Farul - Dinamo 1-1 „Câinii” au obținut doar un reultat de egalitate, deși  au condus 67 de minute +21 foto
Farul - Dinamo. Sursa: Raed Krishan / GOLAZO.ro

Farul - Dinamo 1-1„Câinii” au obținut doar un reultat de egalitate, deși au condus 67 de minute

• Farul a făcut egal cu Dinamo, scor 1-1 în etapa a 12-a din Liga 1.
  • „Câinii” au marcat în minutul 4, prin Cătălin Cîrjan (21 de ani), dar au fost egalați 67 de minute mai târziu, prin reușita lui Grigoryan (23 de ani)
FARUL - DINAMO   Constănțenii au „ascuns” biletele, dar fanii „câinilor” s-au descurcat: „Nimeni  nu va reuși  să ne țină departe”
FARUL - DINAMO Constănțenii au „ascuns” biletele, dar fanii „câinilor” s-au descurcat: „Nimeni nu va reuși să ne țină departe”
FARUL - DINAMO  Constănțenii au „ascuns” biletele, dar fanii „câinilor” s-au descurcat: „Nimeni nu va reuși să ne țină departe”

Farul a reușit să smulgă un punct în duelul cu Dinamo, meci încheiat cu scorul de 1-1, în cadrul etapei a 12-a din Liga 1.

Gol în doar patru minute, marcat de Cătălin Cîrjan în partida Farul - Dinamo 1-1

Primul gol a fost marcat într-o ceață densă. Cătălin Cîrjan, tânărul format la Arsenal, a primit o pasă de la Cristian Costin, în partea dreaptă a careului.

Unghiul din care a primit pasa nu a fost bun, așa că a fost nevoit să dribleze doi jucători, iar după ce a scăpat de fundașii Farului, a înscris în poarta lui Buzbuchi.

Cea mai importantă ocazie după primul gol înscris a venit tot de la DInamo, doar că 20 de minute mai târziu. Bani a pătruns în careu, dar nu a reușit să găsească spațiul porții.

Farul - Dinamo, meci.jpg Farul - Dinamo, meci.jpg Farul - Dinamo, meci.jpg Farul - Dinamo, meci.jpg Farul - Dinamo, meci.jpg
+21 Fotografii

Golubovic, în formă maximă în meciul Farul - Dinamo 1-1

Farul a căutat insistent egalarea, însă nu a reușit să construiască nicio ocazie periculoasă în fața porții apărate de Golubovic.

Prima șansă importantă a venit din partea lui Alibec, care a pătruns în careu și a șutat puternic. Cu toate acestea, Golubovic a fost impecabil, respingând mingea în corner.

Tensiune în peluză Fanii dinamoviști, blocați la porți și după minutul 30 la Ovidiu »  Nervii au cedat , iar jandarmii au intervenit!
Tensiune în peluzăFanii dinamoviști, blocați la porți și după minutul 30 la Ovidiu » Nervii au cedat, iar jandarmii au intervenit!
Tensiune în peluză Fanii dinamoviști, blocați la porți și după minutul 30 la Ovidiu » Nervii au cedat , iar jandarmii au intervenit!

Totuși, arbitrul a anulat lovitura de colț, deoarece Alibec comisese un fault anterior.

În finalul primei reprize, Sîrbu a trimis o centrare periculoasă în careul lui Dinamo, iar Grigoryan a reușit să creeze prima ocazie notabilă pentru Farul, șutând puternic sub bară. Cu toate acestea, Golubovic a intervenit decisiv.

Parada lui Golubovic la șutul lui Grigoryan. Foto: Captură, Prima Sport Parada lui Golubovic la șutul lui Grigoryan. Foto: Captură, Prima Sport
Parada lui Golubovic la șutul lui Grigoryan. Foto: Captură, Prima Sport

Dinamo a cedat în cele din urmă, iar Farul a reușit să egaleze prin Grigoryan, profitând de o eroare în defensiva dinamovistă.

Pe final de meci, Farul a părut mai determinată să răstoarne scorul în favoarea sa decât a fost Dinamo în încercarea de a-și recâștiga avantajul.

„Câinii” au încasat mai multe cartonașe galbene pentru tragere de timp.

Farul - Dinamo 1-1,

• A marcat: Grigoryan (min. 71) /Cătălin Cîrjan (min. 4)

Min. 90+2 - Sivis M. a primit un cartonaș galben

Min. 87 - Nedelcu a primit un cartonaș galben

Min. 87 - Golubovic a primit un cartonaș galben

Min. 79 - A. Soro a intrat în locul lui Milanov, iar R. Rotund l-a înlocuit pe Politic

Min. 77 - Doicaru a intrat în locul lui Dican

Min. 73 - Galben pentru Denis Alibec

Min. 73 - Cîrjan a fost schimbat de I. Marginean

Min. 71 - GOL! Grigoryan marchează

Min. 68 - Trei schimbări la Farul! Nedelcu a intrat în locul lui Vînă, Stoian în locul lui Radaslavescu și Țîru în locul lui Sîrbu.

