Calcule Italienii  se văd deja în optimi  la Euro 2024
Alessandro Bastoni (foto: Imago)

CalculeItalienii se văd deja în optimi la Euro 2024

• Italia visează la primul loc în grupa B, chiar dacă a avut emoții în startul meciului cu Albania, scor 2-1.
  • Spania și Italia au câte trei puncte după prima etapă din grupă, însă ibericii au golaveraj mai bun.
  • Următoarele meciuri din grupa B sunt Spania-Italia și Croația-Albania.

Italia a învins cu 2-1 Albania în primul meci din grupa B de la Euro, însă campioana europeană en-titre a tremurat în startul meciului, când a încasat cel mai rapid gol din istoria competiției.

Cu trenul  „Tricolorii” au plecat spre  Munchen

Pentru Italia urmează două meciuri cruciale în grupa B, cu Spania pe 20 iunie și Croația, patru zile mai târziu.

În cazul în care va merge în optimi din postura de lider, Italia va lupta pentru calificare cu cea mai bună echipă clasată pe locul 3 din grupele A, D, E sau F.

Italia ar putea da în optimi peste România, care pornește cu șansa a treia la calificare în grupa E.

Italia și România s-au întâlnit și la Europeanul jucat de tricolori în 2000. Squadra Azzurra a câștigat atunci cu 2-0, goluri Del Piero și Totti, în „sferturi”.

A fost și ultimul meci oficial jucat la națională de Gheorghe Hagi, care a fost eliminat în minutul 59.

Cum se decid meciurile din optimile Euro 2024

• Locul 1 din grupa A vs. Locul 2 din grupa C
  • 2D vs. 2E
  • 1D vs. 2F
  • 2A vs. 2B

Celelalte 4 dueluri vor fi stabilite numai după ce vom afla numele celor 4 formații clasate pe locul 3. Momentan arată astfel:

• 1B vs. 3A sau 3D sau 3E sau 3F
  • 1F vs. 3A/3B/3C
  • 1E vs. 3A/3B/3C/3D
  • 1C vs. 3D/3E/3F

Lotul Italiei pentru Euro 2024

• Portari: Gianluigi Donnarumma (PSG), Alex Meret (Napoli), Guglielmo Vicario (Tottenham);
  • Fundași: Alessandro Bastoni (Inter), Raoul Bellanova (Torino), Alessandro Buongiorno (Torino), Riccardo Calafiori (Bologna), Andrea Cambiaso (Juventus), Matteo Darmian (Inter), Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Federico Dimarco (Inter), Federico Gatti (Juventus), Gianluca Mancini (Roma);
  • Mijlocași: Nicolò Barella (Inter), Bryan Cristante (Roma), Nicolò Fagioli (Juventus), Davide Frattesi (Inter), Jorginho (Arsenal), Lorenzo Pellegrini (Roma);
  • Atacanți: Federico Chiesa (Juventus), Stephan El Shaarawy (Roma), Michael Folorunsho (Verona), Giacomo Raspadori (Napoli), Mateo Retegui (Genoa), Gianluca Scamacca (Atalanta), Mattia Zaccagni (Lazio);
  • Selecționer: Luciano Spalletti (65 de ani).

România va disputa cel puțin 3 meciuri în faza grupelor:

• Luni, 17 iunie, ora 16:00 » ROMÂNIA - Ucraina (Grupa E, Munchen);
  • Sâmbătă, 22 iunie, ora 22:00 » Belgia - ROMÂNIA (Grupa E, Koln);
  • Miercuri, 26 iunie, ora 19:00 » Slovacia - ROMÂNIA (Grupa E, Frankfurt).
LIVE   România - Olanda.  Deschidere de scor la Munchen
16:49
LIVE România - Olanda. Deschidere de scor la Munchen
01.07
CR7, între Agonie și extaz Portugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni  Franța
01.07
CR7, între Agonie și extazPortugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni Franța
CR7, între Agonie și extaz Portugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni Franța
„prostUL NAIBII!”  De Bruyne  a jignit  un jurnalist + a vorbit despre retragerea din națională