Volei feminin: Nationala Romaniei a ratat calificarea la Campionatul European din 2017

Echipa nationala de volei feminin a Romaniei a ratat, duminica, in deplasare, calificarea la Campionatul European din 2017, fiind invinsa de Ungaria, scor 3-1 si 15-13 in "setul de aur", in mansa retur din turul trei al competitiei.

Echipa nationala de volei feminin a RomanieiFoto: frvolei.ro

Scorul pe seturi a fost 25-14, 22-25, 25-27, 19-25, dupa doua ore si 25 de minute de joc. Pentru ca tricolorele castigasera in tur, cu 3-0 (25-17, 25-18, 25-15), s-a jucat "setul de aur", insa gazdele s-au impus cu 15-13 si au obtinut calificarea la turneul final al CE din 2017.

Romania s-a calificat in turul trei preliminar dupa ce s-a clasat pe locul 2 in grupa E din turul secund, cu un bilant de trei victorii si trei infrangeri in fata echipelor Muntenegru, Elvetia si Bulgaria.

Azerbaidjan si Georgia, cele doua gazde ale turneului final CE 2017, sunt calificate direct, alaturi de Rusia, Olanda, Serbia, Turcia si Germania, echipe cu cea mai buna clasare la Campionatul European din 2015. Dupa turul doi preliminar s-au mai calificat Italia, Belgia, Polonia, Croatia, Bulgaria, Belarus, iar din celelalte doua partide din turul trei s-au calificat Cehia si Ucraina.

La ultima editie a CE, in 2015, Romania s-a clasat pe locul 15, penultimul.

Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi  fără 3 titulari  în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
05.07
DecimațiEfectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea  amical  din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
05.07
Victorie la limităDinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru  înlocuirea  lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
05.07
Propunere Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Transfer  George Pușcaș  ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Stranieri
05.07
TransferGeorge Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Transfer George Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport