VERDICT  Francezii i-au decis soarta lui  Boloni  după retrogradare
Ladislau, la Metz - Saint-Etienne / Foto: Imago

VERDICT Francezii i-au decis soarta lui Boloni după retrogradare

• Metz, formație antrenată de tehnicianul român Ladislau Boloni (71 de ani), a retrogradat din Ligue 1 în Ligue 2, duminică, la capătul unei partide de infarct.
  • Un gol marcat în minutul 117 a readus-o pe adversara Saint Etienne pe prima scenă a fotbalului francez.

În pofida unui cartonaș roșu încasat în minutul 6 de Pape Diallo, de la „verzi”, Metz a reușit să o conducă pe Saint Etienne după cele 90 de minute, scor 2-1, și a împins barajul de promovare/menținere în Ligue 1 în prelungiri.

• În tur, la Saint Etienne, gazdele s-au impus cu același scor, 2-1.

Din păcate pentru Metz și Ladislau Boloni, efortul fizic în inferioritatea numerică din prelungiri a fost unul infernal, decisiv.

Saint Etienne a profitat din plin de acest aspect, a construit cu răbdare, iar Ibrahima Wadji a înscris golul promovării în minutul 117.

Așadar, după doar un sigur sezon în Ligue 1, Metz și Ladislau Boloni se întorc în Ligue 2.

Președintele nu mai crede în Boloni

Cotidianul L’Equipe anunță că șefii celor de la Metz și-au pierdut răbdarea cu tehnicianul român și îi va fi reziliat contractul cât de curând.

Mai exact, despărțirea ar urma să fie oficializată în zilele următoare. Francezii notează că președintele clubului, Bernard Serin, nu crede că Boloni ar putea promova echipa din nou, la finele sezonului următor.

Ladislau Boloni mai are contract cu Metz până în vara lui 2025, însă acest lucru nu va mai conta. Conducătorii sunt deciși să facă o schimbare la nivelul băncii tehnice.

Metz este cea de-a cincea echipă din campionatul francez pe care o antrenează Boloni, după Nancy, Rennes, Monaco și Lens.

• În sezonul 2008/2009, Ladislau Boloni a cucerit ultimele sale trofee ca antrenor: campionatul și Cupa Belgiei cu Standard Liege.

Boloni, după meci: „A fost vorba de detalii mici”

După meci, Ladislau Boloni a fost evaziv în răspunsuri, vizibil supărat de deznodământul final.

Tehnicianul a refuzat să vorbească despre viitorul său la Metz în continuare.

Ce ne-a lipsit? Un gol. A fost vorba de detalii mici, dar ele au făcut diferența. Nu voi analiza acum ce s-a întâmplat, pentru că în astfel de momente spui doar jumătate din adevăr.

Eliminarea a fost un scenariu pe care nu îl anticipam. Trebuie să învățăm și să devenim mai puternici.

(n.r. - Mai rămâneți la Metz?) Vă doresc vacanță plăcută! La revedere!”, a afirmat tehnicianul.