VIDEO Australian Open: Irina Begu vs Petra Kvitova 1-6, 3-6 / Begu, eliminată în turul al doilea - Kvitova, o "nucă" mult prea tare

Parcursul Irinei Begu (76 WTA) la Australian Open s-a oprit în turul al doilea. Petra Kvitova (6 WTA), cap de serie numarul 8, nu i-a lăsat prea multe șanse jucătoarei noastre, a controlat cu autoritate jocul și s-a impus în două seturi, scor 6-1, 6-3.

Cu o adversară aflată în mare formă (Kvitova a câștigat săptămâna trecută turneul de la Sydney), Irina Begu a arătat multe momente de slăbiciune, s-a văzut lipsa de ritm, de agresivitate și mai ales de încredere. Primul set a fost unul în care Irinei nu i-a ieșit aproape nimic. Nu a reușit să își câștige nici măcar o dată serviciul. Kvitova a condus cu 4-0, moment în care românca a făcut break-ul, acesta venind după un game în care adversara sa a comis două duble greșeli. Primul act i-a revenit Petrei după numai 27 de minute.

Begu a început mai bine setul al doilea, a reușit să-și facă serviciul pentru prima dată, însă încrederea i-a fost din nou zdruncinată, după ce Kvitova și-a adjudecat trei game-uri consecutive. La scorul de 2-1 pentru cehoaică, Irina a avut trei mingi de break, însă Kvitova a gestionat cu luciditate momentele importante și și-a trecut în cont un game maraton de peste 10 minute. Kvitova nu a slăbit în niciun moment ritmul de joc și și-a adjudecat în cele din urmă și setul al doilea, scor 6-3, punând capăt partidei cu un break, după o oră și nouă minute.

În urma acestui succes, Kvitova conduce acum cu 4-0 în confruntările directe cu Irina Begu. Anterior, jucătoarea din Cehia s-a mai impus în sferturi la Madrid (2015), scor 7-5, 6-3, în turul al doilea la Roland Garros (2015), scor 6-3, 6-2 și în optimi la Sankt Petersburg (2018), scor 6-3, 1-6, 6-1.

Pentru Kvitova va urma confruntarea cu elvețianca Belinda Bencic (49 WTA), care a trecut în turul al doilea de Yulia Putintseva (Kazahstan, 39 WTA), scor 7-5, 4-6, 6-2.

Pentru prezența în turul al doilea al competiției de la Melbourne, Irina va încasa un cec în valoare de 105.000 dolari australieni și va primi 45 de puncte WTA. La ediția de anul trecut de la Australian Open, Begu s-a oprit tot în turul secund, fiind învinsă atunci de croata Petra Martic, scor 4-6, 6-7 (3).

România mai are acum o singură reprezentantă pe tabloul feminin de simplu de la Australian Open, Simona Halep (1 WTA) urmând să evolueze mâine în turul al doilea contra americancei Sofia Kenin (37 WTA). Vezi aici mai multe detalii privind programul de joi al sportivilor români.

Rezumatul confruntării dintre Begu și Kvitova:

Statistica meciului Kvitova vs Begu:

Ași: 3-1

Duble greșeli: 5-4

Lovituri câștigătoare: 26-11

Erori neforțate: 20-14

Puncte câștigate cu primul serviciu: 74% (25/34) - 52% (13/25)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 43% (10/23) - 37% (7/19)

Puncte de break salvate: 75% (3/4) - 0% (0/5)

Puncte de break câștigate: 00% (5/5) - 25% (1/4)

Total puncte câștigate: 58% (59/101) - 42% (42/101)

Kimberly Birrell (AUS) - Donna Vekic (CRO/N.29) 6-4, 4-6, 6-1

Aici poți citi o amplă prezentare a turneului Australian Open.

Aici poți vedea tabloul feminin de simplu.

S-ar putea să te intereseze și:

VIDEO Australian Open: Caroline Wozniacki s-a calificat fără emoţii în turul al treilea

Australian Open: Kiki Bertens, eliminată de Anastasia Pavlyuchenkova în turul al doilea

Australian Open: Irina Bara şi Monica Niculescu, în turul doi al probei de dublu

Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a  portarului lui Dinamo : jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
09:00
Adnan Golubovic Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo: jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo : jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
Golul sezonului!   VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
05.10
Golul sezonului! VIDEO cu reușita: Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
Golul sezonului!  VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”   MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare  foarte ciudat ”
05.10
„Vreau CFR CAMPIOANĂ” MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”  MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat ”
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza  accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
05.10
Selmani, out Nu poate merge la națională din cauza accidentării, Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul  după accidentarea din meciul cu PAOK
05.10
Lixandru, diagnostic crunt Mijlocașul lui FCSB a primit verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lipă, alături de Ciolacu  Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la  prezidențiale
05.10
Lipă, alături de Ciolacu Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la prezidențiale
Alex Dobre, la Rapid?     Răsturnare de situație  pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
05.10
Alex Dobre, la Rapid? Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Alex Dobre, la Rapid?   Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Erou pentru Rayo   Andrei Rațiu,  decisiv  la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
05.10
Erou pentru Rayo Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Erou pentru Rayo  Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid