VIDEO Faza de curtea școlii care a costat-o scump pe Barcelona - Arnold, execuția cornerului și golul calificării

Tabela arăta 3-0 pentru Liverpool, iar scorul la general era egal (3-3). "Cormoranii" au primit o lovitură de la colț, dar ceea ce a urmat a fost ceva rar întâlnit la un asemenea nivel. Apărarea catalanilor se afla parcă într-un moment de pauză, iar Alexander-Arnold a profitat din plin de situație. A executat rapid cornerul, Origi a fost pe fază și a înscris golul unei calificări pe care mulți o credeau imposibilă.

Faza golului 4 marcat de LiverpoolFoto: Captura YouTube

Liverpool s-a impus cu 4-0 pe Anfield și s-a calificat în finala Champions League, după ce pierduse manșa tur cu 0-3. Belgianul Divock Origi și olandezul Georginio Wijnaldum (intrat pe teren la pauză) au fost eroii lui Liverpool, fiecare reușind câte o dublă (în minutele 7 și 79, respectiv 54 și 56).

Golul calificării lui Liverpool a venit în minutul 79, în urma unui corner. Alexander-Arnold a pus mingea la colţul terenului, dar a plecat, părând că vrea să îi lase locul lui Shaqiri. Observând neatenția din defensiva catalanilor, Arnold s-a întors și a executat rapid. Mingea a ajuns la Origi, aflat singur în fața porții, iar Ter Stegen nu a mai putut face nimic pentru a evita golul.

Vezi aici faza care a dus la golul patru marcat de Liverpool:

S-ar putea să te intereseze și:

VIDEO Imagini emoționante pe Anfield, după calificarea incredibilă a lui Liverpool - Jucătorii au cântat alături de fani "You'll never walk alone"

Ernesto Valverde, după încă o seară de coșmar alături de Barcelona în Champions League: "Nu avem nicio scuză, îmi asum toată vina"

Jurgen Klopp: "Sunt antrenor de 19 ani și nu îmi amintesc de un asemenea meci, este incredibil"

VIDEO 7 mai, zi neagră pentru Barcelona - Catalanii, eliminați din Champions League după 0-4 cu Liverpool pe Anfield

FOTOGALERIE Dezastrul Barcelonei sau minunea lui Liverpool, pe prima pagină a ziarelor

FOTOGALERIE Anfield, casa magiei / Liverpool, în finală după o revenire istorică în fața Barcelonei (4-0, 4-3 la general) - Origi și Wijnaldum, eroii de serviciu.

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”