Europa League: Rennes vs CFR Cluj 0-1 / Victorie chinuită, deși ardelenii au evoluat aproape tot timpul în superioritate numerică

CFR Cluj a obținut încă o victorie foarte importantă în grupa E din Europa League, scor 1-0, în deplasarea de la Rennes. Ardelenii au jucat aproape tot meciul în superioritate numerică (Mendy '3 și Camavinga '46 au fost eliminați) și au înscris prin Deac din lovitură liberă ('9) profitând și de lipsa de experiență a portarului de rezervă al francezilor (Bonet are 16 ani). Echipa lui Dan Petrescu a trecut de câteva ori pe lângă desprindere în prima repriză, dar a tremurat până în ultima secundă (foarte multe erori personale, un penalti ratat de Niang '28 și o eliminare a lui Susic '82) pentru cele trei puncte care o aduc pe poziția secundă, după Celtic.

HotNews.roFoto: Hotnews
  • Au evoluat următoarele echipe:

Rennes: Mendy - Traoré, Gnagnon, Morel, Maoussa (Siliki '75) - Raphinha (Siebatcheu '80), Camavinga, Bourigeaud, Del Castillo (Bonet '7) - Niang, Hunou. Antrenor Julien Stéphan.

CFR Cluj: Arlauskis - Susici, Burcă, Boli, Camora - Djokovici (Păun '70), Bordeianu (Hoban '66), Culio - Deac, Traore (Cestor '84), Omrani. Antrenor Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Niang '9, Raphinia '23, Maoussa '51 / Susic '17 şi '82, Arlauskis '90+1.

Cartonaş roşu: Mendy '5, Camavinga '46 / Susic '82

Arbitri: Aleksei Eskov - Dmitri Mosiakin şi Valeri Dancenko - Vladislav Bezborodov (toţi din Rusia).

• Rezultatele serii în Grupa E

Celtic vs Lazio 2-1 (Christie '67, Jullien '89 / Lazzari '40)

Rennes vs CFR Cluj (Deac '9)

• Situația din Grupa E

1.Celtic (5-2) 7 puncte

2. CFR Cluj (3-3) 6

3. Lazio (4-5) 3

4. Rennes (2-4) 1

*Primele două clasate se vor califica în primăvara Europa League.

• CFR Cluj, program complet în Grupa E

CFR Cluj - Lazio 2-1

Celtic - CFR Cluj 2-0

Rennes - CFR Cluj 0-1

CFR Cluj - Rennes / 7 noiembrie / ora 20:00

Lazio - CFR Cluj / 28 noiembrie / ora 22:00

CFR Cluj - Celtic / 12 decembrie / ora 20:00.

• Declarații la finalul partidei

"Repriza a doua a fost foarte slabă, victoria nu știu dacă e meritată. Sunt supărat pe jucători, nu mi-am plăcut ce am văzut. Dacă jucăm așa în următoarele trei meciuri, facem zero puncte, zero goluri marcate. De la toți mă așteptam la mai mult. Nu am fost mulțumit de niciun jucător. Am înțeles de ce Rennes a bătut PSG de 2 ori în ultimele 3 luni. Au o dorință excelentă de fotbal, extraordinari.

Ați văzut și dumneavoastră că avem probleme mereu când urmează deplasare după deplasare. De aceea, trebuie să am grijă pe cine trimit pe teren cu Iașiul. Va trebui să schimb, fiindcă nu știu cât or să le mai stea mintea actualilor jucători la acel joc" - Dan Petrescu, la Digi Sport.

"Nu ne doream să vină al doilea roșu. Băieții au crezut că victoria e deja obținută. Puteam să închidem jocul în prima repriză. Cred că până la urmă rămânem cu trei puncte extrem de importante. Eu cred că merită evidențiat acest aspect. Dacă jucam bine a doua repriză și ne băteau, sau ne egalau, cu ce rămâneam după acest meci. Nu suntem nici Barcelona, nici Real Madrid.

