VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Germania - Mexic 0-1 / Surpriză la Moscova - Zidul mexican a rezistat în fața "panzerelor"

Germania, campioana mondială en-titre, a început cu stângul lupta pentru al cincilea trofeu din palmares. Trupa lui Joachim Loew a fost învinsă de Mexic, scor 1-0, în primul meci din Grupa F a Campionatului Mondial din Rusia, după o evoluție de excepție a nord-americanilor pe arena Luzhniki din Moscova.

Germania vs MexicFoto: fifa.com

VIDEO Cutremur artificial la Ciudad de Mexico, după golul marcat de Lozano împotriva Germaniei

Joachim Loew după eșecul cu Mexic: "Am pierdut mingile într-o manieră pe care nu am mai văzut-o până acum"

Aici poți vedea unicul gol al partidei Germania vs Mexic.

Rezumatul meciului Germania vs Mexic.

Nemții, "în corzi" din primul minut

Germania a fost de nerecunoscut la primul meci din Rusia, negăsind soluții în fața unei echipe care și-a dat viața pe teren. Încă de la momentul intonării imnului, mexicanii parcă își anunțau supremația. Echipa lui Juan-Carlos Osorio a început în forță, iar Neuer a avut emoții încă din primele minute de joc. Jerome Boateng a intervenit însă în ultimul moment şi a trimis în corner mingea aflată la piciorul lui Lozano.

Werner (3') a dat replica pentru Germania, cu un șut frumos din unghi la colțul lung, dar pe lângă poartă. "Maşinăria" lui Joachim Loew a început să pună stăpânire pe joc și a forțat deschiderea scorului. Campioana mondială a produs mai multe jumătăţi de ocazie la poarta lui Ochoa, iar tabela a rămas neschimbată.

Contraatacul fulger și golul victoriei

Mexicanii s-au apărat disciplinat și au dat lovitura în minutul 35, după un contraatac de manual. Lozano l-a întors superb pe Ozil şi l-a executat pe portarul lui Bayern, Manuel Neuer, după o pasă superbă primită de la Chicharito Hernandez.

Replica nemților a venit imediat, Kroos (39) a executat bine o lovitură liberă, însă Ochoa a respins în transversală. Asediul a continuat la poarta mexicanilor până la finalul primei reprize, dar campioana mondială s-a văzut condusă la pauză.

Multe încercări, dar fără rezultat

Nemții s-au întors hotărâți de la vestiare și au luat cu asalt poarta lui Ochoa, fără rezultat însă pe tabelă. Kimmich (66') a reluat din foarfecă peste poartă, Werner (68') și Reus (71') și-au încercat și ei norocul, însă nu au găsit spațiul porții, iar Kroos (76) a şutat fără preluare din 18 metri, dar tot pe lângă. Elevii lui Loew au încercat totul, dar nu le-a ieșit nimic. Zidul mexican a fost de netrecut. 25 de șuturi au trimis germanii la poarta mexicană.

Schimbare istorică la Mexic

În vârstă de 39 de ani, Rafael Marquez a intrat pe teren în minutul 73, în locul lui Guardado, devenind astfel al treilea fotbalist care a evoluat la cinci Cupe Mondiale, după compatriotul său Antonio Carbajal şi germanul Lothar Matthaeus. Mexicanul a mai participat la edițiile din 2002, 2006, 2010 şi 2014.

Mexicanii au trăit periculos finalul, dar tabela a rămas încremenită. În minutul 89, Brandt a trimis o torpilă de la 25 de metri, iar mingea a șters bara din dreapta a lui Ochoa. S-a terminat 1-0 pentru Mexic, care s-a instalat pe primul loc în grupa F şi aşteaptă duelurile cu Suedia şi Coreea de Sud.

Au evoluat următoarele echipe:

Germania: Neuer - Kimmich, J. Boateng, Hummels, Plattenhardt (Mario Gomez '79) - Khedira (Reus '60), Kroos - T. Muller, Ozil, Draxler - Werner (Brandt '86). Selecţioner Joachim Loew;

Mexic: Ochoa - Salcedo, Ayala, Moreno, Gallardo - Layun, Herrera, Guardado (Rafael Marquez '74) - Vela (Alvarez '58), Hernandez, Lozano (Raul Jimenez '66). Selecţioner Juan-Carlos Osorio.

Arbitru: Alireza Faghani (Iran).

Într-un alt meci din prima etapă a Grupei F, Suedia va evolua împotriva Coreei de Sud, luni, de la ora 15.00, la Nijnîi Novgorod.

FOTOGALERIE Germania vs Mexic

Sursa foto: fifa.com

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”