Agonizant   Spania - Germania  2-1 după prelungiri, cu gol marcat în minutul 119
Jucătorii naționalei Spaniei la EURO 2024. Foto: IMAGO

Agonizant Spania - Germania 2-1 după prelungiri, cu gol marcat în minutul 119

• Spania a învins-o pe Germania cu scorul de 2-1, într-o partidă care a avut nevoie de două reprize de prelungiri, în sferturile de finală ale Euro 2024.
  • Mikel Merino a înscris pentru Spania în minutul 119!
  • În semifinale, Spania va întâlni învingătoarea din Franța și Portugalia.

Spania - Germania 2-1 d.p.

Spania este prima semifinalistă de la Euro 2024! Ibericii s-au impus la capătul unei partide electrizante, împotriva gazdelor Germania, după un gol marcat în minutul 119.

„Finala din sferturi” a avut nevoie de prelungiri pentru a-și decide învingătoarea.

În prima repriză, Spania a cedat posesia și s-a mulțumit să contraatace periculos, adunând câteva ocazii importante.

Treptat, ibericii au pus stăpânire și pe posesie. Imediat după startul reprizei secunde, Dani Olmo avea să deschidă scorul printr-un șut pe jos, plasat.

Nagelsmann a operat modificări în echipă, iar efectul a fost imediat. Ritmul și intensitatea au fost altele, iar spaniolii au resimțit avântul.

Germanii au ratat ocazie după ocazie și se părea că sunt ocoliți total de noroc. Totuși, în minutul 89, Wirtz a introdus cu șansă balonul în poarta lui Simon, după recentrarea în careu a lui Kimmich.

În reprizele de prelungiri, cel care a ieșit cel mai mult în evidență a fost centralul Anthony Taylor - aflat într-o zi foarte slabă - care a arătat șapte cartonașe galbene și un cartonaș roșu.

În minutul 119, când toată lumea se pregătea de penalty-uri, Dani Olmo i-a pus pe cap o centrare lui Mikel Merino, care l-a executat cu „sânge rece” pe Manuel Neuer. Liniște la Stuttgart: Spania conducea cu 2-1!

Din nou, în peisaj a apărut Anthony Taylor. A arătat 4 minute de prelungire, care s-au transformat de fapt în 7!

În minutul 120+5, Fullkrug a irosit o șansă bună de a restabili egalitate. Lovitura sa de cap a trecut milimetric pe lângă poartă, spre disperarea germanilor.

Spania se impune dramatic, însă va trebui să se descurce în semifinale fără 4 dintre titulari: Pedri - accidentat, Le Normand, Carvajal și Morata suspendați.

Au marcat: Olmo 51, Merino 119 / Wirtz 89

Min. 120+7: Final de partidă! Spania merge în semifinale!

Min. 120+6: Cartonaș roșu, Spania! Carvajal îi sare în cârcă lui Musiala și vede al doilea avertisment.

Min. 120+3: Ocazie uriașă, Germania! Fullkrug se înalță din nou și lovește cu balonul cu capul, însă de data aceasta pe lângă poartă.

Min 120+1: Șansă mare, Spania! Torres scapă singur, dar trimite o scăriță defectuoasă, pe lângă poartă.

Min. 120: Cartonașe galbene, Spania! Morata și Ruiz sunt avertizați. Morata va lipsi în semifinale.

Min. 119: GOOOLLL Spania, 2-1! Merino se înalță și lovește mingea cu capul imperial, fantastic, fără șanse pentru Neuer.

Min. 117: Ocazie mare, Germania! Fullkrug mai deviază o dată periculos, însă Simon respinge fantastic.

Min. 110: Cartonaș galben Spania! Rodri este avertizat.

Min. 107: Nemții cer penalty la o fază clar, în care mingea îi lovește brațul lui Cucurella. Brațul spaniolului era în retragere, spre corp, în momentul contactului.Min. 105+1: Pauză!

Min. 105: Șansă mare, Germania! Wirtz trage la colțul lung, din prima, dar mingea trece puțin pe lângă.

Min. 104: Ocazie, Spania! Oyarzabal trage la colțul lung, dar mingea trece puțin pe lângă poarta lui Neuer.

Min. 102: Schimbare Spania! Iese Ruiz, intră Joselu.

Min. 100: Cartonaș galben, Spania! Carvajal este avertizat pentru henț.

Min. 94: Cartonaș galben, Germania! Wirtz este avertizat.

Min. 91: Schimbare Germania: iese Havertz, intră Anton.

Min. 90+4: Final de meci! Meciul se decide în prelungiri.

Min. 89: GOOLLL Germania! Wirtz marchează cu un șut din interiorul careului mare. Mingea a lovit bara înainte de a intrat în poartă.

