Roland Garros: Novak Djokovic, victorie istorică: L-a răpus pe Rafael Nadal la Paris și s-a calificat în finală

2009, 2015 și 2021 vor rămâne, cel puțin pentru moment, în istoria Roland Garros-ului și a sportului în general: Novak Djokovic a reușit să-l învingă pe regele absolut de la Paris, sârbul trecând după un meci electrizant de Rafael Nadal, 3-6, 6-3, 7-6(4), 6-2 (o încleștare teribilă care a durat patru ore și 11 minute).

Novak DjokovicFoto: Javier Garcia/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

De știut:

Djokovic devine primul jucător care reușește să-l învingă pe Nadal în semifinalele de la Roland Garros. O misiune "imposibilă" pe care sârbul a reușit să o bifeze.

În marea finală de duminică, Novak Djokovic se va duela cu Stefanos Tsitsipas, cel care l-a învins pe Alexander Zverev.

Sârbul îl conduce pe grec cu 5-2 în meciurile directe. Victoriile lui Stefanos au venit pe hard, iar ultimul succes al liderului mondial a fost pe zgura de la Roma (în urmă cu doar câteva săptămâni).

Desfășurarea zilei a 13-a de tenis de la Roland Garros:

Nole nu avea cum să rateze victoria: a rămas încrezător, iar Rafa nu a mai avut încrederea necesară pentru a reveni într-un meci în care totul s-a jucat la cele mai fine reglaje.

Sârbul își continuă seria fantastică: este 5-2 în favoarea lui, iar Nadal pare tot mai aproape de a treia înfrângere din carieră pe zgura pariziană.

Nole face break-ul și conduce acum cu 4-2.

Guvernul francez a luat decizia de a lăsa spectatorii în tribune până la finalul unei partide electrizante. Asta în condițiile în care la ora locală 23 ar fi trebuit să părăsească incinta.

De la 0-2, liderul mondial revine și conduce acum pe tabelă (3-2).

Nole pune presiune pentru a egala.

Nadal face break-ul, iar apoi se distanțează la 2-0. Se joacă la limită, orice punct are o greutate aparte.

Djokovic se impune în tiebreak (7-4), iar Nadal are nevoie de o evoluție la un nivel înalt pentru a putea reveni împotriva unui Nole care pare mai aproape ca oricând de victorie.

Vom avea tiebreak: intensitate incredibilă, nivel încântător de joc.

Nadal pare că are nouă vieți, rezistă eroic în game, iar acum presiunea se mută pe Nole (6-5).

Ce meci: sârbul își pierde serviciul, iar setul trei intră în prelungiri: 5-5.

Novak își câștigă serviciul și este la un singur game distanță de adjudecarea setului al treilea: 5-3.

Spaniolul simte consumul teribil mental și fizic din game-ul precendent și își cedează serviciul la zero (4-3 pentru Djokovic).

Nivelul este unul fantastic: Rafa face break-ul dupa un game de-o intensitate teribilă: 3-3.

Djokerul confirmă perioada mai bună și face break-ul: liderul mondial pare pe modul turbo în aceste momente.

Sârbul nu are dificultăți și se impune la zero din spatele serviciului (2-2).

Echilibrul domină setul al treilea: Nadal își câștigă cu mare dificultate serviciul și trece în avantaj (2-1)

Djokovic și bucuria câștigarii setului.

Nole e pe val, iar Rafa nu mai știe să profite de mingile de break precum în primul set. În aceste condiții, sârbul se impune și egalează situația la seturi, 1-1. După o oră și 53 de minute avem două seturi disputate: Djokovic vs Nadal 3-6, 6-3. Rafa servește mai bine, rămâne pentru moment în set (5-3).

Cu mari emoții, Nole își face game-ul de serviciu după ce a salvat trei mingi de break (5-2).

Nole profită de erorile lui Rafael Nadal la serviciu și se desprinde (4-2).

Novak Djokovic servește mai bine, trece din nou în față în setul secund (3-2).

Rafa egalează la 2. Probleme în jocul ambilor sportivi.

Nadal revine rapid și recuperează (2-1 pentru Djokovic).

Revenirea lui Djokovic pare completă: sârbul face break-ul în debutul setului secund (2-0).

Nole începe mai bine setul secund, își face serviciul.

Rafa ratează încă trei mingi de set, dar o fructifică pe a patra din acest game de serviciu (a șaptea în total) și își adjudecă setul (6-3).

Djokovic continuă seria câștigătoare: obține și al treilea game la rând, dar Nadal a servi din nou pentru câștigarea setului (5-3).

Nole nu renunță la primul set: se impune la retur și se apropie (5-2).

Novak Djokovic a avut nevoie de 35 de minute pentru a puncta pe tabelă: 5-1 pentru Nadal.

Sârbul comite eroare după eroare, Nadal este mult mai sigur pe el (5-0).

Încă un break pentru Rafa (4-0), Nole este de nerecunoscut în aceste momente.

Nadal își confirmă avantajul: ibericul se despinde în debutul partidei (3-0).

Rafa pune presiune în game-ul secund și face break.

Partida dintre Nadal și Djokovic a început cu un game foarte echilibrat care a durat 9 minute: Rafa își face cu greu serviciul (a salvat două mingi de break).

Stefanos Tsitsipas își face game-ul de serviciul, câștigă setul decisiv cu 6-3 și se califică în marea finală de la Roland Garros.

Tsitsipas ratează patru mingi de meci la scorul de 5-2 (la retur).

Grecul își confirmă avantajul: 4-1.

Stefanos Tsitsipas face break în game-ul al patrulea (3-1).

Tsitsipas revine de la 0-40 în primul game din setul decisiv și își face serviciul.

Zverev câștigă și setul al patrulea cu 6-4, vom avea set decisiv în prima semifinală de la Roland Garros.

Alexander Zverev începe setul al patrulea cu un break și îl confirmă (2-0). Tsitsipas este din ce în ce mai nervos.

Zverev rămâne concentrat și închide setul cu serviciul: 6-4.

Probleme pe Philippe Chatrier: Alexander Zverev discută cu arbitrul de scaun după o decizie controversată: neamțul nu a atacat mingea crezând că aceasta a ieșit afară, dar potrivit oficialului, ar fi aterizat pe linia de fund.

Zverev conduce cu 4-2 în setul al treilea.

Irina Begu și Nadia Podoroska au fost învinse în două seturi de perechea Bethanie Mattek-Sands/Iga Swiatek, scor 6-3, 6-4. Aventura Irinei se oprește în semifinalele probei de dublu (România a rămas fără reprezentante la Paris).

Stefanos Tsitsipas câștigă șase game-uri la rând și își adjudecă și setul secund (6-3).

Tsitsipas recuperează break-ul și egalează la 3.

Alexander Zverev începe bine setul secund: face break în al doilea game și conduce cu 3-0.

Stefanos Tsitsipas își păstrează avantajul până la finalul setului, servește foarte bine și se impune cu 6-3.

Din păcate, perechea Mattek-Sands/Swiatek a câștigat primul set în fața echipei Begu/Podoroska, scor 6-3.

Stefanos Tsitsipas se desprinde în primul set: conduce cu 3-0.

Partida dintre Tsitsipas și Zverev a început. Grecul servește primul.

Meciul Begu/Podoroska vs Mattek-Sands/Swiatek a început. Învingătoarele se vor duela pentru titlu cu perechea Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (Cehia/cap de serie nr. 2).