CFR Cluj - Craiova 0-2 Universitatea Craiova urcă  pe primul loc  după ce învinge în Gruia +23 foto
CFR Cluj-Universitatea Craiova FOTO: Sportpictures

CFR Cluj - Craiova 0-2Universitatea Craiova urcă pe primul loc după ce învinge în Gruia

• CFR a pierdut acasă cu Universitatea Craiova, 0-2, într-o partidă din etapa a 3-a a Ligii 1.

CFR Cluj și Universitatea Craiova au oferit spectatorilor un meci plin de dramatism și răsturnări de situație.

Amână meciul FCSB va cere  reprogramarea  jocului cu Botoșani, dacă o elimină pe Maccabi Tel-Aviv

Partida din Gruia a fost marcată de momente controversate și a avut un final intens.

Într-o primă repriză echilibrată, cele două echipe au avut puține momente de strălucire, dar a fost multă tensiune pe teren.

Deși ambele echipe au încercat să creeze ocazii, lipsa de precizie a făcut ca tabela să rămână nemodificată până la pauză.

Ieșirea nervoasă a lui Dan Petrescu la pauză

La finalul primei reprize a meciului CFR Cluj - Craiova, antrenorul Dan Petrescu a avut o ieșire nervoasă, adresându-se arbitrilor cu expresii vulgare.

• În prima parte a meciului, Petrescu a fost avertizat cu un cartonaș galben pentru comportament nesportiv.
  • Echipa sa a suferit din cauza eliminării lui Mohammed Kamara, care a primit al doilea cartonaș galben după un fault asupra lui Luis Paradela.

În ciuda comportamentului său, Petrescu nu a fost eliminat și a revenit pe bancă în repriza a doua.

Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport

Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport Dan Petrescu, reacție nervoasă la pauza meciului CFR Cluj - Universitatea Craiova Captură Prima Sport
+23 Fotografii

Alexandru Mitriță aduce victoria Craiovei

După pauză, meciul a prins avânt. Universitatea Craiova a deschis scorul în minutul 51, când Elvir Koljic a marcat cu o lovitură de cap bine plasată, aducând astfel echipa sa în avantaj.

Alexandru Crețu a fost introdus pe teren în minutul 66 și a reușit să marcheze un gol care părea să fie decisiv, dar a fost anulat după o analiză VAR care a confirmat un fault comis anterior de către Oshima.

Faza analizată de VAR, în care Oshima este protagonist Faza analizată de VAR, în care Oshima este protagonist
Faza analizată de VAR, în care Oshima este protagonist

în minutul 90+4, Alexandru Mitriță a reușit să marcheze golul desprinderii, cu un șut la colțul scurt.

CFR Cluj - Universitatea Craiova, meci FOTO: facebook.com/ucVOficial

CFR Cluj - Universitatea Craiova, meci FOTO: facebook.com/ucVOficial CFR Cluj - Universitatea Craiova, meci FOTO: facebook.com/ucVOficial CFR Cluj - Universitatea Craiova, meci FOTO: facebook.com/ucVOficial CFR Cluj - Universitatea Craiova, meci FOTO: facebook.com/ucVOficial CFR Cluj - Universitatea Craiova, meci FOTO: facebook.com/ucVOficial
+10 Fotografii

CFR Cluj - Universitatea Craiova 0-2

• Au marcat: Koljic (52), Mitriță (90+4)

Min. 90+4 - Final de meci, Craiova învinge cu 2-0!

0-2, Min. 90+4 - GOL! Alexandru Mitriță marchează cu un șut la colțul scurt.

Min. 90+1 - Lovitura cu capul, trimisă de Andrei Artean, lovește bara!

Min. 90 - Alexandru Mitriță scapă și șutează pe poartă, dar portarul reușește să respingă mingea.

Min. 88 - Iese Ajeti, iar în locul lui intră Karlo Muhar.

Min. 81 - Andrei Ivan trimite un șut cu exteriorul, dar trece mult peste poarta lui Sava.

Min. 80 - Elvir Koljici a suferit o accidentare ușoară și a fost înlocuit de Carlos Mora.

Min. 76 - Beni Nkololo părăsește terenul, fiind înlocuit de Daniel Bîrligea.

Min. 73 - Ștefan Baiaram părăsește terenul și este înlocuit de Ștefan Bana, iar Luis Paradela este înlocuit de Andrei Ivan. Tot acum, Alexandru Mitriță revine pe teren.

