​VIDEO Manchester United, primul trofeu dupa trei ani - "Diavolii" au castigat Cupa Angliei (2-1, dupa prelungiri cu Crystal Palace)

Manchester United a tremurat serios pana la castigarea Cupei Angliei, echipa lui Louis Van Gaal avand nevoie de prelungiri si de un gol in minutul 110 al lui Lingard pentru a trece de Crystal Palace, scor 2-1. Este primul trofeu cucerit de United dupa o seceta de trei ani.

Dupa retragerea lui Sir Alex Ferguson, United a mai cucerit doar doua trofee: Supercupa Angliei in 2013, cu David Moyes pe banca, si Cupa Angliei in 2016, cu Louis Van Gaal.

Este a 12-a Cupa a Angliei din istoria lui United, trofeul venind dupa o pauza de 12 ani de asteptare.

Crystal Palace a deschis scorul prin Puncheon in minutul 78, dar Juan Mata a trimis finala in prelungiri in minutul 81.

In inferioritate numerica (Smalling a fost eliminat in minutul 105), United a dat lovitura prin Jesse Lingard cu doar zece minute inainte de a se trece la loteria penaltiurilor.

Louis Van Gaal a castigat astfel primul trofeu alaturi de Manchester United, insa e tot mai sigura o schimbare a olandezului. Presa din Albion vorbeste despre numirea lui Jose Mourinho, schimbare care ar urma sa fie oficializata in cursul saptamanii viitoare.

Rezumatul partidei Manchester United - Crystal Palace:

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”