Messi Alt  record : implicat direct în 25 de goluri în acest sezon de MLS
Lionel Messi driblează jucătorii de la Louis City SC

MessiAlt record: implicat direct în 25 de goluri în acest sezon de MLS

• Inter Miami a terminat la egalitate, 3-3, cu St. Louis City sâmbătă, pe stadionul Chase din Fort Lauderdale, în MLS.
  • A fost al doilea meci consecutiv fără victorie pentru echipa lui Messi și Suárez în campionatul nord-american.

În ultimul meci al lui Inter Miami, cu St. Louis FC, foștii jucători ai Barcelonei și-au trecut numele pe tabelă.

Messi, povestea copilului din Rosario care  a cucerit  lumea fotbalului

Inter Miami s-a văzut condusă de 3 ori, dar a reușit să revină.

Deținătorul Balonului de Aur, Lionel Messi, a doborât un nou record, deținut până acum de Carlos Vela, unul dintre foștii săi adversari din La Liga.

Trioul „catalan” în acțiune

Americanul Chris Durkin a deschis scorul pentru St. Louis în minutul 14, un gol superb din afara careului, din întoarcere.

Zece minute mai târziu, Lionel Messi a primit o pasă de la Jordi Alba și, cu o singură atingere, a înscris.

Tot în prima repriză, în minutul 41, Indiana Vassilev a readus-o pe St. Louis în avantaj pe Chase Stadium.

Spre finalul primei reprize, în minutul 46, foștii jucători ai Barcelonei au intrat din nou în acțiune: Messi l-a lansat pe Jordi Alba, care a centrat din stânga pentru a-l găsi pe Suárez la bara a doua, iar uruguayanul a înscris.

În repriza a doua, un autogol nefericit al lui Suárez a readus adversarii lui Miami în avantaj în minutul 68.

Totuși, în minutul 84, Jordi Alba, autorul a două pase de gol în acest meci, a primit la rândul lui un assist, iar spaniolul a trimis mingea în plasă și a stabilit scorul final.

25 goluri și 16 pase de gol
a reușit Messi pentru Inter Miami din 2023

Messi, un nou record în MLS

Messi a fost direct implicat în 25 de goluri în acest sezon pentru Inter Miami.

Argentinianul a stabilit un nou record în istoria MLS: e fotbalistul care a atins cel mai rapid această bornă.

Pentru a realiza această performanță, Messi a avut nevoie de doar 12 partide. Carlos Vela a reușit să contribuie la 25 de goluri pentru Los Angeles FC în 16 meciuri, în 2019.

• Inter Miami menține prima poziție în Conferința de Est, cu 35 de puncte și un avans de două puncte față de Cincinnati, care a disputat două meciuri în plus.
  • St. Louis City a ajuns la patru meciuri consecutive fără victorie în MLS și ocupă locul 11 în Conferința de Vest, cu 17 puncte.