Min. 63 - Ahmed Bani a ieșit, iar în locul său a intrat Petru Neagu.

Min. 58 - Ciobanu încearcă să îi ia prin surprindere pe dinamoviști, dar lovește doar bara.

Min. 57 - Rivaldinho a fost schimbat de Ciobanu

Min. 53 - Cătălin Cîrjan a intrat în careu, dar nu a șutat prea încet, iar mingea a fost prinsă de Buzbuchi.

Min. 46 - Partida s-a reluat

Min. 45 - Pauză la Ovidiu

Min. 45 - Sîrbu a centrat în careul celor de la DInamo, iar Grigoryan a venit cu prima ocazie a constănțenilor, dar Golubovic a intervenit salvator.

Min. 44 - Dinamo a făcut un joc spectaculos de pase, care s-a finalizat cu o centrare de la Cîrjan, către Politic, care a trimis cu capul direct în brațele lui Buzbuchi

Atmosfera de la Farul - Dinamo:

Min. 41 - Denis Alibec a pătruns în careu, a șutat, dar mingea a fost respinsă impresionant de Golubovic.

Totuși, nu este corner, deoarece Alibec a comis un fault înainte de a șuta.

Min. 36 - Patriche a fost avertizat cu cartonaș galben pentru un fault comis asupra lui Grigoryan

Min. 26 - Ahmed Bani a intrat în careu, a trimis un șut care părea promițător, dar a trecut pe lângă poarta lui Buzbuchi

• Antrenor: Zeljko Kopic
  • Stadion: Complex Sportiv Academia Hagi (Ovidiu)
  • Arbitru: Adrian Cojocaru (Galaţi) / A1: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) A2: Adrian Vornicu (Iaşi) / Arbitru VAR: Florin Andrei (Târgu Mureş) Asistent VAR: Florian Vișan (Galaţi)

Farul Constanța vine după eșecul cu Gloria Buzău (0-1), în timp ce Dinamo este neînvinsă de trei etape în Liga 1. Trupa lui Kopic a câștigat ultimul duel de la Ovidiu, scor 2-0, goluri Velkovski și Politic.

Farul - Dinamo. „Câinii” sunt pe val, dar fără victorie în deplasare de 13 etape

Dinamo poate urca pe locul 2 dacă o învinge pe Farul la Ovidiu. Trupa lui Kopic a obținut ultimul succes în deplasare tot pe terenul echipei antrenate de Gheorghe Hagi, în februarie 2024, scor 2-0.

În ultimii cinci ani, dinamoviștii au suferit două înfrângeri la scor contra echipei antrenate de Gheorghe Hagi, 0-5 (iulie 2019, Ovidiu) și 0-5 (februarie 2021, București).

„Trebuie să fim pregătiți. Ne-am antrenat bine, ne-am analizat adversarul.

Știu că vor încerca orice acum acasă să ia cele trei puncte, dar avem ambiția să facem un joc bun acolo”, a declarat antrenorul Zeljko Kopic, la conferința de presă.

Dacă ne uităm în clasament și la forma pe care o avem, cred că suntem favoriți, dar nu cred că locul din clasament contează. Cred că secretul nostru este unitatea grupului. Suntem prieteni și pe teren, și în afara lui, și avem o stare bună în echipă Dennis Politic

Marinarii, în derivă. Hagi: „Marcăm puține goluri, asta e problema”

„Dinamo e o echipă în formă, o echipă care a mers foarte bine în campionat, o echipă care marchează.

După dezamăgirea de la Buzău, sperăm că după astea 4 zile pe care le-am avut ca să pregătim meciul, reușim să ne revenim.

Problema e câte goluri am marcat, nu câte am primit. Trebuie să marcăm mult mai mult.

Asta nu înseamnă că trebuie să neglijăm partea defensivă, care e al doilea aspect important, dar trebuie să marcăm mai mult”, a spus antrenorul Farului, Gheorghe Hagi.

Întâlnim echipa cu cel mai bun atac, dar nu ne sperie acest lucru. Trebuie să fim mai atenți la fazele fixe și sunt convins că vom reveni sus în clasament. Fiecare echipă trece printr-un moment mai greu, dar de mâine sper să începem o serie foarte bună de victorii. Mihai Bălașa

04.10
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător