Rafa Nadal a obtinut a 21-a victorie consecutiva la Monte Carlo

Spaniolul Rafael Nadal s-a calificat in a patra finala consecutiva a turneului Masters de la Monte Carlo dupa victoria impotriva rusului Nikolai Davidenko in doua seturi, scor 6-2, 6-3. Nadal a castigat ultimele trei editii ale turneului din Principat si ultima sa infrangere in Monaco dateaza din 2003.

In primul set contra lui Davidenko, Nadal a avut nevoie de un singur break, obtinut in ghemul al treilea, dupa doua duble greseli ale rusului. Spaniolul a luat apoi setul la prima ocazie, si apoi a castigat si intalnirea, dupa o ora si 41 de minute, la a doua minge de meci avuta.

Rafa Nadal nu a mai cedat un set la Monte Carlo din 2006, cand il invingea cu 6–2, 6–7, 6–3, 7–6 pe Roger Federer in ultimul act. Anul trecut, spaniolul a cucerit trofeul tot impotriva elvetianului pe care l-ar putea reintalni in finala acestui an. Federer il infrunta in cealalta semifinala pe sarbul Novak Djokovic.