Așteptare lungă   Adi Petre  a marcat din acțiune după o pauză de aproape 900 de zile!
Adrian Petre, la Concordia / Foto: Sport Pictures

Așteptare lungă Adi Petre a marcat din acțiune după o pauză de aproape 900 de zile!

• Adrian Petre (26 de ani) a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor în partida pe care echipa sa, Concordia Chiajna, a câștigat-o pe terenul celor de la Viitorul Pandurii Târgu Jiu, scor 2-0
  • Atacantul a fost rezervă, însă a fost introdus pe teren în minutul 73

Fostul internațional român de tineret Adrian Petre a reușit să marcheze primul său gol la Concordia Chiajna, într-un duel extrem de echilibrat cu Viitorul Pandurii, în Liga 2.

Liga 2, etapa #4  FC Argeș, învinsă în ultimul meci al etapei!  Clasamentul actualizat

Adrian Petre nu a fost titular în acest duel, însă a fost introdus în minutul 73 în locul lui Giovani Petcu.

În minutul 90+3, fostul atacant al celor de la FCSB, Farul sau UTA Arad a prins un șut bun, în dreapta portarului, de la aproximativ 12 metri.

100.000 €
este cota de piață a lui Adrian Petre, conform transfermarkt.de

869 de zile de așteptare

Adrian Petre a reușit să marcheze din nou din acțiune după 28 de luni (869 de zile).

Mai exact, ultima oară când a marcat din acțiune se întâmpla pe 9 aprilie 2022, când Farul se impunea la Pitești, împotriva celor de la Argeș, scor 2-0.

Ulterior, a mai marcat două goluri pentru Farul, dar ambele din lovituri de la 11 metri.

15 meciuri și 5 goluri
a adunat Adrian Petre pentru naționala U21 a României.

Din acel moment, s-au întâmplat foarte multe în cariera lui Adrian Petre.

De la ultimul gol din acțiune, Adrian Petre s-a despărțit de Farul Constanța, a semnat cu grecii de la Levadiakos unde nu a marcat niciun gol.

800.000 de euro
a plătit FCSB în schimbul lui Adrian Petre, în februarie 2020, danezilor de la Esbjerg.

Apoi, s-a despărțit de greci și a semnat cu formația FC Hermannstadt, unde, din nou, nu avea să mai marcheze vreun gol.

Sibienii l-au dat afară, iar în februarie 2024 a semnat cu CS Tunari. Unde, „surpriză”, din nou nu a marcat niciun gol.

Când toată lumea credea că s-a retras din activitate, Adrian Petre a surprins prin alegerea sa: s-a înțeles cu Concordia Chiajna.

Revenire   Adrian Petre  și-a găsit o nouă echipă

Chiar dacă nu este titular la Chiajna, antrenorul Ilie Poenaru l-a utilizat în trei dintre cele patru jocuri de campionat disputate. Și iată că a venit și primul gol pentru ilfoveni.

28 de goluri
a marcat Petre în 29 de meciuri la UTA, în Liga 2, în sezonul 2016/2017

SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost  cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
16:19
SĂPUNARU 40 Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
Ultimul drum în alb și roșu  Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim  omagiu pentru Gigi Mulțescu
14:16
Ultimul drum în alb și roșu Galeriile lui Dinamo și U Cluj, un ultim omagiu pentru Gigi Mulțescu
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face  6 modificări cu Petrolul
15:04
FCSB, schimbată radical Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
FCSB, schimbată radical  Gigi Becali a acceptat că a greșit echipa de start în derby-ul cu CFR și face 6 modificări cu Petrolul
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR,  nemulțumit  de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
14:05
Săgeți spre Petrescu! Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”
Săgeți spre Petrescu!   Patronul lui CFR, nemulțumit de tactica din repriza secundă cu FCSB: „Trebuia să mergem peste ei”