Euro 2020: Belgia s-a calificat în optimi (2-1 vs Danemarca) / Kevin De Bruyne, decisiv la Copenhaga

​Intrat pe teren în repriza secundă, Kevin de Bruyne a reușit să schimbe total jocul Belgiei. Reprezentativa pregătită de Roberto Martinez a întors scorul în fața Danemarcei (2-1, la Copenhaga) și s-a calificat în optimile Campionatului European de fotbal.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Poulsen a deschis scorul pentru Danemarca în minutul 2. De Bruyne a pasat decisiv pentru Thorgan Hazard în minutul 55 și a înscris golul victoriei în minutul 70.

De știut:

• Meciul de la Copenhaga s-a disputat cu aproximativ 25.000 de fani în tribune, după ce capacitatea admisă a Stadionului Parken a fost crescută de la 25% la 65%, informează News.ro.
  • Partida a fost oprită în minutul 10, în semn de respect faţă de jucătorul Christian Eriksen, victimă a unui stop cardiac la meciul Danemarca - Finlanda, scor 0-1. Jucătorii şi spectatorii au aplaudat timp de un minut, în timp ce numărul 10 danez se afla într-un spital din Copenhaga, în recuperare. "Toată Danemarca este cu tine, Christian", a fost bannerul afişat de suporterii echipei gazdă.

Au evoluat echipele:

Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard (Skov Olsen '85), Maehle - Wass (Stryger Larsen '62), Hojbjerg, Delaney (Jensen '72) - Braithwaite, Poulsen (Norgaard '62), Damsgaard (Cornelius '72). Antrenor: Kasper Hjulmand;

Belgia: Courtois - Alderweireld, Denayer, Vertonghen - Meunier, Tielemans, Dendoncker (Witsel '59), T. Hazard (Vermaelen '90+4) - Mertens (De Bruyne '46), Lukaku, Carrasco (E. Hazard '59). Antrenor: Roberto Martinez.

CÂT PLĂTEȘTE ANTENA 1  Televiziunea a cumpărat CM 2026 și 2030 cu  aproape 40%  peste suma plătită de TVR pentru CM 2018 și 2022
Campionatul Mondial
05.07
CÂT PLĂTEȘTE ANTENA 1 Televiziunea a cumpărat CM 2026 și 2030 cu aproape 40% peste suma plătită de TVR pentru CM 2018 și 2022
„Asta nu e ultraserie” MM Stoica a criticat Peluza Sud Steaua după scandările la adresa lui  Chiricheș
Cupa Romaniei
05.07
„Asta nu e ultraserie”MM Stoica a criticat Peluza Sud Steaua după scandările la adresa lui Chiricheș
IMAGINEA DE PE ECRAN  De ce a plâns de fapt  Ronaldo  la EURO: „Nimeni nu-și poate imagina”
05.07
IMAGINEA DE PE ECRAN De ce a plâns de fapt Ronaldo la EURO: „Nimeni nu-și poate imagina”
Salvat de Dibu  Messi a ratat un penalty, dar  Argentina s-a calificat  în semifinalele Copa America 2024
Campionate
05.07
Salvat de Dibu Messi a ratat un penalty, dar Argentina s-a calificat în semifinalele Copa America 2024