UNGARIA - ELVEȚIA 1-3 Continuă ploaia de  goluri ! Maghiarii n-au reușit surpriza
Ungaria - Elveția / Foto: Imago

UNGARIA - ELVEȚIA 1-3Continuă ploaia de goluri! Maghiarii n-au reușit surpriza

• Elveția a învins astăzi Ungaria, scor 3-1, în cea de-a doua partidă a grupei B.
  • Meciul a avut loc pe stadionul din Koln. În Grupa A alături de Ungaria și Elveția, au mai fost repartizate Germania și Scoția, scor 5-1 în meciul direct de aseară.

Elveția și-a asigurat primele 3 puncte la Euro 2024, însă nu fără emoții. Părea că au învățat ceva din duelurile cu România din preliminarii, unde „tricolorii” au reușit să le ia 4 puncte și primul loc în grupă.

Echipa lui Murat Yakin a condus și Ungaria cu 2-0. Duah a fost lansat perfect de Aebischer, în minutul 13, care a trimis o pasă perfectă printre fundașii adverși, lăsându-și colegul singur cu portarul.

Duah a strecurat balonul pe lângă Gulacsi, dar sărbătoarea a fost amânată preț de câteva secunde până VAR a analizat un posibil ofsaid. Înainte de pauză, Aebischer a apărut la finalizare și a majorat diferența cu un șut superb de la marginea careului.

Ungaria n-a reușit să imite România

Însă 2-0 e un scor periculos pentru elvețieni nu doar atunci când Mihăilă intră pe teren. În minutul 66, Szoboszlai aruncă un balon în careu, Varga se strecoară prin spatele fundașilor și îl trimite cu capul în poarta lui Sommer.

Maghiarii au continuat să preseze în căutarea golului egalizator, fără să reușească însă. Elvețienii au închis meciul pe contraatac în prelungiri, când Embolo, revenit la națională după Mondialul din Qatar, l-a lobat spectaculos pe Gulacsi.

UNGARIA - ELVEȚIA 1-3

• Au marcat: Duah (12), Aebischer (45)

Final de meci! Eleveția învinge cu 3-1. Ungaria joacă următorul meci cu gazda Germania, pe 19 iunie.

Min. 90+3: Gooool superb Elveția! Embolo lobează portarul și duce scorul la 3-1.

Min. 90+1: Elveția are o șansă uriașa de a marca prin Widmer!

Min. 79: Ies Kerkez și Szalai la maghiari. Intră Dardai și Adam.

Min. 73: Schimbare la elvețieni. Vargas este înlocuit de Embolo!

Min. 71: Ocazie uriașă a elvețienilor prin Ndoye care trage de la marginea careului.

Min. 70: Atilla Szalai primește cartonaș galben.

Min. 67: Schimbări la ambele echipe. La Ungaria intră Laszlo Kleinheisler și iese Adam Nagy. La Elveția ies Duah și Widmer, care sunt înlocuiți de Sergiou și Amdouni.

Min. 66: Goooool Ungaria! Varga scapă din marcaj și marchează cu capul din centrarea căpitanului Szoboszlai. 2-1.

Min. 63: Ocazie uriașă Ungaria. Atacantul Varga lovește mingea cu capul, dar aceasta trece puțin peste poartă.

Min. 59: Remo Freuler de la elvețieni este avertizat cu cartonaș galben.

Min. 57: Lovitură liberă pentru maghiari, dar fără rezultate pe tabelă.

Min 46: A început repriza secundă. Schimbare în echipa Ungariei: intră Bendeguz Bolla în locul lui Adam Lang/

Min. 45+2: Final de primă repriză: Ungaria - Elveția 0-2.

Este primul gol marcat de către Michel Aebischer în naționala Elveției, în 21 de prezențe.

Min. 45: Gol Elveția, 0-2! Aebischer șutează din marginea careului mare și îl învinge pe Gulacsi.

Min. 40: Ungaria nu găsește drumul spre poarta adversă.

Suporterii elvețieni au venit pregătiți: „Fondue, mai bun decât gulașul”😁

Min. 20: Ce ocazie! Elvețianul Vargas profită de o gafă a apărării maghiare, ajunge singur cu Gulacsi, dar nu reușește să-l învingă pe portarul lui Leipzig.

Kwadwo Duah este legitimat la Ludogoreț Razgrad. Bulgarii l-au adus de la Nurnberg, în schimbul a 3.000.000 de euro.

Min. 13: GOL Elveția, 0-1! VAR-ul decide că Duah pleacă din poziție regulamentară. Golul este validat.

Min. 12: Elvețianul Duah înscrie, dar reușita este anulată pentru ofsaid. Atacantul a plecat de pe linia ultimilor fundași și l-a învins pe Gulacsi.

Min. 10: Șansă, Ungaria! Sallai încearcă un șut de la 25 de metri, dar mingea trece mult peste poarta lui Sommer.