Min. 83: Ocazie uriașă, Germania! Unai Simon greșește degajarea, mingea ajunge la Havertz, scapă singur spre poartă, îl vede portar ieșit și încearcă o scăriță. Totuși, mingea trece agonizant peste poartă.

Min. 82: Cartonaș galben, Spania! Unai Simon este avertizat pentru tragere de timp.

Min. 80: Schimbare Germania. Iese Tah, intră Muller.

Min. 80: Dublă schimbare Spania: ies N.Williams și Morata, intră Merino și Oyarzabal.

Min. 76: Bară, Germania! Fullkrug lovește din cădere, dintr-un marcaj strâns al lui Laporte, însă mingea lovește bara. Simon era învins.

Min. 74: Cartonaș galben Spania! Torres este avertizat pentru un fault tactic.

Min. 74: Cartonaș galben Germania! Mittelstadt este avertizat.

Min. 69: Ocazie mare, Germania! Kroos șutează din marginea careului, Simon respinge fantastic. Pe reluări se poate observa o posibilă poziție de ofsaid la Fullkrug, care a ajutat la construcția fazei.

Min. 67: Cartonaș galben Germania. Toni Kroos este avertizat, după un fault tactic. Al cincilea în acest joc.

Min. 63: Schimbare Spania: iese Yamal, intră Ferran Torres.

Min. 60: Wirtz încearcă un șut de la distanță, însă Cucurella deviază ușor în corner.

Min. 57: Dublă schimbare Germania: intră Mittelstadt și Fullkrug, ies Raum și Gundogan.

Min. 56: Cartonaș galben, Germania! Andrich este avertizat.

Lamine Yamal ajunge la trei pase decisive la Euro 2024.

Min. 51: GOOOLLL Spania! Olmo deschide scorul printr-un șut din marginea careului mare, pe jos.

Min. 47: Ocazie mare, Spania! Morata pivotează și trage, dar o face peste poartă. Cere lovitură de la 11 metri.

Min. 46: Dublă schimbare Germania: intră Andrich și Wirtz, ies Can și Sane.

Min. 46: Schimbare Spania: iese Le Normand, intră Nacho.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45+2: Final de primă repriză!

Min. 45: Ocazie, Spania! Yamal preia perfect și trage tare, însă Neuer reține.

Min. 39: Ocazie mare, Spania. Dani Olmo șutează tare, de la 25 de metri, tare, însă Neuer se întinde și respinge în lateral.

Min. 35: Șansa mare, Germania. Havertz îl păcălește pe Le Normand și șutează, dar Unai Simon apără bine.

Min. 29: Cartonaș galben Spania: Le Normand este avertizat pentru un fault la Gundogan.

Min. 27: Cartonaș galben Germania: Raum este avertizat pentru un fault dur asupra lui Carvajal.

Min. 22: Șansă, Spania! Laporte șutează pe jos, dar Neuer apără fără probleme.

Min. 20: Ocazie, Germania! Havert lovește mingea cu capul, însă Simon e pe fază și reține în siguranță.

Min. 14: Lamine Yamal trage din lovitură liberă, pe sub zid, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min. 13: Cartonaș galben, Germania! Rudiger este avertizat pentru un fault la Olmo și va fi suspendat pentru semifinale, dacă nemții se vor califica.

Min. 8: Schimbare Spania: iese Pedri, intră Dani Olmo.

Min. 7: Spaniolul Pedri se prăbușește pe gazon, accidentat. Mijlocașul a fost faultat dur de Kroos, cu două minute înainte. Neamțul nu a fost avertizat, în pofida protestelor spaniolilor.

Min. 2: Ocazie, Spania! Morata scoate mingea la șut lui Pedri, însă acesta șutează moale, previzibil, iar Neuer reține.

Min. 1: A început partida!

Sunt în pericol de suspendare, pentru semifinale: Spania - Le Normand, Carvajal și Morata, Germania - Rudiger.

Echipele de start:

• Spania: 23. Simon - 2. Carvajal, 3. Le Normand, 14. Laporte, 24. Cucurella - 8. Ruiz, 16. Rodri - 19. Yamal, 20. Pedri, 17. Williams - 7. Morata
  • Rezerve: 1. Raya, 13. Remiro - 15. Baena, 4. Nacho, 12. Grimaldo, 9. Joselu, 25. F.Lopez, 6. Merino, 22. Navas, 10. Olmo, 21. Oyarzabal, 26. Perez, 11. Torres, 5. Vivian, 18. Zubimendi
  • Selecționer: Luis de la Fuente
  • Germania: 1. Neuer - 6. Kimmich, 2. Rudiger, 4. Tah, 3. Raum - 25. Can, 8. Kroos - 10. Musiala, 21. Gundogan, 19. Sane - 7. Havertz.
  • Rezerve: 12. Baumann, 22. ter Stegen - 23. Andrich, 16. Anton, 14. Beier, 11. Fuhrich, 9. Fullkrug, 5. Gross, 20. Henrichs, 24. Koch, 18 Mittelstadt, 13. Muller, 15. Schlotterbach, 26. Undav, 17. Wirtz.
  • Selecționer: Julian Nagelsmann
  • Stadion: MHPArena, Stuttgart
  • Arbitru: Anthony Taylor (Anglia)

Cum au ajuns Spania și Germania în sferturile EURO 2024

Spania și Germania sunt cele mai în formă echipe de la EURO 2024. Ibericii au câștigat toate cele patru meciuri disputate, iar nemții s-au impus de trei ori și au remizat o dată.

