Preliminarii CM 2010: rezultatele jocurilor de sambata, 6 iunie

Olanda a devenit prima echipa din Europa care isi asigura locul la CM 2010, dupa ce a invins pe Islanda, scor 2-1. Anglia si-a confirmat pozitia de lider in grupa a sasea a preliminariilor pentru Cupa Mondiala 2010 din Africa de Sud. Englezii au castigat cu 4-0 partida in fata celor de la Kazakhstan, Rooney reusind unul dintre cele mai frumoase goluri din aceasta runda a preliminariilor. Slovacia s-a distrat la Bratislava cu ultima clasata in grupa a treia, San Marino, inscriind sapte goluri. Serbia a invins selectionata Austriei, scor 1-0, si este lider incontestabil in grupa sapte. Victoria Romaniei in Lituania permite tricolorilor sa egaleze la puncte pe Austria. Portugalia a castigat cu greu cele trei puncte, Alves marcand in minutul 90 golul victoriei.

Rezultatemeciuri preliminare (06.06.2009)

Grupa 1:

Suedia - Danemarca 0 - 1 (Kahlenberg 22')

Albania - Portugalia 1 - 2 (Bogdani 29' - Almeida 27', Alves 90')

Grupa 3:

Slovacia - San Marino 7 - 0 (Cech 3', 32'; Pekarik 12'; Stoch 35'; Kozak 42'; Jakubko 63'; Hanzel 68')