radiș, Ancuța Bodnar (dublu vâsle); Ioana Vrînceanu, Roxana Anghel (dublu rame); Ionela Cozmiuc, Gianina van Groningen (dublu vâsle categorie ușoară); Mihaela Cambei (haltere)
  • BRONZ: David Popovici (100 m liber)

22:20 Alina Rotaru, locul 7 la sărituri

Alina Rotaru nu reușește să își îmbunătățească performanța la ultima săritură, unde înregistrează doar 6,50m. Încheie finala pe locul 7, cea mai bună săritură fiind măsurată la 6,67m.

22:05 Rotaru, pe 6

Alina Rotaru și-a îmbunătățit performanța cu doar 2cm după săriturile 4 și 5. S-a oprit mai întâi la 6,55m, apoi a înregistrat cel mai bun rezultat al serii pentru ea, 6,67m.

Momentan ocupă tot locul 6 și ar trebui să sară 6,95m la ultima încercare pentru a prinde bronzul.

21:47 Alina Rotaru, locul 6 după 3 sărituri

Alina Rotaru merge în lupta pentru medalii la săritura în lungime, după ce la a treia tentativă a bifat 6,65m, suficient pentru un loc 6.

La primele două sărituri înregistrase de fiecare dată 6,46.

Distanța față de ultimul loc de pe podium este de 30cm, iar Alina va mai avea încă 3 încercări pentru o săritură mai bună.

19:30 Annaliese Drăgan ratează calificarea în finală

Annaliese Drăgan a fost notată cu 31.650 la măciuci, a zecea cea mai bună performanță din această probă.

Românca a obținut un punctaj de 26.450 la panglică (locul 23 din 24).

Sportiva noastră a terminat pe locul 21 la general, cu un total de 114.850. Numai primele 10 s-au calificat în finală la individual compus.

14:30 Nuță și Sprîncean, locul 9

Nuță și Sprîncean au câștigat finala B la C-2 500m și au terminat pe locul 9 la general.

14:15 A doua probă pentru Annaliese Drăgan

Annaliese Drăgan a obținut un punctaj de 30.550 la minge și încheie prima parte a concursului pe locul 22. Numai primele 10 se califică în finala la individual compus.

Românca va mai concura, de la ora 16:00, în partea a doua a calificărilor, la panglică și măciuci.

12:34 Oleg Nuță și Ilie Sprîncean au ratat finala

Echipajul României a ratat calificarea în finală la C-2 500m. Nuță și Sprîncean au plecat în forță în a doua semifinală, însă n-au reușit să mențină ritmul până la capăt.

Au încheiat pe ultimul loc, fiind depășiți pe ultimii metri de cehi. Vor evolua în finala B.

12:18 Prima probă pentru Annaliese Drăgan

Annaliese Drăgan a intrat în prima rotație la cerc. Din nefericire, chiar la finalul exercițiului a scăpat de sub control cercul și a fost penalizată de arbitri cu 7 zecimi. Nota finală a fost 27.200.

12:10 Andreea Ana, învinsă în recalificări

Andreea Ana a pierdut în recalificări cu Choe Hyo-gyong (Coreea de Nord), 3-10, și a ratat calificarea în finala pentru bronz.

12:00 Începe meciul Andreea Ana - Choe Hyo-gyong (Coreea de Nord)

11:00 Au început calificările la gimnastică ritmică, unde România e reprezentată de Annaliese Drăgan

Programul românilor la Jocurile Olimpice, joi, 8 august

• ora 11:00 » Gimnastică ritmică (F, individual compus, calificări): Annaliese Drăgan
  • ora 12:00 » Lupte libere (F, 53kg, recalificări pentru bronz): Andreea Ana - Choe Hyo-gyong (Coreea de Nord)
  • ora 12:30 » Kaiac-Canoe (M, C-2 500m, semifinale): Oleg Nuță / Ilie Sprîncean
  • ora 21:00 » Atletism (F, săritura în lungime, FINALA): Alina Rotaru
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost  cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
16:19
SĂPUNARU 40 Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
Ultimul drum în alb și roșu  Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim  omagiu pentru Gigi Mulțescu
Diverse
14:16
Ultimul drum în alb și roșu Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim omagiu pentru Gigi Mulțescu
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face  6 modificări cu Petrolul
15:04
FCSB, schimbată radical Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR,  nemulțumit  de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
14:05
Săgeți spre Petrescu! Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”