Monte Carlo: Surpriza uriasa - Andy Murray, eliminat dupa ce a condus cu 4-0 in decisiv

Surpriza de proportii la Masters-ul de la Monte Carlo, acolo unde Andy Murray (cap de serie numarul unu) a fost eliminat in turul trei al competitiei (optimi), desi a avut 4-0 in setul decisiv al partidei cu Albert Ramos-Vinolas (favorit numarul 15). Dupa doua ore si 45 de minute, spaniolul a castigat in trei seturi, scor 2-6, 6-2, 7-5. Castigator de noua ori in Principat, Rafael Nadal a castigat de-o maniera categorica meciul cu Alexander Zverev: 6-1, 6-1.

Andy Murray, eliminat de la Monte CarloFoto: montecarlotennismasters.com

Andy a avut parte de un meci incredibil impotriva lui Albert Ramos: disputa a curs intr-un singur sens in primul set, unul in care constanta lui Murray a facut diferenta (6-2). Britanicul a acoperit bine terenul, a returnat incredibil si l-a scos frecvent pe adversar din zona de confort.

In setul doi s-au schimbat insa rolurile: ibericul a fost mai incisiv, a produs multe lovituri castigatoare cu forehandul sau de stangaci si a trimis disputa in decisiv (6-2). Lucrurile au reintrat in normal in al treilea set: Murray a revenit la conducerea partidei si a castigat game dupa game pana la 4-0. La adapostul a doua break-uri, liderul mondial a mai slabit ritmul si i-a permis adversarului sa vina din urma...

Minge dupa minge, Ramos a venit tot mai aproape de Andy pe tabela, pana la un de necrezut 4-4! Au urmat game-uri echilibrate, castigate la "mustata" de ambii jucatori, echilibrul dominand disputa pe final. Mai inspirat si cu un joc de picioare mai "proaspat", spaniolul a fructificat a doua minge de meci, producand una din cele mai mari surprize ale inceputului de an (2-6, 6-2, 7-5).

A fost prima intalnire directa dintre Murray si Albert Ramos. In sferturile competitiei, Ramos il va intalni pe Marin Cilic (cap de serie numarul cinci).

La editia din 2016, Andy Murray a ajuns pana in semifinale, acolo unde a fost invins de Rafael Nadal.

Turul 3, s-au disputat joi:

4-Rafa Nadal - 14-Alexander Zverev 6-1 6-1

10-David Goffin - 6-Dominic Thiem 7-6(4) 4-6 6-3

16-Pablo Cuevas - 3-Stan Wawrinka 6-4 6-4

15-Albert Ramos - 1-Andy Murray 2-6 6-2 7-5

11-Lucas Pouille - Adrian Mannarino 3-0 (abandon Mannarino)

5-Marin Cilic - 9-Tomas Berdych 6-2 7-6(0).

Castigatorul turneului de categorie Masters va primi 1000 de puncte in ierarhia ATP si un cec in valoare de €820,035, in timp ce finalistul va incasa €402,080 si 600 de puncte. Ultimul campion este Rafael Nadal (n.r. in 2016) - ibericul detine recordul de titluri in Principat - 9 (intre 2005 si 2012, Rafa a castigat toate trofeele). Competitia este dotata cu premii totale in valoare de €4,273,775.

Golul sezonului!   VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
05.10
Golul sezonului! VIDEO cu reușita: Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
Golul sezonului!  VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”   MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare  foarte ciudat ”
05.10
„Vreau CFR CAMPIOANĂ” MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”  MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat ”
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza  accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
05.10
Selmani, out Nu poate merge la națională din cauza accidentării, Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul  după accidentarea din meciul cu PAOK
05.10
Lixandru, diagnostic crunt Mijlocașul lui FCSB a primit verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lipă, alături de Ciolacu  Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la  prezidențiale
Alte sporturi
05.10
Lipă, alături de Ciolacu Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la prezidențiale
Alex Dobre, la Rapid?     Răsturnare de situație  pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Stranieri
05.10
Alex Dobre, la Rapid? Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Alex Dobre, la Rapid?   Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui  FC Botoșani  schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
05.10
IFTIME FACE ECHIPA Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
Erou pentru Rayo   Andrei Rațiu,  decisiv  la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Stranieri
05.10
Erou pentru Rayo Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Erou pentru Rayo  Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid