Norris desface șampania  Pilotul McLaren  a câștigat  Marele Premiu din Singapore
Lando Norris (sursă foto: imago)

Norris desface șampania Pilotul McLaren a câștigat Marele Premiu din Singapore

• Lando Norris, pilotul echipei McLaren, a câștigat Marele Premiu al statului Singapore
  • Este al treilea succes obținut de pilotul britanic, după victoria de la Miami și cea din Marele Premiu al Olandei
  • Podiumul a fost completat de campionul mondial en-titre Max Verstappen (Red Bull) și de Oscar Piastri (McLaren)

Formula 1 se mută pentru următoarea cursă în Statele Unite ale Americii. Greii din Formula 1 se vor întrece pe Circuitul din Austin, în weekend-ul 18-20 octombrie.

LIGA CAMPIONILOR  Rapid, vicecampioana României,  învinsă  de Ludwigsburg la 8 goluri diferență

Plecat din pole-position, Lando Norris, pilotul echipei McLaren, s-a impus în etapa a 18-a, desfășurată pe circuitul Marina Bay (4,94 km).

Norris, care a trecut linia de sosire după 1:40:52.571, este acum la doar 52 de puncte în urma campionului Max Verstappen, lider în ierarhia piloților și câștigătorul ultimelor trei titluri mondiale.

Verstappen, care nu a câștigat niciodată în carieră Marele Premiu al statului Singapore, a ajuns la opt curse fără victorie.

„Mașina a fost super. Am putut să împing, am zburat toată cursa, iar la sfârșit ne-am putut relaxa, a fost o cursă frumoasă. Încă sunt puțin rămas fără suflare, dar a fost distractiv.

Mă bucur că și Oscar Piastri a urcat pe podium, a condus bine, a fost o zi bună pentru McLaren, a declarat Lando Norris pentru Formula1.com.