VIDEO SuperLiga: Universitatea Craiova, victorie uriașă în Gruia

Universitatea Craiova a produs surpriza primei etape de play-off în SuperLiga României și a câștigat pe terenul CFR-ului, scor 2-1, la capătul unui meci în care ardelenii au irosit șanse uriașe.

Universitatea CraiovaFoto: Razvan Pasarica/SPORT PICTURES / imago sportfotodienst / Profimedia

*Click pe numele marcatorilor pentru a vedea golurile*

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-2

CFR Cluj a condus prima repriză la capitolul ocazii de gol.

Matei Ilie și Bîrligea au fost cel mai aproape de gol, dar Laurențiu Popescu a intervenit excepțional în ambele rânduri.

Nicușor Bancu a fost aproape de a-și înscrie în proprie poartă, dar a fost salvat de bară.

Fundașul oltenilor s-a revanșat în minutul 38 al partidei, când a contribuit la golul marcat de Baiaram. Acesta a tras puternic, mingea a fost respinsă de Sava, dar Baiaram a profitat și a trimis mingea în plasă.

Imediat după pauză, Alexandru Mitriță a majorat avantajul oaspeților, după ce a finalizat o acțiune personală.

Echipa antrenată de Adrian Mutu a redus din diferență în urma unei faze fixe, după ce Matei Ilie a reluat cu capul imparabil.

Același Matei Ilie a fost eliminat pe final după un fault dur asupra lui Markovic.

6. Sepsi Sf. Gheorghe – 22 p *

* Echipele care au beneficiat de rotunjire la înjumătățirea punctelor.

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-2 - Cele mai importante momente ale partidei

Final.

Min 87: Matei Ilie este eliminat după un fault dur la Markovic.

Min 66: GOL CFR! Matei Iilie reduce din diferență cu o lovitură de cap plasată la vinclu.

Min 51: GOL CRAIOVA! Alexandru Mitriță majorează avantajul Craiovei, după o cursă nebună la capătul căreia l-a învins pe Sava.

Min 46: A început repriza a doua.

Pauză.

Min 45+1: Ocazie mare pentru Craiova. Andrei Ivan șutează din careu, puțin pe lângă poarta ardelenilor.

Min 38: GOL CRAIOVA! Nicușor Bancu trage puternic la colțul lung, Sava respinge, însă în apropiere este Baiaram, care împinge mingea în plasă.

Min 36: Ocazie bună pentru Craiova. Alexandru Crețu trage puternic de la aproximativ 25 de metri, Răzvan Sava răspunde cu o paradă pe măsură.

Min 30: Bară CFR Cluj! Bancu a fost aproape de autogol, dar a fost salvat de bară.

Min 28: CFR trece iarăși pe lângă 1-0. Otele l-a păcălit pe Bancu, a șutat la colțul lung, dar a venit intervenția fabuloasă a lui Badelj.

Min 20: Vine și prima ocazie de gol pentru oaspeți. Alexandru Crețu apare fără marcaj la bara a doua, însă trimite cu capul peste poartă.

Min 19: O nouă șansă de gol pentru CFR. Boben reia cu capul din poziție ideală, dar nu nimerește cadrul porții.

Min 14: Ocazie mare pentru CFR. Bîrligea irosește o mare ocazie de gol. Laurențiu Popescu a intervenit salvator la lovitura de cap a acestuia.

Min 11: Tachtsidis șutează de la mare distanță, însă mingea ocolește poarta oltenilor.

Min 8: Prima ocazie de gol aparține ardelenilor. Ciprian Deac a executat bine un corner, Matei Ilie a reluat cu capul spre poartă, dar Popescu a scos balonul de pe linie.

Min 1: A început partida de pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu.

Echipele de start:

CFR Cluj: Sava - Mogoș, Boben, M. Ilie, Abeid - Muhar, K. Keita, Tachtsidis - Deac (cpt.), Bîrligea, Otele.

Rezerve: Hindrich - Camora, Kresic, Manea, Aussi, R. Filip, Fică, Avounou, El Kaddouri, Serebe, Michael.

Antrenor: Adrian Mutu

Universitatea Craiova: L. Popescu - Căpățînă, Maldonado, Badelj, Bancu (cpt.) - Al. Crețu, Mateiu, Mekvabishvili - Baiaram, Ivan, Mitriță.

Rezerve: Goga - Vlădoiu, Soiri, Zajkov, Raul Silva, Kozulj, Danciu, Bană, Houri, Cîmpanu, Blesa, Markovic.

Antrenor: Ivaylo Petev