VIDEO Vive la France:  Elvetia - Franta 2-5 si francezii se califica in optimile de finala ale Campionatului Mondial din Brazilia

VIDEO Vive la France: Elvetia - Franta 2-5 si francezii se califica in optimile de finala ale Campionatului Mondial din Brazilia

Franta s-a calificat in optimile de finala dupa ce a invins echipa Elvetiei cu scorul de 5-2 intr-un meci foarte spectaculos. Elvetia nu a reusit sa faca fata sarjelor ofensive ale francezilor si astfel se vede obligata sa scoata un rezultat pozitiv in meciul cu Honduras pentru a isi asigura calificarea in optimi. Olivier Giroud a deschis scorul in min. 17 iar Blaise Matuidi a majorat diferenta doar un minut mai tarziu. Mathieu Valbuena marca pentru 3-0 si deja se stabilise castigatoarea.

Elvetia - Franta CM 2014Foto: Captura TVR

Repriza a II-a a inceput mai apatic dar totul s-a schimbat in minutul 67 cand Benzema a marcat al patrulea gol al francezilor. Moussa Sissoko a dus scorul la 5-0 in minutul 73. Elvetienii au avut o zvacnire de orgoliu si au marcat doua goluri in minutele 81 (Blerim Dzemaili) si 87 (Granit Xhaka). In minutele de prelungire ale partidei, Karim Benzema a pus punct unui meci spectaculos marcand al saselea gol al francezilor, dar acest gol nu a fost validat pentru ca a fost inscris dupa fluierul arbitrului. Scor final Elvetia - Franta 2-5 si astfel s-a scris istoria unui meci foarte spectaculos.