Djokovic, ce revenire!  L-a învins pe Musetti la  Roland Garros , după ce fusese condus cu 2-1 la seturi
Novak Djokovic, a reușit să revină în fața italianului Lorenzo Musetti, după ce a fost condus cu 2-1 la seturi

Djokovic, ce revenire! L-a învins pe Musetti la Roland Garros, după ce fusese condus cu 2-1 la seturi

• Novak Djokovic s-a calificat în optimi după un maraton nocturn de 4 ore și jumătate la Roland Garros.
  • Djokovic a reușit să revină în fața italianului Lorenzo Musetti, după ce a fost condus cu 2-1 la seturi, într-un meci care a depășit recordul de durată.

Novak Djokovic este numărul 1 ATP și luptă pentru al patrulea titlu la Roland Garros, dar și pentru cel de-al 25-lea Grand Slam din carieră.

Meciul care s-a încheiat în zori

După un meci istovitor împotriva lui Lorenzo Musetti în turul 3, sârbul a reușit să se califice în optimi.

Eliminare  Ana Bogdan  părăsește   Roland Garros în turul 3

Adversarii italieni i-au creat mari dificultăți lui Djokovic anul acesta, iar Musetti a jucat trei seturi remarcabile, dar a reușit să câștige doar două dintre ele.

În momentul în care italianul conducea cu 2-1 la seturi, Djokovic a intensificat jocul și a avut o revenire de senzație, reușind să se impună în cele din urmă, scor 7-5, 6-7, 2-6, 6-3, 6-0.

03:07
arăta ceasul când fanii s-au ridicat să aclame victoria lui Djokovic

„Am trecut prin momente dificile, însă datorită susținerii voastre în setul al patrulea, am găsit resursele pentru a fi un jucător diferit. Acesta ar putea fi cel mai bun meci pe care l-am disputat aici”.

După meci, Novak Djokovic și-a exprimat recunoștința față de public. Sârbul consideră că sprijinul fanilor l-a motivat și l-a ajutat să obțină victoria:

Djokovic a egalat recordul lui Federer

Novak Djokovic și Roger Federer sunt acum la egalitate în ceea ce privește numărul de victorii în turneele de Grand Slam, 369.

95 de victorii
are Djokovic pe zgură la Roland Garros

Astfel, în optimile de finală, sârbul are o șansă de a stabili un nou record.

Acest succes istoric a marcat și cel mai târziu sfârșit de meci din istoria turneului de la Roland Garros.

Recordul anterior aparținea meciului dintre Rafael Nadal și Jannik Sinner din 2020, care s-a încheiat la ora 01:26.

Cine mai poate dormi acum? E imposibil să dormi cu atâta adrenalină. Dacă dați vreo petrecere, vin și eu! a glumit Novak Djokovic

Pentru a se califica în sferturile de finală, Novak Djokovic îl va întâlni pe Francisco Cerundolo (27 ATP), care l-a învins în turul al treilea pe americanul Tommy Paul (14 ATP).

Acesta va fi primul meci direct între Djokovic și Cerundolo.

Dan Udrea: Lăsați-l pe Hagi!