Nu am jucat bine în a doua repriză și sunt convins că Dan Petrescu va analiza asta. A fost un meci din care rămânem cu trei puncte și șase puncte, după trei meciuri. Când au început aceste meciuri nu ne dădea nimeni șanse cu Lazio sau cu alte echipe. Este bine că am câștigat. Suntem peste nivelul așteptărilor înainte de această grupă." - Bogdan Mara, la Digi Sport.

"A fost un meci greu, cu toate că ei au rămas cu un om în minus încă de la început. Şi cu doi în minus ne-a fost greu. Nu suntem mulţumiţi de prestaţia din seara asta. Nu ai voie cu doi în minus să joci astfel. Am fost puţin penibili. Am avut în prima repriză trei ocazii mari în care puteam să închidem meciul. Rennes este o echipă pe care este foarte greu să o baţi aici. Meciul retur va fi cu totul altfel" - Ciprian Deac, la Digi Sport.

Trabzonspor vs Krasnodar 0-2

Aici poți afla rezultatele partidelor care au început de la ora 19:55.

• Desfășurarea livetext a partidei dintre Rennes și CFR Cluj:

Final de meci! CFR-ul obține o victorie importantă în Franța și se poate gândi la primăvara europeană.

'90+4 Emoții pentru ardeleni. Arlauskis prinde cu siguranță după ce Cestor și Culio au evitat să-l atace pe Traore în careu.

Clujenii avansează ca la rugby, câștigă timp după faulturile francezilor.

'90+2 Burcă intră excelent prin alunecare în careu și acordă un aut.

'90 Siebatcheu trimite un voleu foarte puternic peste poarta lui Arlauskis. De la margine sunt arătate cinci minute suplimentare (Arlauskis vede galben pentru trageri de timp).

'89 Mutat de pe poziția sa (din fundaș central, în fundaș dreapta), Burcă îl împinge pe Lea Siliki și arbitrul rus acordă o lovitură liberă. Morel sare în contratimp și lovește greșit balonul.

'88 Lea Siliki se grăbește și trage peste poartă de la foarte mare distanță. Nu la fel se întâmplă cu Arlauskis, care profită și trage de timp.

Celtic întoarce scorul cu Lazio în repriza a doua (2-1).

'84 Dan Petrescu întărește apărarea: îl trimite pe Cestor în locul lui Traore.

'83 Burcă are o intervenție foarte bună în careul mic și îl oprește pe Niang, care încercă să se întoarcă spre poartă.

'82 Susic îl împinge pe Niang și primește al doilea cartonaș galben. Ardelenii mai au un singur jucător în plus.

Păun este lovit în figură de o minge lovită puternic de Bourigeaud, dar se ridică rapid.

'80 Ultima schimbare la Rennes: Siebatcheu (sau după cum scrie pe tricoul său) intră în locul lui Raphinha.

Culio îl oprește printr-o alunecare foarte bună pe Niang, care putea scăpa singur spre poarta lui Arlauskis.

'76 Deac încearcă un șut la colțul lung, cu efect, mingea este respinsă de Morel în corner, din apropierea lui Traore.

'75 Lea Siliki intră, Maouassa iese.

'71 Bourigeaud încearcă al treilea șut de la distanță, trimite pe lângă poartă cu mult efect. Fanii încep să îi încurajeze din ce în ce mai tare pe jucători.

Francezii forțează egalarea, CFR-ul nu mai iese din jumătatea sa de teren.

'70 Dan Petrescu îl trimite pe Păun în teren, în locul lui Djokovic.

'68 Raphinha trage peste poartă de la distanță.

'66 Hoban intră în locul lui Bordeianu.

'65 Francezii pleacă pe contraatac, Hunou trimite pe lângă poartă din marginea careului, dintr-o poziție foarte bună.

'51 Maouassa ia galben după un fault la Bordeianu.

