Filmul erorilor România,  gafe  la primele două goluri ale olandezilor +9 foto
Cody Gakpo Foto:Imago

Filmul erorilorRomânia, gafe la primele două goluri ale olandezilor

• România a jucat bine în fața Olandei, în optimile Euro 2024, însă erorile din defensivă i-au costat pe „tricolori”, scor 0-3.
  • Primele două goluri ale batavilor au venit după două gafe în apărarea noastră.

România - Olanda. Cody Gakpo, gol ușor marcat în poarta lui Niță

În minutul 20 al meciului dintre România și Olanda, Cody Gakpo a luat o acțiune pe cont propriu, în banda stângă, l-a păcălit ușor pe Rațiu și a șutat la colțul scurt, luându-l prin surprindere pe Florin Niță.

alt-text
alt-text

+9 Fotografii

„Tricolorii” au avut un start excelent de partidă, dar ușor-ușor Olanda a reușit să echilibreze jocul și să pună presiune la poarta lui Niță, iar Gakpo a reușit până la urmă să deschidă scorul, chiar la poarta unde se află suporterii „Portocalei mecanice”.

Lansat de Xavi Simons, Gakpo a pătruns în interiorul careului pe partea lui Andrei Rațiu. Fundașul român l-a talonat, însă a fost scos din joc de fenta olandezului, care și-a așezat balonul pe piciorul drept.

A șutat de la 18 metri cu o viteză de 121 km/h, potrivit informațiilor furnizate de UEFA.

Florin Niță a reacționat târziu, a ajuns la balon cu o fracțiune de secundă prea târziu și n-a mai putut evita golul.

3 goluri
are Gakpo până în acest moment la EURO

Drăgușin, eroare la golul 2

În minutul 82, Gakpo a pătruns în careul nostru. Drăgușin a încercat să îi ia fața și să lase balonul să iasă în afara terenului, doar că olandezul a fost mai viclean.

Gakpo s-a strecurat pe lângă fundașul nostru și a ajuns la minge exact înainte să iasă în aut. A pasat din prima în fața porții, de unde Malen a reluat simplu în poarta goală.

Niță ieșise disperat să încerce să repare eroarea colegului său, însă n-a mai putut interveni.