Copa America Uruguay  zdrobește  Bolivia. Panama, succes istoric în meciul cu SUA
Panama a obținut o victorie istorică împotriva gazdei turneului, Statele Unite

Copa AmericaUruguay zdrobește Bolivia. Panama, succes istoric în meciul cu SUA

• În runda secundă a grupei C la Copa America, Panama a obținut o victorie istorică împotriva gazdei turneului, Statele Unite, scor final, 2-1.
  • Uruguay a dominat clar Bolivia și s-a impus cu un scor zdrobitor, 5-0, ceea ce i-a consolidat poziția de lider în grupă.
„Mai tari în stadion”  Un jurnalist olandez ne-a spus că „Zidul Galben” e  peste „Legiunea Portocalie”
„Mai tari în stadion” Un jurnalist olandez ne-a spus că „Zidul Galben” e peste „Legiunea Portocalie”

Pe 27 iunie 2024 s-au desfășurat meciurile grupei C de la Copa America 2024.

Panama, victorie istorică împotriva Statelor Unite la Copa America

Panama a învins gazda turneului, Statele Unite, cu 2-1 în runda secundă a Grupei C la Copa Amarica,

Statele Unite au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Timothy Weah în minutul 14.

• Tim Weah a primit cartonașul roșu pentru că a lovit cu mâna un adversar, deşi se afla la mare distanţă de minge.
  • Arbitrul Ivan Barton a considerat că faultul a fost suficient de grav pentru a justifica eliminarea directă a jucătorului.

Florian Balogun a deschis scorul în minutul 22.

Panama a egalat rapid prin Cesar Blackman în minutul 26.

În restul primei reprize, cele două echipe şi-au creat ocazii, dar Panama a dominat mai mult jocul, prin avantajul numeric.

În a doua repriză, SUA a făcut trei schimbări, inclusiv în poartă, cu Ethan Horvath care a intrat în locul lui Turner.

În ciuda schimbării portarilor, Jose Fajardo a marcat golul victoriei pentru Panama în minutul 83.

Panama a terminat și ea meciul în 10 oameni, după eliminarea lui Adalberto Carrasquilla în minutul 88.

În ciuda eforturilor Statelor Unite de a egala, Panama a reușit să-și mențină avantajul și să obțină o victorie istorică.

Uruguay domină grupa C la Copa America

După victoria cu 3-1 împotriva Paraguayului, Uruguay a reușit o victorie zdrobitoare cu Bolivia, 5-0.

Încă de la startul meciului, Uruguay a avut posesia.

În minutul 8, o centrare din afara careului a fost deviată mai departe de Ronald Araujo, iar Pellistri a înscris cu o lovitură de cap.

În minutul 22, Darwin Nunez a dublat avantajul, după o acțiune rapidă pe partea stângă, finalizată cu un șut puternic cu piciorul stâng.

În a doua repriză, Uruguay a încetinit ritmul, a preferat să controleze jocul fără a crea multe ocazii periculoase, dar nici Bolivia nu a amenințat poarta lui Rochet.

Maximiliano Araujo a marcat din nou în minutul 77, urmat de Federico Valverde în minutul 80 și Rodrigo Bentancur în minutul 89, iar meciul s-a încheiat cu o victorie clară pentru echipa lui Bielsa.

Ce urmează în grupa C la Copa America

Pe 1 iulie, SUA va înfrunta Uruguay, în Kansas City, în timp ce Panama va întâlni Bolivia pe stadionul din Orlando, Florida.

Toate cele patru echipe au încă șanse de calificare în sferturile de finală ale turneului.