'48 Deac trimite un șut peste zid, pe colțul lui Bonet, acesta atinge mingea cu vârful degetelor, dar arbitrul acordă aut de poartă.

'46 Început extraordinar de repriză pentru ardeleni. Omrani pleacă spre poarta adversă după o pasă greșită a lui Bonet și Camavinga este eliminat după ce îl faultează pe atacantul clujenilor la marginea careului.

A început repriza secundă.

În cealaltă partidă din Grupa E, Lazio o conduce pe Celtic, în deplasare, scor 1-0.

Pauză pe "Roazhon Park" din Rennes. CFR Cluj conduce cu 1-0 și este aproape de un nou rezultate mare în Europa League (are și un om în plus).

'45+2 Gnagnon centrează periculos în fața porții, Omrani respinge în corner.

'43 Încă o încercare de la distanță a lui Bourigeaud, mingea trece mult peste poartă.

'38 Djokovic trage pe centrul porții, mingea este deviată de un fundaș și este respinsă în față de Bonet (balonul a ajuns la Deac, care se afla în ofsaid).

'33 Asediu al ardelenilor. Boli trimite puțin pe lângă poarta lui Bonet cu o lovitură de cap.

'32 Djokovic mai trimite un voleu spre poarta lui Bonet, dar portarul francezilor este mai inspirat de această dată și respinge peste poartă.

'28 Niang trimite pe lângă poartă din penalti! Ardelenii rămân în avantaj!

'26 Penalti pentru Rennes, după ce Boli l-a lovit peste picior pe Hunou.

'24 Încă o ocazie mare pentru CFR Cluj.

'23 Raphinha ia galben după ce protesează. Arbitrul rus este foarte exigent.

'22 Omrani centrează pentru Djokovic, acesta încearcă un voleu spectaculos, dar mingea lovește doar plasa laterală.

'20 Bourigeaud trage la colțul lung de la distanță, dar mingea trece pe lângă poarta lui Arlauskis.

'18 Morel sare peste Omrani și trimite peste poartă cu o lovitură de cap.

'17 Susic (CFR) primește cartonaș galben după un fault.

'9 Goool CFR Cluj! Ciprian Deac execută perfect lovitura liberă, pe lângă zid, și îl învinge pe Bonet, care a părăsit colțul lung.

'7 Niang ia galben pentru proteste.

Pepe Bonet (un alt jucător de 16 ani), rezerva de portar, intră pe teren în locul lui Romain del Castillo (mijlocaș).

'4 Mendy, portarul lui Rennes, ia cartonaș roșu, după ce Lacina Traore a încercat să îl dribleze în marginea careului. Arbitrul acordă lovitură liberă.

'4 Niang își așază mingea, trage la poartă, dar Arlauskis prinde fără probleme prea mari.

'2 Camavinga (16 ani) face o "ruletă marseilleză" în careul ardelenilor, cade, dar arbitrul lasă jocul să continue.

Secunda 25: Bordeianu îl faultează pe Niang încercând să îi oprească sprintul.

A început partida. Clujenii au avut lovitura de start.

CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
Liga Campionilor
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
9 luni fără fotbal   Dorin Rotariu  nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
Stranieri
19.09
9 luni fără fotbal Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
9 luni fără fotbal  Dorin Rotariu nu joacă nici la Ankaragucu: „Sper să înceapă, pentru că are multe calități”
Andrei Ivan vrea titlul   Starul Universității Craiova crede că este  anul oltenilor : „Am avut un start foarte bun”
19.09
Andrei Ivan vrea titlul Starul Universității Craiova crede că este anul oltenilor: „Am avut un start foarte bun”
Andrei Ivan vrea titlul   Starul Universității Craiova crede că este anul oltenilor : „Am avut un start foarte bun”
Demisie înainte de „tricolori”! Decizie radicală în Cipru: selecționerul Timur  Ketsbaia a părăsit naționala