ÎNTORȘI  Corvinul pierde cu Astana, după ce  a condus  o jumătate de oră
Corvinul Hunedoara a pierdut acasă cu Astana 1-2 / Foto: Sport Pictures

ÎNTORȘI Corvinul pierde cu Astana, după ce a condus o jumătate de oră

• Corvinul Hunedoara a pierdut acasă cu Astana 1-2, într-o partidă din turul trei al Conference League, manșa tur.
  • Returul dintre Astana și Corvinul va avea loc miercuri, 14 august, la ora 17:00.
MARCĂ ÎNREGISTRATĂ  CFR Cluj, victorie în stilul Dan Petrescu:  1-0  cu Maccabi Petach-Tikva

Partida dintre Corvinul și Astana, desfășurată la Sibiu, a început sub privirile legendei Ioan Andone, prezent în tribune pentru a susține echipa gazdă.

Din primele minute, meciul a fost marcat de intensitate și ritm alert, cu Astana încercând să-și impună stilul de joc.

În minutul 9, Roger a avut o oportunitate de a deschide scorul, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poarta lui Josip Condric.

Corvinul Hunedoara a condus în prima repriză cu Astana

Tensiunea a crescut în minutul 37, Antonio Manolache a spart gheața pentru Corvinul, marcând cu o lovitură de cap spectaculoasă, după o centrare perfectă.

Pe măsură ce prima repriză se apropia de final, ambele echipe au avut o ocazii uriașe. Cea mai mare a fost ratată de jucătorul Astanei, Camara, care a ratat cu poarta goală.

Cu toate acestea, Astana a revenit în forță. În minutul 62, Camara a restabilit egalitatea cu o acțiune individuală superbă, driblând doi fundași și șutând plasat în stânga lui Lefter.

Astana câștigă meciul cu un gol înscris în ultimele minute

Pe parcursul reprizei secunde, Astana a continuat să domine terenul, iar Corvinul a avut dificultăți în a riposta.

În minutul 69, Lefter a avut o reacție fabuloasă, blocând cu succes o lovitură de cap a lui Geoffrey Chinedu.

În minutul 80, Geoffrey Charles a adus victoria pentru Astana cu o finalizare elegantă, lăsându-l fără replică pe Lefter.

Manolache a avut o dedicație specială la gol: „Pentru fetițele mele, Ioana și Maria. Vă iubesc!”. Captură Digisport Manolache a avut o dedicație specială la gol: „Pentru fetițele mele, Ioana și Maria. Vă iubesc!”. Captură Digisport
Manolache a avut o dedicație specială la gol: „Pentru fetițele mele, Ioana și Maria. Vă iubesc!”. Captură Digisport

Corvinul Hunedoara - Astana, 1-2

• Au marcat: A. Manolache (min. 37) / Camara (min. 61), Charles (min. 80)

Min. 90 - Final de meci, 2-1 pentru kazahi.

Min. 85 - Cărăruş I. și Chukwu I. intră în teren, înlocuindu-i pe Roger și Hrezdac D.

Min. 84 - Karimov îl înlocuiește pe Geoffrey.

Min. 80 - Charles Chinedu înscrie cu o execuție similară celei reușite de colegul său, Camara.

Min. 79 - Lupu iese și este înlocuit de Campan.

Min. 69 - Lefter intervine salvator la o lovitură cu capul trimisă de unul dintre atacanții Astanei.

Min. 68 - Desley Ubbink și Ionuț Pop părăsesc terenul, fiind înlocuiți de Alexandru Gîrbiță și Mihai Velisar.

Min. 61 - Astana restabilește egalitatea prin Camara, care a înscris după ce a driblat doi jucători în careul Corvinului.

Min. 48 - Lupu irosește o șansă importantă, nereușind să trimită mingea în plasă din apropierea porții.

Min. 46 - Partida s-a reluat.

Min. 45 - Pauză

Min. 45 - Charles ratează o ocazie uriașă pentru Astana, nereușind să reia mingea trimisă de Camara.

Min. 44 - Marochkin primește un cartonaș galben pentru un fault tactic.

Min. 40 - Pîrvulescu a trimis un șut puternic de la distanță, însă Condric a intervenit decisiv, boxând mingea.

Min. 38 - Antonio Manolache vede cartonașul galben pentru comportament necorespunzător.

Min. 37 - Antonio Manolache deschide scorul pentru Corvinul printr-un gol cu capul.

Min. 30 - Roger a trimis un șut puternic, dar mingea a fost blocată de Condric, care a reținut balonul.

Min. 29 - Corvinul a avut o oportunitate importantă de a marca, dar portarul a intervenit salvator și a reținut mingea.

Min. 22 - Lefter a intervenit prompt la o centrate periculoasă în careu.

Min. 20 - Până acum, niciuna dintre echipe nu a reușit să creeze ocazii semnificative.

Min. 9 - Portarul Condric ezită în fața porții, dar jucătorii Corvinului nu reușesc să valorifice ocazia.

• Stadion: „Municipal” din Sibiu
  • Arbitru: Ishmael Barbara (Malta) / Asistenți: Roberto Vella și James Muscat (Malta) / Arbitru VAR: Chris Kavanagh (Anglia) / Arbitru asistent VAR: Lee Betts (Anglia)

➡️ Imagini din vestiarul lui Corvinului Hunedoara la Sibiu

🔥 𝐕𝐞𝐬𝐭𝐢𝐚𝐫𝐮𝐥 𝐞 𝐩𝐫𝐞𝐠𝖆̆𝐭𝐢𝐭! ✊Hai, Corvinu’!

Publicată de FC Corvinul 1921 Hunedoara pe Joi, 8 august 2024

Corvinul - Astana, în Conference League

Corvinul Hunedoara se află în fața celui de-al cincilea meci european din acest sezon, contra unui nou adversar incomod, Astana, din Kazahstan.

Rezultatele Corvinului din acest sezon european:

• Paksi - Corvinul 0-4
  • Corvinul - Paksi 0-2
  • Corvinul - Rijeka 0-0
  • Rijeka - Corvinul 1-0

De partea cealaltă, campionatul din Kazahstan se află în plină desfășurare.

Astana a bifat, deja, 13 partide, fiind pe un modest loc 8, cu doar 18 puncte strânse.

În plus, Astana a mai bifat și două jocuri în Europa, în turul precedent, contra moldovenilor de la Milsami Orhei: 1-1 în Moldova, 1-0 în Kazahstan.

Chiar dacă a adunat cinci partide consecutive fără înfrângere, Astana nu pare echipa din sezonul 2015/2016, care le elimina pe Maribor, HJK Helsinki și APOEL Nicosia și evolua în grupele Ligii Campionilor, dar nici echipa din sezonul 2019/2020, care o învingea pe Manchester United, scor 2-1, acasă, în grupele Europa League.

• Cota de piață a lotului celor de la Astana, conform transfermarkt.de, este de aproximativ 10.000.000 de euro.
  • Cel mai bine cotat jucător este Maks Ebong (Belarus) - 800.000 de euro.
5.500.000 €
este cota totală a lotului lui Corvinul Hunedoara, conform transfermarkt.de

Play-off-ul este accesibil

Așadar, Corvinul are șansa sa, împotriva unui adversar bun, dar nu imposibil de eliminat.

În play-off-ul Conference League, câștigătoarea acestui duel ar da peste învingătoarea partidei St Mirren (Scoția) și SK Brann (Norvegia).

• Partidele din play-off-ul ECL sunt programate pe 22 și 29 august.