​WTA Roma: Cu cine se va duela Simona Halep în sferturi - Românca a câștigat singura confruntare directă

​Simona Halep va juca împotriva Yuliei Putintseva (Kazakhstan) în sferturile turneului de la Roma, după ce jucătoarea clasată pe locul 30 mondial a reușit să întoarcă soarta partidei cu Elena Rybakina (18 WTA).

Putintseva a învins-o pe compatrioata sa cu scorul de 4-6, 7-6(3), 6-2, după un meci care a durat două ore și 41 de minute. În momentul în care Halep servea pentru câștigarea partidei cu Yastremska, Rybakina se afla la două puncte distanță de victorie (servea la 5-4 în setul secund, după ce a condus chiar și cu 5-2), însă Putintseva a reușit o revenire spectaculoasă.

Ultimul punct al partidei dintre Putintseva și Rybakina:

Până în sferturi, Yulia Putintseva a mai trecut de Rebecca Peterson (Suedia, 49 WTA), scor 6-2, 6-4, și de Petra Martic (Croația, 16 WTA), scor 6-3, (2)6-7, 6-4.

Yulia Putintseva are în palmares un titlu WTA: Nurnberg 2019. Ea a mai jucat două finale: Sankt Petersburg 2017 și Guangzhou 2018.

Simona Halep și Yulia Putintseva s-au mai întâlnit o singură dată. Jucătoarea noastră s-a impus cu scorul de 6-1, 6-4, în turul trei de la Australian Open 2020.

WTA Roma - Turneu de categorie Premier 5

• Premii totale în valoare de $2.098.290
  • Suprafață: zgură
  • Tabloul principal: 64 de jucătoare (32 la dublu)
  • Perioadă: 14-21 septembrie, la Foro Italico
  • Turneu care se dispută fără spectatori din cauza pandemiei de Covid-29

Ultimele campioane:

2019 - Karolina Pliskova

2018 - Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)

2017 - Elina Svitolina (finală cu Simona Halep)

2016 - Serena Williams

2015 - Maria Sharapova etc.

Competiția italiană fondată în 1930 a fost câștigată în două rânduri de un sportiv din România: Ilie Năstase, edițiile din 1970 și 1973.

Au mai disputat finale: Ilie Năstase (1974, învins de Bjorn Borg), Virginia Ruzici (1978, 1980, 1981) și Simona Halep (2017, 2018, învinsă în ambele cazuri de Elina Svitolina).