Min. 71 - Mitriță este lovit cu cotul în careu de Ajeti. Jucătorul Craiovei este întins pe teren și primește îngrijiri medicale.

Momentul în care Mitriță este lovit. Momentul în care Mitriță este lovit.
Momentul în care Mitriță este lovit.

Min. 69 - După revizuirea situației, arbitrul a anunțat anularea golului pentru Universitatea Craiova din cauza unui fault comis anterior de Oshima.

Min. 67 - Arlind Ajeti a fost sancționat cu cartonașul galben pentru proteste.

Min. 67 - Ocazia a fost analizată VAR.

Min. 66 - Alexandru Crețu marchează, imediat după ce a intrat.

Min. 61 - Peter Michael este înlocuit de Virgiliu Postolachi într-o schimbare tactică, iar Constantin Alexandru Păun este schimbat de Meriton Korenica.

Min. 58 - Ocazie majoră pentru Universitatea Craiova, după ce Răzvan Sava a ezitat la o centrare a lui Mitriță. Cu toate acestea, jocul a fost oprit ulterior pentru o poziție de ofsaid.

Min. 57 - Imediat după ce a intrat pe teren, Crețu a primit un cartonaș galben.

Min. 56 - Lyes Houri și Anzor Mekvabishvili părăsesc terenul într-o schimbare tactică, fiind înlocuiți de Alexandru Mitriță și Alexandru Crețu.

0-1, Min. 51 - GOL! Elvir Koljic marchează pentru Universitatea Craiova cu o lovitură de cap.

Min. 47 - Ștefan Vlădoiu a fost avertizat cu cartonaș galben pentru un fault cu cotul.

Min. 46 - Meciul se reia. Schimbare la CFR Cluj, Kader Keita îl înlocuiește pe Alin Fica.

0-0 la pauză. Dan Petrescu a făcut o criză de nervi la adresa arbitrilor, apostrofându-i dur pentru deciziile din prima repriză:

Min. 45+4 - Houri trimite o pasă bună în careu, dar șutul lui Baiaram este trimis pe lângă poartă

Min. 44 - Mohammed Kamara a intervenit periculos asupra lui Luis Paradela și, în urma acestui fault, a primit al doilea cartonaș galben, fiind astfel trimis la vestiare.

Min. 42 - Meciul se reia cu minge de arbitru.

Min. 41 - Peter Michael a fost accidentat și a primit îngrijiri medicale pe teren înainte de a fi scos de pe gazon pentru tratamente suplimentare.

Min. 40 - Arbitrul îi acordă lui Dan Petrescu un cartonaș galben pentru comportament nesportiv.

Min. 35 - Jocul a fost oprit după ce Anton Kresic l-a faultat dur pe Elvir Koljic, care a primit îngrijiri medicale pe teren. Kresic a fost sancționat cu un cartonaș galben.

Min. 29 - Mohammed Kamara a primit un cartonaș galben după ce l-a tras la pământ pe Luis Paradela.

Min. 24 - Alin Fica trage de la distanță, dar Laurențiu Popescu reușește să intervină.

Min. 22 - Arlind Ajeti se află într-o poziție bună în careu, dar șutul său este blocat.

Min. 17 - Adrian Păun trage din voleu, dar mingea se duce mult pe lângă poartă.

Min. 16 - Ștefan Baiaram execută un șut din afara careului, dar Răzvan Sava intervine cu ușurință.

Min. 15 - Până în acest moment, niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să creeze vreo ocazie semnificativă.

• Antrenor: Constantin Gâlcă
  • Stadion: Dr. Constantin Rădulescu (Cluj)
  • Arbitru: Marcel Bârsan (București). Asistenți: Radu Ghinguleac (București), Adrian Vornicu (Iași)
    Arbitru VAR: Cătălin Popa (Pitești). Asistent VAR: Mihaela Țepușă (Buzău)

Rezultatele celor două echipe în primele două etape

CFR Cluj are o victorie și un egal în startul sezonului din Liga 1. În prima etapă, formația antrenată de Dan Petrescu a învins-o pe Dinamo cu 3-2, apoi a făcut 2-2 cu Rapid în Giulești. De partea cealaltă, Universitatea Craiova vine în Gruia după un 0-0 la Sibiu și un 4-1 cu UTA în Bănie.

