Oltchim si alte sase echipe, calificate in sferturi/ A mai ramas un singur loc liber

Oltchim a jucat calificarea in sferturile Ligii Campionilor, in Norvegia, dar odata cu victoria handbalistelor lui Ivica Rimanic in fata lui Larvik s-au clarificat si lucrurile in grupa C. Campioana Croatiei, Podravka, a umilit Lada Togliatti in Rusia (scor 28-34) si croatele merg in sferturi dupa o pauza de 10 ani.

Clasament Grupa C, inainte de ultima etapa:

1. Oltchim - 8p

2. Podravka - 6p

3. Larvik - 4p

4. Lada - 2p

Daca in grupa Oltchimului se stiu deja echipele calificate mai departe, aceeasi situatie se regaseste si in grupele A si D, doar in grupa B, lucrurile sunt inca neclare inainte de ultima etapa a acestei runde.

In grupa A, detinatoarea titlului european, Zvezda, a ratat calificarea in fata celor de la Ikast, scor 28-28. Cu Isabel Blanco si Gro Hammerseng in forma maxima, danezele le-au hartuit tot meciul pe rusoaice si, pe final, au obtinut un punct decisiv pentru calificare. In celalalt meci al grupei, Gyor a avut misiune usoara cu bulgaroaicele de la Kometal Skopje, scor 35-20. Echipa maghiara nu a avut-o in teren pe Anita Gorbicz, jucatoarea fiind supusa unor controale cardiovasculare.

Clasament Grupa A, inainte de ultima etapa:

1. Gyor - 8p

2. Ikast - 7p

3. Zvezda - 3p

4. Kometal Skopje - 2p

In grupa B, FCK Handbold si Buducnost se mai bat in ultima etapa, intr-un meci direct, pentru singurul loc ramas disponibil in faza sferturilor de finala. Echipa austriaca, Hypo, si-a revenit dupa infrangerea din ultima etapa si si-a asigurat calificarea cu o victorie la pas, scor 28-18, impotriva lui FCK. Buducnost a invins si ea pe spanioloaicele de la Elda, scor 20-26, si inca pastreaza sperante pentru calificare.

Clasament Grupa B, inainte de ultima etapa:

1. Hypo - 8p

2. Buducnost - 7p

3. FCK - 5p

4. Elda Prestigio - 0p

In grupa D, Viborg si Krim sunt calificate in sferturile Ligii Campionilor, Metz merge in Cupa Cupelor, iar pentru Nurnberg sezonul international s-a terminat.

Clasament Grupa D, inainte de ultima etapa:

1. Viborg - 8p

2. Krim Ljubliana - 8p

3. Metz - 4p

4. Nurnberg - 0p

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
17:39
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
18:57
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19:00
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5