În finală Popovici e în ultimul act la  100m liber  la Campionatele Europene

În finalăPopovici e în ultimul act la 100m liber la Campionatele Europene

• David Popovici a obținut cel mai rapid timp în calificările pentru finala probei de 100 de metri liber la Campionatele Europene de la Belgrad.
  • David Popovici a debutat, marți, la Campionatele Europene de natație de la Belgrad, iar înotătorul român s-a calificat în finala probei de 100 metri liber.
Marele Regret  Olimpiu Moruțan: „Mă doare sufletul că nu pot ajuta din teren”
Marele Regret Olimpiu Moruțan: „Mă doare sufletul că nu pot ajuta din teren”

David Popovici a obținut cel mai rapid timp în semifinalele probei sale preferate, 100 m liber.

Înotătorul român, în vârstă de 19 ani, a debutat la Campionatele Europene de la Belgrad, competiția sa finală înaintea Jocurilor Olimpice de la Paris.

David Popovici e în finală la 100m liber la Campionatele Europene

Sportivul a câștigat a doua semifinală și s-a calificat în finala mare a acestei probe la Campionatele Europene.

A înregistrat un timp de 47,90 secunde în seriile de dimineață. În semifinale, a îmbunătățit acest timp, după ce a înregistrat 47,82 secunde.

În sesiunea din seara aceasta, România a avut doi reprezentanți în finale. Aissia Claudia Prisecariu a ocupat locul 7 la 200 metri liber, aceeași poziție pe care a obținut-o Denis Laurean Popescu în finala de 50 de metri fluture.

Finala europeană la proba de 100 metri liber, cunoscută drept „regina” înotului, va avea loc miercuri seara, de la ora 19:52.

Acum, el va încerca să-și apere titlul de campion european la Campionatele Europene de la Belgrad.

48,86 secunde
a fost timpul în care David Popovici a stabilit și un nou record mondial pe două lungimi de bazin la Roma acum doi ani, unde a câștigat și titlul european

Popovici se pregătește pentru Jocurile Olimpice

David Popovici demonstrează o formă tot mai bună pe măsură ce se apropie Jocurile Olimpice de la Paris.

Cu doar câteva săptămâni în urmă, a câștigat probele de 100 și 200 de metri la concursul Mare Nostrum de la Barcelona.

Deși Campionatele Europene sunt evenimente importante, David a subliniat în repetate rânduri că principalul său obiectiv este să atingă performanțe maxime la Jocurile Olimpice.

Campionatele Europene sunt un pas către Jocurile Olimpice şi un antrenament mai rapid. Nu trebuie decât să fac ce pot eu mai bine. Dacă aş avea un mesaj de transmis tuturor celor care aşteaptă ceva de la mine… nu mai aşteptaţi (n.r. zâmbeşte). Eu îmi văd de viaţa mea şi de antrenamentele mele. E doar un concurs. E un concurs foarte important, într-adevăr. David Popovici

Jocurile Olimpice urmează să se desfăşoare între 26 iulie şi 11 august, la Paris, Franţa.

„Psihologul e foarte important” Vlad Chiricheș, dialog cu GOLAZO.ro despre cele mai grele momente: „Nu regret accidentările”
28.06
SemneazăUltimele noutăți despre Man și Mihăilă: „Lucrăm de 9 luni la contracte!”
Stranieri
28.06
Bilete  FRF a solicitat mai multe locuri pentru fanii români la meciul cu Olanda. Răspunsul dat de UEFA
28.06
Bilete FRF a solicitat mai multe locuri pentru fanii români la meciul cu Olanda. Răspunsul dat de UEFA
WimbledonRomânia va avea 6 jucătoare pe tabloul principal! Pe cine vor întâlni în primul tur