E al 20-lea duel în Gruia între CFR Cluj și Universitatea Craiova. Sezonul trecut, oltenii s-au impus la Cluj cu 2-1, goluri Baiaram și Mitriță.

Derby post-Conference League

CFR Cluj și Universitatea Craiova se vor lupta la sfârșitul unei săptămâni în care au debutat fără victorie în preliminariile Conference League.

CFR Cluj a făcut 0-0 acasă cu Neman Grodno, în timp ce Craiova a pierdut în Slovenia, 0-2 cu Maribor.

„ Meciul acesta din Europa, sigur le-a luat puțin din moral. Sunt convins că și ei vor schimba mulți jucători pentru acest meci, cum cred că și noi o vom face.

Meci foarte greu cu Universitatea Craiova, echipă care anul trecut s-a bătut cu CFR Cluj pentru locul 2 până în ultima etapă și își doresc an de an să câștige titlul și Cupa. La ce condiții au, e normal să aibă așteptările astea. Cu Sibiu și UTA au arătat că au forță, s-au întărit”, a declarat Dan Petrescu la conferința de presă

Mogoș: „Toată echipa Craiovei este periculoasă”

„Toți sunt periculoși, nu putem nominaliza un jucător. Da, putem să spunem că Mitriță, însă fiecare jucător din lotul Craiovei este important. Jucăm acasă și trebuie să câștigăm”, a declarat fundașul echipei CFR Cluj la conferința de presă.

• CFR Cluj și Universitatea Craiova s-au întâlnit de 38 de ori
  • 14 victorii CFR Cluj
  • 12 victorii Universitatea Craiova

Gâlcă: „CFR Cluj se bate la titlu”

„Va fi un meci dificil, având în vedere echipa, antrenorul. CFR Cluj se bate la titlu, cu jucătorii cu mare experiență, cu un joc, hai să zic, în unele momente, pragmatic.

Îmi doresc să facem un joc bun atât în apărare, cât și la construcție”, a declarat Constantin Gâlcă.

• Cea mai mare diferență de scor: CFR Cluj-Universitatea Craiova 4-0, 26 mai 2016

La derby-ul din Gruia ar putea debuta și Takuto Oshima. Transferat la începutul lunii iunie, japonezul nu a putut evolua din cauza cazierului, primit târziu de olteni din Japonia.

„Este o atmosferă bună la echipă și sper să îi batem și să le arătăm că suntem mai buni decât ei. O să fie un meci foarte greu și avem nevoie sută la sută de sprijinul fanilor, a declarat Takuto Oshima la primul interviu în calitate de jucător al Craiovei.

Gol Rațiu  „Sonic”,  prima reușită în La Liga pentru Rayo Vallecano! Explicația gestului haios făcut după reușită
00:31
Gol Rațiu„Sonic”, prima reușită în La Liga pentru Rayo Vallecano! Explicația gestului haios făcut după reușită
Gol Rațiu „Sonic”, prima reușită în La Liga pentru Rayo Vallecano! Explicația gestului haios făcut după reușită
Șumudică și-a criticat jucătorii „ Nu trebuie să te învăț eu,  trebuie să simți! Nu pot să strig mereu ce să faci”
00:45
Șumudică și-a criticat jucătoriiNu trebuie să te învăț eu, trebuie să simți! Nu pot să strig mereu ce să faci”
Șumudică și-a criticat jucătorii „ Nu trebuie să te învăț eu, trebuie să simți! Nu pot să strig mereu ce să faci”
VIDEO CU FAZA Momentul care a închis derby-ul  Rapid - U Cluj  » Eroarea lui Braun + penalty-ul transformat cu sânge rece de Nistor
16.09
VIDEO CU FAZAMomentul care a închis derby-ul Rapid - U Cluj » Eroarea lui Braun + penalty-ul transformat cu sânge rece de Nistor
VIDEO CU FAZA Momentul care a închis derby-ul Rapid - U Cluj » Eroarea lui Braun + penalty-ul transformat cu sânge rece de Nistor
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost  cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
16.09
SĂPUNARU 40 Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”
SĂPUNARU 40  Interviu exclusiv GOLAZO.ro: „L-am iubit pe Pancu, dar primul tricou a fost cu Șumi ! Regrete? Niciodată! Ar fi cea mai mare greșeală”