VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: VAR-ul și împărțirea dreptății - Suedia profită de reluările video și învinge Coreea de Sud dintr-un penalti (1-0)

Fără ajutorul tehnologiei video, Suedia nu ar fi avut parte de un debut victorios la CM de fotbal din Rusia. VAR-ul l-a determinat pe centralul Joel Aguilar să revină asupra deciziei și să dicteze penalti pentru nordici. Andreas Granqvist a transformat fără nicio urmă de emoție și a făcut dreptate: Suedia a câștigat cu 1-0 partida cu Coreea de Sud (Grupa F, confruntarea a avut loc pe Nizhny Novgorod Stadium).

Duel gălăgios al galeriilor

La nivel de spectacol, meciul a început perfect în tribune: două galerii cu multă energie, cu cântece care au răsunat în întreaga arenă. Pe teren, nicio ocazie de gol în primul sfert de oră. O viteză superioară pentru asiatici în combinații, dar fără vreun pericol iminent pentru poarta lui Olsen.

Șansă uriașă pentru Berg

Prima fază care le-a dat dureri de cap suporterilor nordici a apărut în minutul 21: găsit cu o pasă pe poziție viitoare, Berg s-a "trezit" față în față cu Jo, a șutat parcă cu ochii închiși, iar portarul a parat mingea cu un reflex împrumutat din handbal - ocazie imensă pentru nordici.

Joel Aguilar, din teren

Joel Aguilar (pe numele său cumplet Joel Antonio Aguilar Chicas - din El Salvador) a fost arbitrul de centru al disputei de pe "Nizhny Novgorod Stadium". El a ieșit adeseori în evidență prin gesturile largi făcute cu mâinile, semămând cu un dirijor.

Son (cel mai cunoscut jucător al asiaticilor - aflat sub contract cu Tottenham) a impresionat în prima repriză prin viteza de deplasare. Nordicii s-au dublat însă perfect în defensivă, iar acțiunile atacantului au rămas fără urmări pe tabela de marcaj.

Prima repriză s-a încheiat cu ocazia lui Viktor Claesson: lovitura lui de cap a fost deviată in extremis, iar cele două echipe au intrat la vestiare fără să deranjeze în vreun fel tabela de marcaj. De știut: după 45 de minute, asiaticii nu au avut niciun șut la poartă. Forsberg semnează prima șansă de gol a suedezilor din repriza a doua (49'): șutează însă în peluză dintr-o poziție favorabilă.

Gol pentru o parte a stadionului

Koo scapă din marcajul nordicilor, se înalță și trimite cu capul în plasa laterală. Un adevărat gol turcesc care a făcut o parte a arenei să se bucure de o deschidere falsă a scorului.

Nici a treia oară nu a fost cu noroc

Suedezii nu au avut mai mult noroc nici la a treia ocazie mare de gol: Toivonen (56') atacă colțul scurt, trimite cu capul, însă Jo (titularizat surprinzător de selecționerul Shin Tae-Yong) închide perfect poarta.

VAR-ul întoarce faza și decide învingătoarea

Joel Aguilar lasă jocul să continue după ce suedezii au cerut cu insistență o lovitură de la 11 metri. După zeci de secunde bune de incertitudine, VAR-ul (sistemul video) intervine, iar Aguilar dictează penalti. Andreas Granqvist (65') își asumă execuția, trimite fără emoții în stânga portarului, iar bravul Jo nu mai are ce face: Suedia - Coreea de Sud 1-0 (victorie meritată a nordicilor).

Sursa foto: Fifa.com/ Getty

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
18:21
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
12:56
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”