VIDEO Spal - Genoa 1-1 / Ionuț Radu și-a salvat echipa cu o paradă spectaculoasă

Genoa, cu Ionuţ Radu integralist, a terminat la egalitate partida de pe terenul celor de la Spal, scor 1-1, în etapa a 13-a din Serie A. Portarul român a avut o evoluție foarte bună, făcându-se remarcat printr-o paradă senzațională pe finalul primei reprize.

Ionut Radu, parada salvatoare in meciul cu SpalFoto: Captura YouTube

În minutul 44 al meciului de pe Stadio Paolo Mazza, la scorul de 0-0, Ionuț Radu a intervenit salvator în două rânduri. În prima fază, românul a respins în față un șut dintr-o lovitură liberă de la mare distanță, după care mingea a ajuns la Reca, aflat în careul mic. Cu toată poarta goală în față, Reca a fost împiedicat de Radu cu un reflex incredibil cu piciorul drept.

Spal a deschis scorul în minutul 55, Radu fiind învins de Petagna din penalty. Două minute mai târziu, Sturaro a stabilit rezultatul final, după un gol înscris cu capul.

În urma acestui rezultat, Spal și Genoa rămân pe locuri retrogradabile, fiind vecine de clasament. Genoa se află pe locul 18, cu 10 puncte, iar Spal ocupă poziția 19, cu 9 puncte.

Rezumatul meciului Spal vs Genoa.

*Parada lui Radu poate fi văzută la min 1:06

"Antrenorul ne cere mereu să începem acțiunea din spate, chiar de la portar, fără frică, și să deschidem spații pentru a ne face rost de oportunități. Îmi pare foarte rău pentru penalty, am știut că așa va executa. Puteam face mai mult, puteam fi mai exacți acolo, în fața porții adverse. Parada? În prima fază nu am văzut mingea venind, dar m-am aruncat și a fost totul bine. După, la intervenția lui Reca, de asemenea, n-am putut vedea, din cauza luminilor de pe stadion, dar totul a decurs foarte bine pentru mine la acea fază", a spus Ionuț Radu la finalul partidei, potrivit Digi Sport.

Rezultatele etapei a 13-a din Serie A:

Clasament:

CÂT PLĂTEȘTE ANTENA 1  Televiziunea a cumpărat CM 2026 și 2030 cu  aproape 40%  peste suma plătită de TVR pentru CM 2018 și 2022
05.07
CÂT PLĂTEȘTE ANTENA 1 Televiziunea a cumpărat CM 2026 și 2030 cu aproape 40% peste suma plătită de TVR pentru CM 2018 și 2022
„Asta nu e ultraserie” MM Stoica a criticat Peluza Sud Steaua după scandările la adresa lui  Chiricheș
05.07
„Asta nu e ultraserie”MM Stoica a criticat Peluza Sud Steaua după scandările la adresa lui Chiricheș
IMAGINEA DE PE ECRAN  De ce a plâns de fapt  Ronaldo  la EURO: „Nimeni nu-și poate imagina”
05.07
IMAGINEA DE PE ECRAN De ce a plâns de fapt Ronaldo la EURO: „Nimeni nu-și poate imagina”
Salvat de Dibu  Messi a ratat un penalty, dar  Argentina s-a calificat  în semifinalele Copa America 2024
05.07
Salvat de Dibu Messi a ratat un penalty, dar Argentina s-a calificat în semifinalele Copa America 2024