Euro 2020: Cu cine va juca Elveția în sferturi, după meciul fabulos împotriva Franței

La finalul unui meci ajuns până la penaltiuri pe Arena Națională, Elveția a trecut în optimi de campioana mondială Franța. Pentru un loc în semifinale, elvețienii se vor lupta cu puternica Spania.

Haris Seferovic inscrie pe Arena NationalaFoto: Paul Greenwood/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

La București, naționala lui Vladimir Petkovic a fost condusă cu 3-1 de ”Cocoșii galici”, dar au avut puterea să revină și să trimită meciul în prelungiri.

Nimeni nu a mai izbutit să marcheze, așa că meciul a ajuns la penaltiuri. Aici, Yann Sommer a fost erou, reușind să pareze penaltiul decisiv executat de starul Kylian Mbappe.

Învingătoare cu5-4 după loviturile de departajare, naționala Elveției va juca în sferturi contra Spaniei. Ibericii au învins în prelungiri Croația, scor 5-3, la finalul unui meci de poveste.

Partida Elveția - Spania va avea loc pe 2 iulie, de la ora 22:00, la Sankt Petersburg.