Ambele naționale au în palmares câte trei titluri europene: Spania în 1964, 2008 și 2012, Germania în 1972, 1980 și 1996.

Parcursul Spaniei la EURO 2024:

• Locul 1 în Grupa B: 3-0 cu Croaţia (Morata '29, Fabian Ruiz '32, Carvajal '45+3), 1-0 cu Italia (Calafiori '55a) şi 1-0 cu Albania (Ferran '13)
  • Optimi: 4-1 cu Georgia (Rodri '39, Fabian Ruiz '51, N. Williams '75, Olmo '83 / Le Normand '18a).
Germania are o echipă fantastică. Are în componență unii dintre cei mai buni jucători din lume și o echipă organizată și disciplinată. Dar va întâlni o echipă asemănătoare, dedicată și bine organizată. Suntem greu de învinși și avem foame de rezultate. Știu că e un clișeu, dar micile detalii vor decide meciul. Luis de la Fuente, selecționer Spania

Parcursul Germaniei la EURO 2024:

• Locul 1 în Grupa A: 5-1 cu Scoţia (Wirtz '10, Musiala '19, Havertz '45+1p, Fullkrug '68, Can '90+3 / Rudiger '87a), 2-0 cu Ungaria (Musiala '22, Gundogan '67) şi 1-1 cu Elveţia (Fullkrug 90+2 / Ndoye 28)
  • Optimi: 2-0 vs Danemarca (Havertz '53p, Musiala '68).
Spania e o echipă puternică. Poate juca prin centru, prin Pedri, dar și pe extreme. Dar și noi avem jucători de calitate și putem să ne duelăm cu o echipă căreia îi place să aibă posesia. Cred că putem trece de Spania. Va fi un meci foarte echilibrat, dar vom da totul și sperăm să ajungem în semifinale. Julian Nagelsmann, selecționer Germania

Ibericii stau mai bine în ultimele meciuri cu nemții

Spania și Germania s-au întâlnit de 26 de ori. Ibericii au câștigat 8 partide, nemții s-au impus de 9 ori, iar 9 meciuri s-au terminat la egalitate.

În total, Spania a înscris 32 de goluri, iar Germania 31.

Începând din 2003, Spania a fost victorioasă în 4 dueluri, au fost înregistrate 3 remize, iar Germania a avut câștig de cauză o singură dată (1-0 într-un amical din 2014).

Cele două rivale s-au întâlnit în finala EURO 2008 și în semifinalele CM 2010, iar Spania a triumfat de fiecare dată cu 1-0.

Ultima confruntare a avut loc la CM 2022 din Qatar, în faza grupelor, scor final 1-1.

6-0
a fost scorul ultimei victorii a Spaniei în fața Germaniei, în Liga Națiunilor 2020

Tabloul complet al sferturilor de finală, Euro 2024

• Spania - Germania, vineri, 5 iulie, ora 19:00 (Stuttgart)
  • Portugalia - Franța, vineri, 5 iulie, ora 22:00 (Hamburg)
  • Anglia - Elveția, sâmbătă, 6 iulie, ora 19:00 (Dusseldorf)
  • Olanda - Turcia, sâmbătă, 6 iulie, ora 22:00 (Berlin)

În prima semifinală se vor întâlni învingătoarele din primele două sferturi, iar în cea de-a doua se vor înfrunta învingătoarele din ultimele două sferturi. Spre deosebire de Campionatul Mondial, la Euro nu se dispută și finala mică.

• Spania, Germania, Portugalia, Franța și Olanda dețin cel puțin un titlu European.
  • În schimb, Anglia, Elveția și Turcia ar putea ridica trofeul pentru prima dată în istorie.
Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă.  FCSB, menționată  de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Liga Campionilor
18.09
Champions League 13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1  Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva  banilor publici : Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
18.09
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1 Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva banilor publici: Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1  Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva banilor publici : Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
Ținte noi    Dinamo  încearcă două transferuri de calibru!
18.09
Ținte noi Dinamo încearcă două transferuri de calibru!
Ținte noi  Dinamo încearcă două transferuri de calibru!
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în  Ghencea ”
18.09
Tătărușanu în tricoul lui FCSB Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea ”