U Cluj - Dinamo 1-0  Golul norocos al lui  Bic  menține „șepcile roșii” pe primul loc +8 foto
Universitatea Cluj - Dinamo București

U Cluj - Dinamo 1-0 Golul norocos al lui Bic menține „șepcile roșii” pe primul loc

• Universitatea Cluj a învins-o pe Dinamo București cu 1-0 și se menține pe primul loc în Liga 1, cu 18 puncte.
  • Golul victoriei a fost marcat de Ovidiu Bic în minutul 62.
  • Dan Nistor a jucat meciul 450 pe prima scenă a fotbalului românesc.

Universitatea Cluj a învins-o pe Dinamo cu 1-0 și va încheia și etapa a opta pe primul loc în Liga 1. Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a marcat golul de trei puncte în minutul 62, când Ovidiu Bic l-a învins pe Golubovic cu un șut deviat ușor de Milanov.

Cu două minute înainte de reușita lui Bic, Alex Chipciu, fotbalistul convocat de Mircea Lucescu la echipa națională, a tras primul șut pe spațiul porții pentru ardeleni în meciul de pe Cluj Arena.

U Cluj - Dinamo. „Câinii” s-au jucat cu ocaziile în prima repriză

Dinamo, care urca pe primul loc în Liga 1 cu o victorie la Cluj, a irosit trei mari șanse de gol în prima repriză.

Cătălin Cârjan a dat startul ratărilor, însă Gertmonas și-a salvat echipa de la gol în minutele 23 și 26.

Portarul Universității Cluj a făcut minuni în minutul 29, când a respins lovitura de cap a lui Selmani și șutul lui Gnahore de pe linia porții.

U Cluj - Dinamo (meci). Foto: sportpictures.eu

U Cluj - Dinamo (meci). Foto: sportpictures.eu U Cluj - Dinamo (meci). Foto: sportpictures.eu U Cluj - Dinamo (meci). Foto: sportpictures.eu U Cluj - Dinamo (meci). Foto: sportpictures.eu U Cluj - Dinamo (meci). Foto: sportpictures.eu
+8 Fotografii

U Cluj a dansat cu câinii după pauză

În repriza a doua, U Cluj a început să atace mai mult și a ratat primele ocazii prin Ovidiu Popescu și Blănuță.

Golul victoriei a venit în minutul 62, când Bic a înscris cu un șut de la marginea careului, iar mingea a fost deviată ușor de Milanov.

În minutul 77, Dinamo a cerut o lovitură de la 11 metri, însă arbitrul Bîrsan a lăsat jocul să continue.

U Cluj rămâne pe primul loc în Liga 1, cu 18 puncte și mai poate fi egalată doar de Oțelul Galați, care are un meci în minus.

Universitatea Cluj - Dinamo București 1-0

A marcat: Ovidiu Bic (62)

min. 90 - Selmani primește un cartonaș galben după fluierul final.

• 18.067 spectatori asistă la meciul de pe Cluj Arena

min. 89 - schimbare la U Cluj: au ieșit Rață și Nistor, au intrat Oancea și Tchassem

min. 74 - schimbare la Dinamo: a ieșit Milanov, a intrat Mărginean

min. 63 - schimbare la Dinamo, au intrat Caragea și Soro și au ieșit Bani și Bordușanu

min. 62 - Universitatea Cluj deschide scorul prin Ovidiu Bic. Șutul mijlocașului a fost deviat ușor de Milanov.

min. 60 - U Cluj, primul șut pe spațiul porții după o oră de joc. Golubovic prinde șutul lui Alex Chipciu.

min. 46 - a început repriza a doua

min. 45 - pauză la Cluj

min. 29 - Gertmonas este eroul Universității! Portarul și-a salvat echipa de două ori în aceeași fază.

min. 26 - Cîrjan, încă o ratare uriașă! Mijlocașul dinamovist șutează din interiorul careului, însă Gertmonas a respins în corner

min. 23 - prima mare ocazie pentru Dinamo la Cluj. Cătălin Cîrjan trage puternic din afara carelui, mingea a trecut puțin peste poarta apărată de Gertmonas

min. 1 - a început meciul

• La meciul dintre U Cluj și Dinamo, Dan Nistor va bifa a 450-a prezență pe prima scenă a fotbalului românesc, bornă atinsă de doar 8 jucători.

Universitatea Cluj - Dinamo București, echipe de start

• 'U' CLUJ: Gertmonas - Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu - Ov. Popescu, Bic - Rață, D. Nistor, Thiam - Blănuță;
  • Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău;
  • DINAMO: Golubovic - C. Costin, Boateng, Homawoo, Opruț - Milanov, Gnahore, Cîrjan - A. Bani, Selmani, Bordușanu
  • Antrenor: Zeljko Kopic;
  • Stadion: Cluj Arena;
  • Arbitru: Marcel Bîrsan. A1: Adrian Ghinguleac. A2: Adrian Vornicu. Arbitru VAR: Viorel Flueran.
    Asistent VAR: Alexandru Vodă.

Ioan Ovidiu Sabău îl laudă pe Zeljko Kopic: „Un antrenor foarte pregătit”

Sabău a avut cuvinte de laudă la adresa lui Zeljko Kopic, antrenorul lui Dinamo. Tehnicianul spune că ambele echipe arată bine și merită să se afle în fruntea clasamentului.

Dinamo are un antrenor, consider eu, foarte pregătit. Sunt o echipă omogenă, cu încredere. Au obținut rezultate prin joc, atitudine. Suntem două echipe care arată bine, nu întâmplător suntem acolo unde suntem.

Contează foarte mult cum ne prezentăm la joc, ca formă sportivă, cum am gestionat săptămâna aceasta. Sper să fi găsit metodele cele mai bune.

La fel, foarte importantă e recuperarea. Am stat aproape 5 zile in cantonamente, apoi jucătorii au mers acasă, dar eu cred că sunt oameni foarte maturi și responsabili și cred că vom arăta bine”, a spus Sabău.

97 de meciuri
au avut loc între Universitatea Cluj și Dinamo. „Șepcile roșii” s-au impus de 22 de ori, „câinii” au câștigat 52 de partide, iar 23 s-au terminat la egalitate.

Zeljko Kopic, despre U Cluj: „Nu este niciun fel de surpriză că e în top”

Kopic spune că locul ocupat de U Cluj în campionat nu reprezintă o surpriză și a dezvăluit că-l admiră pe Dan Nistor.

„Meciul următor este un derby cu U Cluj. Sunt în formă bună, traversează un moment bun, dar mergem acolo să jucăm fotbal, cu ambiția de a fi competitivi.

U Cluj nu este o surpriză, Săbău face o treabă excelentă, au consistență, joacă într-un sistem interesant, au profil de jucători care pot evolua în acest sistem în romb, aducând mulți jucători în treimea adversă. Au stabilitate defensivă și nu este niciun fel de surpriză că sunt în top.

Îmi place mult Nistor de la Cluj, cu toate calitățile lui, cu tot respectul pentru ceilalți jucători, dar are experiență, atitudine, energie. Este cu siguranță un jucător cheie și unul dintre cei mai buni jucători din Liga 1”, a spus Kopic.

3-3
este rezultatul ultimului meci dintre U Cluj și Dinamo (4 mai, play-out Liga 1). Pentru „Șepcile roșii” au marcat Popa, Oancea și Bic, în timp ce pentru „câini” au punctat Bani, Milanov și Pavicic.