​Ligue 1: Lyon vs Nantes 1-1 / Ciprian Tătărușanu a apărat un penalti (Rezultatele etapei)

Formația Olympique Lyon a remizat pe teren propriu, scor 1-1, în partida desfășurată împotriva lui Nantes, în etapa a opta a campionatului francez de fotbal. Ciprian Tătărușanu, portar la Nantes, a apărat un penalti în minutul 81 și a adus un punct echipei conduse de Miguel Cardoso.

Houssem Aouar a deschis scorul pentru Lyon în prima repriză, după ce l-a învins pe Tătărușanu cu un șut din marginea careului. De partea cealaltă, Gabriel Boschilia a marcat pentru Nantes, în minutul 62, cu un șut la colțul scurt.

În minutul 81, Lyon a primit un penalti după ce arbitrul a consultat VAR și a observat o tragere de tricou în careul lui Nantes. Ciprian Tătărușanu a ghicit colțul și a apărat penaltiul executat de Nabil Fekir, aducând astfel un punct pentru Nantes.

PSG s-a distanțat la nouă puncte de ocupanta locului doi, Saint Etienne (24 față de 15), și pare de neoprit în Franța (opt victorii în opt etape).