Scoția - Ungaria 0-1 Britanicii sunt eliminați, maghiarii  încă speră +22 foto
Scoția - Ungaria 0-1

Scoția - Ungaria 0-1Britanicii sunt eliminați, maghiarii încă speră

• Ungaria a învins Scoția, în grupa A de la EURO 2024 și așteaptă să vadă dacă se va califica de pe locul 3 (cele mai bune patru echipe clasate pe locul trei merg în optimi)
  • În minutul 70, Barnabas Varga (29 de ani, atacant la Ferencvaros) a suferit o accidentare gravă după un contact puternic cu Gunn.
  • Jucătorul maghiar a rămas întins pe gazon și a primit îngrijiri medicale timp de 3-4 minute. A fost urcat pe targă și scos din stadion în aplauzele întregii arene, fiind transportat direct la spital.
  • În același timp s-a disputat și celălalt meci al grupei A, Elveția - Germania, 1-1. Ambele s-au calificat mai departe
Vis S-a pozat cu Ronaldo și a ieșit în urlale spectatorilor. Portughezii,  îngrijorați

Confruntarea a fost marcată de un incident grav, când Barnabas Varga, atacantul Ungariei, a suferit o accidentare gravă și a fost scos pe targă din teren.

În minutul 74, jucătorul în vârstă de 29 de ani s-a ciocnit de portarul Angus Gunn, într-un moment tensionat al meciului.

Jucătorul maghiar a rămas întins pe gazon și a primit îngrijiri medicale timp de 3-4 minute.

A fost urcat pe targă și scos din stadion în aplauzele întregii arene, iar ulterior a fost transportat direct la spital.

Ungaria învinge Scoția cu 1-0 și obține cele trei puncte la Euro 2024 la finalul meciului

Ungaria a reușit să marcheze pe final de meci, 90+10, și să pună mâna pe cele trei puncte în confruntarea cu Scoția, disputată în cadrul Euro 2024.

Partida a fost extrem de disputată, cu o prima repriză echilibrată, fără prea mari ocazii de gol.

Eroul Ungariei a fost Kevin Csoboth, care a primit o pasă excelentă de la Roland Sallai și a înscris cu un șut în colțul stâng jos al porții apărate de portarul Angus Gunn.

Golul lui Csoboth a fost momentul culminant al unei reprize secunde dominate de echipa maghiară, care și-a asigurat cele trei puncte în ultimele minute ale meciului.

Scoția - Ungaria 1-0

• A marcat: Kevin Csoboth (90+10)

Final de meci, Ungaria învinge Scoția cu 1-0!

min. 90+10 - GOL! Kevin Csoboth marchează, după ce a depășit portarul.

min. 90+7 - Lewis Morgan primește o pasă bună în careu, dar șutul său către poartă este respins de un fundaș.

min. 90+3 - Kevin Csoboth primește o pasă precisă în careu și încearcă un șut. Mingea trece de portar, dar lovește bara din stânga și se duce în afara terenului.

min. 89 - Schimbare în echipa Scoției. Andrew Robertson părăsește terenul, iar Steve Clarke îi transmite ultimele indicații tactice lui Lewis Morgan.

min. 86 - Ungaria face două schimbări decisive. Zsolt Nagy intră în locul lui Milos Kerkez, iar Kevin Csoboth ia locul lui Bendeguz Bolla pe teren.

min. 83 - Scoția face două schimbări importante. Anthony Ralston părăsește terenul, fiind înlocuit de Kenny McLean. În același timp, Steve Clarke decide să îl înlocuiască pe Billy Gilmour cu Ryan Christie în echipa națională a Scoției.

min. 76 - Scoția face o schimbare crucială: Che Adams este înlocuit de Lawrence Shankland. În plus, John McGinn este nevoit să părăsească terenul din cauza unei probleme și este înlocuit de Stuart Armstrong în mijlocul terenului pentru Scoția.

min. 74 - Antrenorul Marco Rossi a făcut două schimbări decisive pentru echipa Ungariei. Barnabas Varga a fost înlocuit de Martin Adam. În plus, Marton Dardai s-a accidentat și a fost înlocuit de Attila Szalai pentru a menține echilibrul și intensitatea jocului.

S-a verificat și un presupus penalty la faultul asupra lui Varga, dar arbitrii VAR nu au considerat că se impune lovitura de la 11 metri. Jocul a fost reluat, cu jucătorii maghiari extrem de afectați, după cele întâmplate cu colegul lor.

min. 74 - După 3-4 minute de îngrijiri medicale, fotbalistul a fost urcat pe targă și scos din stadion, în aplauzele întregii arene. El va merge direct la spital.

