Simona Halep, ultimul antrenament înainte de partida cu Kerber a fost făcut cu un sparring partner stângaci

​​Simona Halep s-a antrenat pe Suzanne Lenglen cu un stângaci înainte de disputa din sferturile Roland Garros-ului cu Angelique Kerber. Ziarul oficial al competiției prefața astfel partida dintre cele două: "Va fi un duel al defensivelor".

Simona Halep, antrenament pe LenglenFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Liderul mondial a început cu câteva minute mai devreme ultimul antrenament pe care l-a susținut înainte de importantul meci cu Angie Kerber din sferturile Grand Slam-ului parizian. Din dorința de a intra mai bine în atmosfera meciului, Simona le-a cerut organizatorilor un sparring partner de mâna stângă.

Halep a insistat pe durata ședinței de pregătire pe retur, adversarul din antrenament servind cu mult kick. Nu au lipsit nici vole-urile din preajma fileului sau smash-urile.

Aproape la toate antrenamentele de la Paris, Simona încheie cu câteva mingi primite de la Darren Cahill. Halep a exersat la ultimele sale lovituri forehand-ul decisiv, lovit de undeva din interiorul terenului (un metru, un metru jumătate în fața baseline-ului). Au fost atât execuții inside-in, cât și inside-out.

La final, Darren l-a puțin și pe tatăl Simonei, căruia i-a trimis mingi în tribună, iar acesta a încercat să le lovească cu capul.

"42 de minute i-a luat Simonei pentru a-și regla loviturile (n.r. e vorba de durata setului pierdut cu Alison Riske). Apoi au urmat seturi în care nu a mai stat la discuție cu adversarele - cu excepția primului din confruntarea cu Andrea Petkovic (7-5 pentru liderul mondial). Dubla finalistă de la Paris este în mod evident favorită să câștige, ținând cont și de faptul că zgura nu este neapărat suprafața favorită a lui Angelique. Va fi un duel interesant al defensivelor" - se precizează în ziarul oficial al Grand Slam-ului de la Paris.

"Voi încerca să fiu agresivă, sunt conștientă că mă va aștepta un meci dificil. Trebuie să profit de ocaziile care mi se vor ivi" - Angelique Kerber.

Halep vs Kerber va fi primul meci al zilei de pe Lenglen, urmând să fie în direct pe Eurosport și LiveText pe HotNews.ro de la ora 15:00 (ora României).

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”