VIDEO JO 2020, canotaj: Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă, medalie de argint   în proba de dublu rame masculin

VIDEO JO 2020, canotaj: Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă, medalie de argint în proba de dublu rame masculin

​Echipajul de dublu rame masculin al României, format din Marius Cozmiuc și Ciprian Tudosă, a câștigat medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Marius Cozmiuc si Ciprian TudosaFoto: CHARLY TRIBALLEAU / AFP / Profimedia

Cozmiuc și Tudosă au reușit o cursă extraordinară și au terminat Finala A cu timpul de 6 min 16 sec 58/100.

Titlul olimpic de la Tokyo a fost câştigat de Croația (6 min 15 sec 29/100), în timp ce poziția a treia a fost ocupată de Danemarca (6 min 19 sec 88/100).

Aici poți vedea cursa de argint a celor doi:

Sursa video: Eurosport

Clasamentul final al probei:

Canotajul românesc a cucerit 20 medalii de aur, 12 de argint și 9 de bronz la Jocurile Olimpice.

La dublu rame feminin, echipajul format din Adriana Ailincăi și Iuliana Buhuș a încheiat pe locul 3 în finala B. În clasamentul general al probei, româncele au ocupat locul 9.

Delegația României a câștigat 4 medalii la Jocurile Olimpice de la Tokyo: 1 de aur (echipajul de dublu vâsle feminin) și 3 de argint (Ana-Maria Popescu la spadă, echipajul de patru rame fără cârmaci masculin și echipajul de dublu rame masculin).

309 medalii a obținut țara noastră de când participă la Jocurile Olimpice: 90 de aur, 97 de argint și 122 de bronz.