VIDEO Presa australiana: Halep a avut dificultati, dar forta sa si consistenta au fost decisive

Presa australiana a notat, vineri, dupa ce Simona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului Australian Open, ca romanca a avut dificultati in fata americancei Bethanie Mattek-Sands, dar pana la urma s-a impus datorita fortei si consistentei sale.

Simona HalepFoto: Captura video

"Halep a fost prea buna pentru Mattek-Sands", a notat site-ul sportal.com.au, citat de Mediafax, mentionand ca romanca a avut dificultati spre finalul meciului cu Bethanie Mattek-Sands. "Forta si consistenta lui Halep au fost decisive - in ciuda faptului ca romanca a avut probleme in a decide meciul in setul 2, in care a condus cu 5-2", adauga sursa citata.

"Halep a avut dificultati in a se impune in meciul cu Mattek-Sands", a scris si AFP. "Romanca a condus cu 5-1 in setul secund inainte de a se cufunda intr-o gaura neagra, in care adversara ei a depus eforturi pentru a reveni la 5-5. In cele din urma Halep si-a reluat bunele momente pentru a inchide partida", a adaugat sursa citata.

Simona s-a plans la randul sau de caldura si de oboseala in setul al doilea, cand a avut sansa sa incheie meciul pe serviciu la 5-2 pentru ea, insa si-a pierdut serviciul astfel ca setul s-a prelungit.

Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a invins-o, vineri, cu scorul de 6-4, 7-5, pe americanca Bethanie Mattek-Sands, locul 258 WTA, calificandu-se in optimile de finala ale Australian Open, faza in care Romania mai este reprezentata de Irina-Camelia Begu, locul 42 WTA.

Evoulutia Simonei Halep a avut o scadere in setul secund, dupa ce a condus cu 5-1. Adversara ei a egalat la 5, dupa singurele doua break-uri pe care le-a reusit in acest meci, dar in cele din urma Halep s-a impus dupa o partida care a durat o ora si 32 de minute.

Rezumatul meciului:

Halep va juca in faza urmatoare cu sportiva belgiana Yanina Wickmayer, locul 80 WTA, care a trecut, tot vineri, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-3, de italianca Sara Errani, locul 14 WTA si cap de serie numarul 14.

La editia precedenta a competitiei gazduite de Melbourne Park, Simona Halep a atins faza sferturilor de finala.

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”