Szoboszlai a alergat și a adus targa pentru colegul său:

min. 70 - Barnabas Varga (29 de ani, atacant la Ferencvaros) s-a accidentat grav! Jucătorul maghiar a rămas întins pe gazon după un contact dur cu Gunn.

alt-text
alt-text

+22 Fotografii

Meciul a fost întrerupt, iar jucătorii fac paravan în jurul fotbalistului căzut, pentru ca acesta să nu fie filmat.

alt-text
alt-text

min. 64 - Marton Dardai ratează o ocazie uriașă după ce a primit o centrare perfectă de la marginea terenului în interiorul careului de pedeapsă. Lovitura puternică cu capul a trecut puțin peste bara transversală!

min. 60 - Schimbare! Adam Nagy intră în teren în locul lui Callum Styles.

min. 56 - Roland Sallai primește o pasă excelentă în interiorul careului și se găsește într-o poziție favorabilă pentru a șuta la poartă. Sutează, dar mingea este blocată de unul dintre fundașii adverși. Balonul a ieșit în afara terenului de joc, ceea ce aduce Ungariei o lovitură de colț.

min. 51 - Scott McTominay a primit un cartonaș galben după o încălcare a regulilor jocului

min. 41 - Facundo Tello acordă un cartonaș galben lui Andras Schafer pentru o intrare dură

min. 41 - Willi Orban s-a ridicat în aer pentru a intercepta o centrare excelentă în careu și a încercat să înscrie cu o lovitură de cap. Cu toate acestea, încercarea sa nu a fost suficient de precisă și mingea a ricoșat departe de poartă.

min. 38 - John McGinn trimite o centrare în careu, dar Peter Gulacsi intervine şi o interceptează.

min. 26 - Willi Orban a primit un cartonaș galben din partea lui Facundo Tello după ce l-a împins pe un jucător advers.

min. 18 - Facundo Tello îi arată cartonașul galben lui Callum Styles pentru un fault.

min. 14 - Dominik Szoboszlai trimite o minge lungă dintr-o lovitură liberă, dar centrarea sa periculoasă este interceptată de Angus Gunn.

min. 8 - Bendeguz Bolla primește o pasă și trimite un șut puternic de la distanță, pe jos, direct pe centrul porții. Angus Gunn se confruntă cu un șut dificil, dar reușește să boxeze mingea și să o respingă.

➡️ Imagini de la încălzire, pe arena din Stuttgart:

➡️Fanii scoțieni au venit cu cimpoaie și kilt-uri în Fan Zone...

...maghiarii au răspuns cu trompete:

Situația din grupa A la EURO 2024, înainte de meciul Ungaria - Scoția

Niciuna dintre echipe nu a câștigat în primele două meciuri, dar Scoția a evitat înfrângerea și a obținut un egal, 1-1, cu Elveția, miercuri, la Koln. În meciul de deschidere a fost învinsă cu 5-1 de Germania.

După ce a pierdut doar un singur meci din cele 16 disputate înainte de Euro (10 victorii, 5 remize), Ungaria nu a reușit să răzbată la turneul final. Maghiarii au fost învinși cu 3-1 de elvețieni, iar apoi de Germania cu 2-0.

Acum, ambele echipe au nevoie de victorie ca să spere la o calificare, iar cele două dispută calificarea pe Stuttgart Arena.

Ungaria și Scoția nu s-au mai întâlnit la nici un turneu final

Cele două echipe nu s-au întâlnit niciodată într-un meci internațional oficial, deși există istorie între ele.

Scoția și Ungaria s-au întâlnit de nouă ori până acum. Scoția a câștigat trei meciuri, în timp ce Ungaria a obținut patru victorii, iar două meciuri s-au încheiat la egalitate.

32 de goluri
au marcat în total ambele echipe, în cele nouă întâlniri

Există și conexiuni neașteptate în acest meci

Actualul antrenor al Scoției, Steve Clarke, și-a făcut debutul la naţională împotriva Ungariei, într-un amical din 1987, potrivit UEFA.

Andrew Robertson și Dominik Szoboszlai joacă împreună la Liverpool din 2023.

Szoboszlai, Peter Gulacsi și Willi Orban au fost titulari în victoria lui Leipzig cu 3-1, acasă, împotriva lui Celtic în faza grupelor Ligii Campionilor pe 5 octombrie 2022.

• Ambii căpitani, Gulacsi și Callum McGregor, au fost nevoiți să iasă din joc devreme, din cauza accidentărilor.
  • Szoboszlai și Orban au fost titulari și în victoria lui Leipzig cu 2-0 la Glasgow, șase zile mai tarziu.
  • McGregor și Gulacsi au lipsit din cauza accidentărilor.

01.07
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
01.07
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
01.07
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”