Elveția - Germania 1-1 Nemții termină pe  primul loc
Ilkay Gundogan/Sursa Foto: Sport Pictures

Elveția - Germania 1-1Nemții termină pe primul loc

• Elveția și Germania au încheiat la egalitate ultima partidă din grupa A.
  • Nemții au terminat pe primul loc cu 7 puncte, iar elvețienii și-au adjudecat locul 2 cu 5 puncte și merg și ei mai departe
  • Naționala Germaniei obținuse deja calificarea în optimi, după ce a acumulat 6 puncte în urma victoriilor cu Scoția, 5-1, la debutul EURO 2024, și cu Ungaria, 2-0.
  • Ungaria a învins Scoția în celălalt meci al grupei, 1-0, și încă speră la calificare de pe locul 3 (cele mai bune patru echipe clasate pe locul trei merg în optimi)

Elveția - Germania 1-1. Fullkrug a egalat în prelungirile partidei

Germanii au avut posesia în primele 10 minute, dar fără a avea ocazii de poartă.

Nemții au continuat să preseze și au înscris în minutul 17 prin Andrich, dar golul a fost anulat pentru fault în atac.

Elveția a marcat prin Ndoye în minutul 28 din pasa lui Freuler, după un contraatac de manual.

Același Ndoye a tras tare din marginea careului două minute mai târziu, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poarta lui Neuer.

Repriza secundă a început mai bine pentru germani, care au avut o nouă ocazie prin Musiala în minutul 50, dar acesta a tras pe centrul porții lui Sommer.

Elvețienii au avut câteva ocazii pe contraatac, dar în final presiunea nemților a dat roade în minutul 1 de prelungire, atunci când Fullkrug a primit o centrare în careu și a marcat cu o lovitură de cap.

Germania se califică de pe primul loc, în timp ce Elveția termină pe doi.

Teutonii” vor juca cu locul secund din grupa C, poziție ocupată în acest moment de Danemarca. Elveția va juca cel mai probabil cu Italia, locul doi din grupa B.

Elveția - Germania 1-1

• Au marcat: Ndoye (28') / Fullkrug (92')

Min. 90+4: Arbitrul fluieră finalul. Elveția - Germania: 1-1!

Min. 90+2: Gool Germania! Fullkrug înscrie cu capul.

Min. 90: Se acordă 4 minute de prelungire.

Min. 85: Ocazie Germania. Lovitura de cap a lui Havertz trece peste poartă.

Min. 81: Galben pentru Elveția. Widmer este avertizat și va lipsi în optimi.

Min. 76: Schimbări Germania. Intră Sane și Fullkrug în locul lui Wirtz și Musiala.

Min. 71: O nouă ocazie mare pentru Germania. Kimmich trage din careul mic, dar SOmmer respinge.

Min. 65: Schimbări la Elveția. Intră Vargas, Duah și Amdouni și ies Embolo, Rieder și marcatorul Ndoye.

Min. 64: Ocazie Germania. Havertz lovește mingea cu capul, dar aceasta trece peste poartă.

Min. 61: Schimbări în apărarea Germaniei. Intră Nico Schlotterbeck în locul lui Tah. Intră și Raum în locul lui Mittelstadt.

Min. 55: O nouă ocazie a nemților. Kroos trage de la marginea careului mult pe lângă poartă.

Min. 50: Ocazie importantă pentru Germania. Musiala trage tare, dar mingea sa este respinsă de Sommer.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+2: Arbitrul fluieră finalul primei reprize. 1-0 pentru Elveția!

Min. 41: Ocazie mare Germania. Rudiger primește o minge în care, dar lovitura sa de cap se duce peste poartă.

Min. 39: Galben Germania. Tah este avertizat. Fundașul va fi suspendat pentru partida din optimi.

Min. 33: În acest moment elvețienii urcă pe primul loc cu 7 puncte.

Min. 31: Ocazie mare pentru Elveția. Ndoye a fost aproape de dublă, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poarta nemților.

1-0, Min. 28: Gooool Elveția! Ndoye înscrie pe un contraatac de manual al elvețienilor.

Min. 25: Galben Elveția. Atacantul Ndoye este avertizat după o intrare dură.

Min. 17: Andrich înscrie, dar golul este anulat pentru un fault în atac.

Min. 12: Havertz primește o minge în careu, dar este deposedat de fundașii elvețieni.

Min. 10: Germanii au posesia după primele 10 minute, dar nu și-au creat încă ocazii de poartă.

• Arbitru: Daniele Orsato (Italia)

➡️ Stadionul din Frankfurt, care a servit ca inspirație pentru Arena Națională, e pregătit de partidă:

➡️ Fanii elvețieni și cei nemți s-au ironizat reciproc în oraș:

➡️Un saxofonist a întreținut atmosfera în Fan Zone, înainte de meci:

Germania ar putea juca împotriva Spaniei în sferturi, dacă va câștiga grupa

În cazul unei victorii în această seară, trupa lui Julian Nagelsmann va beneficia de un culoar care ar putea aduce Danemarca în optimi și Spania în sferturi.

Tânărul selecționer german, 36 de ani, spune că echipa sa nu va participa la jocuri de culise:

„Este dificil să vorbești cu echipa ta și să le spui să piardă. Astfel de lucruri nu pot exista la acest nivel.

În mod normal, joci un meci de fotbal pentru a câștiga și acesta este un meci în care vom da totul pentru victorie”.

Fostul antrenor de la Bayern crede că Elveția este „probabil cel mai bun adversar din grupă” și că va fi un meci interesant, în care ambele echipe vor etala un fotbal de calitate.

El a anunțat că nu are accidentați și că nu plănuiește să rotească jucătorii, chiar dacă este deja calificat.

Un punct ar aduce Elveției calificarea

Trupa pregătită de Murat Yakin are mari șanse să se califice în optimi și va avea locul doi asigurat în cazul unui rezultat de egalitate în această seară.

Și o înfrângere ar aduce cel mai probabil calificarea în optimi, dar de pe poziția a 3-a, cu 4 puncte.

Elveția este neînvinsă în ultimele trei partide cu Germania (1 victorie și 2 egaluri) și au un moral bun înainte de confruntarea din această seară.

Selecționerul Murat Yakin este mulțumit că nu are presiunea rezultatului cu nemții:

Am obținut două rezultate bune în primele partide și nu suntem obligați să învingem mâine. Cel mai important este să avem o prestație bună”, a menționat elvețianul de origine turcă.

Elveția trebuie să câștige dacă vrea să împiedice Germania să câștige grupa, dar are șanse bune de a trece în optimi, indiferent de rezultat.

Nicio echipă care a acumulat 4 puncte nu a ratat calificare în optimi.