Min. 5: Cartonaș galben, Elveția! Widmer este avertizat pentru o intrare dură asupra lui Kerkez.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start:

Ungaria: Gulacsi - 2. Lang, 6. Orban, 4. Szalai - 5. Fiola, 8. Nagy, 13. Schafer, 11. Kerkez - 20. Sallai, 10. Szoboszlai (cpt) - 19. B.Varga
Selecționer: Marco Rossi

Elveția: Sommer - 13. Rodriguez, 5. Akanji, 22. Schar - 19. Ndoye, 8. Freuler, 10. Xhaka, 3. Widmer - 17. Varga, 20. Aebischer, - 18. Duah
Selecționer: Murat Yakin

Stadion: RheinEnergieStadion (Koln)
Arbitru: Slavko Vinčić (Slovenia)

Ungaria - Elveția, al doilea meci de la EURO 2024

Ungaria și Elveția pornesc motivate acest EURO, mai ales după ce Germania a spulberat-o pe Scoția, 5-1, vineri, la Munchen.

Oricare formație câștigă acest duel, ia o opțiune serioasă de calificare în „optimi”. Ambele vor juca contra Germaniei, care și-a arătat forța și, cu siguranță, mai ales din postura de gazdă, va încerca să câștige toate cele trei meciuri ale grupei.

Apoi, vor întâlni Scoția, o națională rănită serios de Germania, dar care va dori să demonstreze că poate mai mult decât ce a arăta la Munchen.

De aceea, se anunță un meci foarte deschis, între două formații care au surprins Europa în ultimii ani prin rezultatele lor foarte bune.

• Ungaria bifează a treia prezență consecutivă la turneele finale europene.

Nu există problemele medicale serioase în loturile celor două echipa. O singură incertitudine, în tabăra elvețienilor: Steven Zuber - s-a antrenat separat și este posibil să fie menajat la acest duel.

Avantaj Elveția în meciurile directe

Este a doua oară în istorie când cele două echipe se întâlnesc la un turneu final. Prima dată se întâmpla la Cupa Mondială din 1938, în faza „sferturilor, când ungurii se impuneau cu scorul de 2-0, la Lille, în Franța.

În schimb, Ungaria și Elveția s-au mai întâlnit în calificările al patru turnee finale europene sau mondiale. Elveția are 4 victorii, Ungaria are o singură victorie, iar 3 dueluri s-au terminat la egalitate.

Loturile celor două formații:

Ungaria:

Portari: Denes Dibusz (Ferencvaros), Peter Gulacsi (Leipzig), Peter Szappanos (Paks)

Fundași: Botond Balogh (Parma), Bendeguz Bolla (Servette), Endre Botka (Ferencvaros), Marton Dárdai (Hertha Berlin), Attila Fiola (Fehervar), Milos Kerkez (Bournemouth), Adam Lang (Omonoia), Zsolt Nagy (Puskas Akademia), Loic Nego (Le Havre), Willi Orbán (Leipzig), Attila Szalai (Freiburg)

Mijlocași: Daniel Gazdag (Philadelphia Union), Mihaly Kata (MTK Budapest), Laszlo Kleinheisler (Hajduk Split), Ádam Nagy (Spezia), Andras Schafer (Union Berlin), Callum Styles (Sunderland), Dominik Szoboszlai (Liverpool)

Atacanți: Martin Adam (Ulsan HD), Kevin Csoboth (Újpest), Kristofer Horvath (Kecskemet), Roland Sallai (Freiburg), Barnabas Varga (Ferencvaros)

Elveția:

Portari: Gregor Kobel (Dortmund), Yvon Mvogo (Lorient), Yann Sommer (Inter)

Fundași: Manuel Akanji (Manchester City), Nico Elvedi (Mönchengladbach), Ricardo Rodríguez (Torino), Fabian Schär (Newcastle), Leonidas Stergiou (Stuttgart), Silvan Widmer (Mainz), Cédric Zesiger (Wolfsburg)

Mijlocași: Michel Aebischer (Bologna), Remo Freuler (Bologna), Ardon Jashari (Luzern), Fabian Rieder (Rennes), Xherdan Shaqiri (Chicago Fire), Vincent Sierro (Toulouse), Renato Steffen (Lugano), Ruben Vargas (Augsburg), Granit Xhaka (Leverkusen), Denis Zakaria (Monaco), Steven Zuber (AEK Athens)

Atacanți: Zeki Amdouni (Burnley), Kwadwo Duah (Ludogorets), Breel Embolo (Monaco), Dan Ndoye (Bologna), Noah Okafor (AC Milan).

CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
MESAJ PENTRU NEMȚI  „Tricolorii” au lăsat vestiarul imaculat și  o scrisoare . Reacția UEFA
03.07
MESAJ PENTRU NEMȚI „Tricolorii” au lăsat vestiarul imaculat și o scrisoare. Reacția UEFA
MESAJ PENTRU NEMȚI „Tricolorii” au lăsat vestiarul imaculat și o scrisoare . Reacția UEFA
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !