Aproape de surpriză   Niță și Stanciu , titulari într-un meci-thriller cu Al-Hilal + Crețu, debut cu assist la Al Wehda
Mitrovic și Stanciu / Foto: edit GOLAZO.ro

Aproape de surpriză Niță și Stanciu, titulari într-un meci-thriller cu Al-Hilal + Crețu, debut cu assist la Al Wehda

• Românii au făcut spectacol în Arabia Saudită, miercuri seară, în meciurile de campionat.
  • Stanciu și Niță au fost aproape să producă surpriza, iar Crețu a pasat decisiv la noua sa formație.

Antrenorul român Cosmin Contra l-a titularizat pe conaționalul Florin Niță, venit de doar 3 zile, între buturile celor de la Damac în cel mai dificil meci al sezonului - pe terenul campioanei Al-Hilal.

De asemenea, Nicolae Stanciu a fost și el titular în echipa lui „Guriță”, însă nu a prins finalul de meci pe teren.

Damac, aproape de marea surpriză

Al Hilal era considerat mare favorită înaintea meciului cu Damac. La pauză avea deja 1-0, prin reușita lui Aleksandar Mitrovic și părea doar o problemă de scor în actul secund, nu și de câștigătoare.

Nicolae Stanciu a primit un cartonaș galben în minutul 38.

Actul secund a debutat cum nimeni nu se aștepta, iar în minutul 53, Damac avea 2-1 pe tabelă, după reușitele lui Kamano și Diallo.

Totuși, Al-Hilal, cu Koulibaly, Lodi, Neves, Milinkovic-Savic și Mitrovic pe teren, a reacționat în stil de mare campioană.

A egalat în minutul 73 prin Al Juwayr, apoi același Mitrovic avea să aducă victoria, cu șase minute înainte de intrarea în prelungiri.

Între timp, în minutul 83, Stanciu a fost scos de pe teren, iar în locul său a intrat Al Obaid.

Din păcate, Damac nu s-a ales cu niciun punct din partida cu Al-Hilal, însă a avut momente în care a lăsat o impresie foarte bună.

În frunte cu Florin Niță, care a încheiat partida cu șase intervenții salvatoare.

Damac rămâne fără punct după primele două etape de campionat disputate. De partea cealaltă, Al-Hilal are procentaj 100% după primele două jocuri.

Al-Hilal - Damac 3-2

• Au marcat: Mitrovic 45+5, 84, Al Juwayr 73 / Kamano 49, Diallo 53)

Al Hilal: Bonou - Al Yami, Koulibaly, Al Bulayhi, Lodi - Neves, Milinkovic-Savic - Al Dawasari, Al Hamdan, Al Qahtani - Mitrovic.
Au mai jucat: Al Juwayr, Al Shahrany, N.Al Dawsary, Tambakti
Antrenor: Jorge Jesus

Damac: Niță - Al Rashiadi, Chafai, Bedrane, Al Anazi - Stanciu, Hamed - Kamano, Diallo, NKoudou - Solan
Au mai jucat: Munshi, Harisi, Al Obaid, Al Ghamdi, Al Mogren
Antrenor: Cosmin Contra

Debut cu pasă decisivă pentru Alexandru Crețu

Tot miercuri seară, Alexandru Crețu a debutat în tricoul saudiților de la Al-Wehda.

Fostul mijlocaș al Craiovei a intrat în teren în minutul 57, iar în minutul 90+3 i-a pasa decisiv lui Khadhari, care avea să stabilească scorul final: Al-Wehda - Al Orubah 2-1!

Universitatea Craiova a încasat aproximativ 300.000 de euro în schimbul lui Alexandru Crețu, în această vară

„O pierdere pentru noi”  Gâlcă a confirmat  plecarea  unui titular de la Universitatea Craiova: „A fost de multe ori decisiv”
„O pierdere pentru noi” Gâlcă a confirmat plecarea unui titular de la Universitatea Craiova: „A fost de multe ori decisiv”