Man City castiga dupa 34 de ani pe Old Trafford in derbiul cu United

Manchester City a produs o imensa surpriza in etapa a 26-a din Premier League, reusind sa invinga pe terenul lui Manchester United pentru prima data din 1974. 23 de intalniri avusesera loc de atunci pe Old Trafford, dar niciodata City nu reusise sa castige. Meciul s-a desfasurat intr-un moment delicat pentru United. Campioana Angliei a comemorat in saptamana premergatoare 50 de ani de la tragedia aviatica de la Munchen, cand opt jucatori ai echipei si-au pierdut viata. City castigase si partida din turul de campionat.

Trupa lui Sven Goran Eriksson s-a impus cu 2-1. Cele doua goluri ale lui City au venit in prima repriza. Darius Vassell a deschis scorul in minutul 24, iar Mwaruwari, sosit in inter-mercato de la Portsmouth, a reusit primul gol pentru City in minutul 45. Michael Carrick a adus golul de onoare pentru United in prelungirile partidei.