Extaz amar  Italia merge în optimi  fără vedeta Calafiori
Italia (sursă foto: imago)

Extaz amar Italia merge în optimi fără vedeta Calafiori

• Italia se va lupta cu Elveția în optimile de finală de la Euro 2024 fără Riccardo Calafiori, care a încasat un cartonaș galben în prelungirile partidei cu Croația, scor 1-1
  • Gianluca Mancini, Alessandro Buongiorno sau Federico Gatti îl pot înlocui pe fundașul echipei Bologna.

Riccardo Calafiori a participat la faza golului marcat în minutul 90+8 de Zaccagni contra Croației, reușită care a trimis naționala antrenată de Luciano Spalletti în optimile de finală ale Campionatului European.

Italia-Elveția este în liveTEXT pe GOLAZO.ro și în direct la ProTv, sâmbătă, de la ora 19:00. Meciul se joacă pe Olympiastadion din Berlin, locul unde Italia a cucerit titlul mondial în 2006.

Croația - Italia 1-1 Zaccagni  egalează  în ultimul minut și trimite Italia în „optimi”!
Croația - Italia 1-1Zaccagni egalează în ultimul minut și trimite Italia în „optimi”!
Croația - Italia 1-1 Zaccagni  egalează în ultimul minut și trimite Italia în „optimi”!

Spalletti: „Ca joc, suntem sub nivelul nostru”

Selecționerul Luciano Spalletti a declarat la finalul partidei că Italia merita calificarea în optimi, însă recunoaște că deținătoarea trofeului nu se prezintă așa cum trebuie la acest turneu final.

Nu are rost să ne ascundem, în ceea ce privește calitatea jocului, suntem sub nivelul nostru. Dacă facem puțin, obținem puțin.

Am fost timizi, poate că suntem mulțumiți, nu știu ce să zic, însă trebuie să facem mai mult. Uneori facem greșeli banale, cum ar fi ieșirile din apărare cu mingea la picior”, a declarat Luciano Spalletti pentru Gazzetta delo Sport.

Zaccagni, gol ca Del Piero în 2006

Reușita lui Zaccagni seamănă izbitor cu golul marcat de Alessandro del Piero la Campionatul Mondial din 2006. Atunci, italienii au marcat cu Germania de două ori în minutele 119 și 120.

Secvența golului marcat de Del Piero în 2006

1. Cannavaro recuperează și trimite mingea către Totti
  2. Totti avansează cu mingea la picior și îi trimite mingea lui Gilardino
  3. Gilardino se apropie de poartă și așteapăt ca Del Piero să vină la învăluire pe partea stângă
  4. Del Piero înscrie cu dreptul la vinclu

Cum a marcat Mattia Zaccagni contra Croației:

1. Calafiori avansează cu mingea la picior și îi pasează lui Frattesi
  2. Frattesi îi retrimite lui Calafiori, care avansează central, în zona în care s-au strâns 9 fotbaliști croați
  3. Calafiori îi trimite în flancul stâng lui Mattia Zaccagni, care trimite din prima în vinclul porții apărate de Livakovic

Donnarumma, ca pe vremea lui Buffon

Italia a fost salvată la meciul contra Croației și de Gianluigi Donnarumma, care a parat lovitura de la 11 metri executată de Luka Modric în minutul 54.

Donnarumma este primul portar italian care apără un penalty la Euro după Gianluigi Buffon.

În 2008, fostul mare portar al Squadrei Azzurra a apărat lovitura de la 11 metri executată de Mutu la meciul România-Italia, scor 1-1.

01.07
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
01.07
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
01.07
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”